Προς το περιεχόμενο

ubuntu 10.10 και αναβόσβησμα εικόνας!


nickT

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά.Εχτές έβαλα την καινούργια διανομή του ubuntu,και σε κάποια στιγμή στην εγκατάσταση άρχισε να αναβοσβήνει η οθόνη.Νόμιζα πως βάζει τα drivers της οθόνης και το κάνει αυτό.

Τέλος πάντων,τελειώνει η εγκατάσταση ανοίγω το λειτουργικό,και σε κάποια στιγμή,αρχίζει το ίδιο πρόβλημα.

Δεν το κάνει από την αρχή που ξεκινάει το ubuntu,αλλά μετά από κάποια ώρα...παραξενεύτηκα γιατί με το 10.4 δεν μου το έκανε αυτό.

Έψαξα στο internet αλλά δεν βρήκα τίποτα που να με βοηθάει.

Το ubuntu το έχω εγκαταστήσει στο laptop μου,ένα <<LG p1 pro express dual>>.

Θα σας έβαζα και τη κάρτα γραφικών,αλλά δεν ξέρω πια εντολή να βάλω στο τερματικό για να μου την εμφανίση.ATI είναι πάντως.

Αν ξέρει κανείς γιατί μου το κάνει αυτό,θα ήμουν υπόχρεος αν με βοηθούσε.:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο πολυ ξυσιμο του κεφαλιου μου :P, επειδη δεν μπορεις να βαλεις τον fglrx, δοκιμασε να κλεισεις το kms.

 

Ξερεις να προσθεσεις την παραμετρο "nomodeset" στη σειρα εκκινηση του πυρηνα στον grub για να τσεκαρεις αν ξαναβγαζει προβλημα ή να προτεινω λυση με επεξεργασια αρχειου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανοιγεις το /etc/default/grub

>sudo gedit /etc/default/grub

και αλλαζεις τη σειρα που λεει κατι σαν αυτο (ισως να ειναι διαφορετικα σε εσενα τα bold)

>GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="[b]quiet splash[/b]"

σε

>GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="[b]quiet splash nomodeset[/b]"

Σωζεις, κλεινεις, τρεχεις ενα

>sudo update-grub

και επανεκκινεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks jim_p!!!

Μόνο που έχω ένα προβληματάκι.Πήγα να ανοίξω το compiz από το τερματικό,τρεμόπαιξε η εικόνα 1 δευτερόλεπτο,και μόλις ήρθε στα ίσια του μου πέταξε το εξήσεις μήνυμα.

>WARNING: Application calling GLX 1.3 function "glXDestroyPixmap" when GLX 1.3 is not supported!  This is an application bug!

Αυτό γίνεται επειδή αλλάξαμε το nomodeset,και αν ναι,δεν θα έχω compiz?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...