Προς το περιεχόμενο

Linux πανω σε WIndows 7


Evil_Skullman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δυστυχως δεν καταφερα να το κανω οποτε εκανα το αντιθετο.Εβαλα Windows πανω σε Linux.Αλλα κατι δεν παει καλα.

Εχω κανει 2 διαμερισματα στο δισκο και προσπαθω ωρες τωρα να τα κανω να τρεχουν συγχρονως αλλα το ενα αντικαθιστα το αλλο.

Τι κανω λαθος????Διαφωτιστε με ρε παιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Πως εκανες τα 2 partitions και σε τι filesystem?

 

Επισης, πιστευω να εννοεις κανονικη εγκατασταση (εκκινηση με το live cd κλπ) και οχι μεσα απο τα windows (wubi) αν μιλαμε για ubuntu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα windows se ntfs και τα ubuntu 10.10 σε ext4.

Οχι μεσω wubi,κανονικα με cd εγκατασταση.

Απλα οταν ανοιγει το συστημα δεν εμφανιζει επιλογη 2 λειτουργικων στην αρχη.Ανοιγει με τη μια windows. :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον,αρχικα ειμαι αρχαριος στα λινουξ και βρισκω εξαιρετικα δυσκολη την εγκατασταση πανω απο windows.

Κανωντας εγκατασταση των λινουξ,στην αρχη δεν μου εβγαλε την επιλογη για εγκατασταση με αλλο λειτουργικο και πηγα να επιλεξω τα partitions μονος μου.Ετσι εφτιαξα ενα partition 60gb για λινουξ και τα εκανα εγκατασταση εκει.Μετα μου εβγαζε στην εκκινηση του συστηματος uknown file format grub2 failed καπως ετσι με αποτελεσμα να ξεχασω τα windows και να ξανακανω φορματ.Μετα το φορματ μου ξαναεκανε τα ιδια και δεν ανοιγε τιποτα.Τωρα καθε φορα που βαζω ενα λειτουργικο αντικαθιστα το αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον...χωρισε τον δισκο σου στη μεση με ενα ntfs και ενα αλλο τιποτα(unlocated)Βαλε τα 7 στο πρωτο.Αφου τελειωσεις βαλε το cd του ubuntu και οταν φτασεις στο σημειο του partiotioning μην κανεις τιποτα και πες εδω αναλυτικα τι σου λεει για να βγαλουμε ακρη.

 

Παντα πρωτα windows και μετα linux. ΝΟΜΟΣ.Για να βρει ο grub τα win και να βαλει τις εγγραφες.

 

Μην ανχωνεσαι δεν τιποτα.Προχωρα και οταν ειναι πες μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα linux έτρεξαν ποτέ κανονικά; Γιατί απ'ό,τι είδα κάποιο πρόβλημα είχες με το grub.Αν έτρεχαν πριν βάλεις τα win εδώ έχει ένα guide για αυτό που θες να κάνεις https://help.ubuntu.com/community/WindowsDualBoot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς το παρον κανω το εξης..

Εχω ηδη βαλει τα linux και ξεκινω επανεγκατασταση των 7 στο υπολοιπον partition του δισκου για να δω αν θα μου βγαλει την επιλογη διπλου λειτουργικου.Για να δουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς το παρον κανω το εξης..

Εχω ηδη βαλει τα linux και ξεκινω επανεγκατασταση των 7 στο υπολοιπον partition του δισκου για να δω αν θα μου βγαλει την επιλογη διπλου λειτουργικου.Για να δουμε...

 

Δεν προκειται να κανεις τιποτα ετσι.Τα windows ΔΕΝ προκειται να δουν κανεναν grub και κανενα ext4 για να μπορεσεις να μπουταρεις και τα 2!

 

Γιατι δεν κανεις αυτα που σου λεμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εχω ηδη κανει 3 φορες απο το πρωι χωρις επιτυχια.Αλλα θα το ξανακανω.

Οταν μου ειπατε αυτο το windows instalation βρισκοταν ηδη σε λειτουργια οποτε θελησα να μην το διακοψω.Σε λιγο τελειωνει και ξεκιναω αυτο που μου προτεινατε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν ξεκινησεις οτιδηποτε ,μπες στο ubuntu live cd ανοιξε τον gparted(partition editor) και δειξε μας screenshot τι ακριβως εχεις κανει να ξερουμε σιγουρα.

 

---------- Προσθήκη στις 20:38 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 20:36 ----------

 

Αυτο που επαθες λεγεται "εχασα τον grub2".

 

Ανοιξε ενα google και δες για "restore grub2" γιατι η διαδικασια ειναι πολυ διαφορετικη απο τον απλο grub.

 

Aποκλειεται να τα εβαλε σωστα και να μην βρηκε ο grub τα win και να μην εγκατασταθηκε σωστα.Μαλλον δεν ορισε το ext4 ως / και ο grub μπηκε στον mbr και μετα δεν εβρισκε τα αρχεια του και το root file system.

 

Υπενθυμίζω οτι ο installer του ubuntu αποτι ειδα τρεχει

 

grub-install /dev/sdax και update-grub2 οποτε δεν επρεπε να ειχε προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...