Προς το περιεχόμενο

Πολυμηχάνημα ποιό;


fonzi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψάχνω πολυμηχάνημα inkjet για απλή οικιακή χρήση. Είχα ένα εξαιρετικό σε οικονομία μελανιών HP c4340 που το μετέφερα αλλού και τώρα θέλω κάτι αντίστοιχο που προτιμότερο να έχει και θύρα ethernet (και εκτύπωση διπλής όψης ακόμα καλύτερα).

 

Από μια μικρή έρευνα αγοράς είδα ότι (διορθώστε με αν κάνω λάθος):

 

Μόνο οι HP σε κάποια μικρά μοντέλα χρησιμοποιούν 2 μελάνια και κάποιοι μικροί canon, epson. Από αυτούς ξέρετε αν μόνο οι HP ενσωματώνουν την κεφαλή στα ανταλλακτικά μελάνια; Ολοι οι άλλοι έχουν χωριστά μελάνια και οι κεφαλές είναι μόνιμες ουσιαστικά στο μηχάνημα;

 

Από όσα διάβασα όταν τα μελάνια είναι χωριστά τότε συχνά-πυκνά πρέπει να γίνεται καθαρισμός από το μηχάνημα με απολτέλεσμα να εξαφανίζεται σύντομα το μελάνι. Αυτό ισχύει σε όλους όσους έχουν χωριστά μελάνια από κεφαλές; Δηλαδή σε όλους πλην όσων HP έχουν 2 μελάνια;

 

Επίσης δεν ξέρω αν μπορώ να τυπώνω ασπρόμαυρα όταν πχ σωθεί ένα συγκεκριμένο μόνο χρώμα από τα ξεχωριστά μελάνια.

 

Είχα έναν canon pixma 4000 και ενώ τύπωνε πολύ καλά τον έβγαλα σε αχρηστία διότι τα μελάνια κατέβαιναν ακόμα και χωρίς να τυπώνω παρά ελάχιστα. Δεν θέλω να την πατήσω έτσι πάλι...

 

Βρίσκω διάφορα μηχανήματα που φαίνονται καλά στις κριτικές αλλά δεν ξέρω αν πίνουν τα μελάνια για πλάκα ή αν οι κεφαλές βουλώνουν όταν δεν γίνεται συχνή χρήση:

 

HP c4680

HP f4580

EPSON PX-650

EPSON SX415

CANON PIXMA MP495

Lexmark Prevail Pro 705

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από αυτούς ξέρετε αν μόνο οι HP ενσωματώνουν την κεφαλή στα ανταλλακτικά μελάνια;

 

λοιπον,,επειδη περιμενω και εγω να παρω,,σου λεω,,μην παρεις..

σε κανα μηνα θα βγουν τα νεα hp πολυμηχανηματα και με φαχ κλπ..

 

το hp 4500 εχει τις κεφαλες πανω στα δυο μελανια..

το hp 6500 που θα βγει και νεα εκδοση τωρα εχει μια κεφαλη πολλαπλη που την βαζεις εσυ 30δολαρια την ειδα στο νετ,,και ααν χαλασει την αλλαζεις.. το ιδιο και τα lexmark.

 

τα canon pixma ..εχουν ενσωματωμενη κεφαλη πανω στα μελανια αλλα ολα εχουν ακριβα μελανια..

τα epson εχουν την κεφαλη πανω στο μηχανημα νομιζω..

 

τα φθηνοτερα και μεγαλυτερα τα εχουν τα hp ..ολα τα αλλα απλα σου δεινουν φτηνο μηχανημα και σε γδερνουν στα μελανια

 

 

περιμενε να παρεις το hp officejet 6500A e-All in one..

 

http://industrypulseblog.spaces.live.com/blog/cns!1D36582C8FA128F6!992.entry?sa=655456486

http://www.pcadvisor.co.uk/tv/index.cfm?&caid=999&pvcid=24&pid=16074

αυτο θα τρεξω να παρω και εγω.. μιλαμε για 1200σελιδες μαυρο με 24 ευρω..κανεις δεν νικα αυτην την τιμη..

εχει και ενσυρματη και ασυρματη εκδοση,, και ePrint,,δηλαδη συνδεονται μονα τους στο νετ,,και μπορεις να τους στειλεις με email το εγγραφο και να το τυπωσουν..

και με μισο μεγεθος drivers λεαφρυτερους.. αρχες νοεμβριου θα βγουν στην Ελλαδα,,στο αμαζον εχουν ηδη βγει..

 

το καθε μηχανημα δες το στο youtube setup or unboxing και θα δεις αν βαζουν κεφαλη μεσα ή αν ειναι ενσωματωμενη..

 

επισης τα hp μονο εχουν το χαρτι που παιρνει μεσα μπροστα..και οχι ορθιο απο πισω..ετσι ειναι επαγγλματικο και δεν κολλαει καταλαθος μεσα,,οπως παθαινω πχ εγω συχνα με τον lexmark που εχω...που κανεις αμαν μεχρι να βαλεις σωστα τα χαρτια..

 

ολοι οι επαγγελματικοι εκτυπωτες εχουν μπροστα την εισοδο φυλλων..οχι απο πανω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...