Προς το περιεχόμενο

πρόβλημα περί Adobe flash player ..(ubuntu)


MetronAriston

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα παιδιά..

έχω την τελευταία version του ubuntu..

αντιπετωπίζω ένα πρόβλημα

Πριν 2 μέρες έβαλα τα linuχ την έκδοση ubuntu στο laptop μου και κατέβασα το adobe για να μπορώ να βλέπω videos απ'το youtube.

και καταλήγω εδώ..

http://img89.imageshack.us/img89/752/screenshotcg.png

δουλεύει κανονικά και μετα απο λίγη ώρα κλείνει το video και νομίζω η photo τα λέει όλα!

ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγαινε στο Synaptic και κατέβασε τον Flash player.

Σύστημα > διαχείριση συστήματος > διαχ. πακέτων Synaptic > γράψε στην αναζήτηση "adobe flash player" και εγκατέστησε τα "adobe-flashplugin" και "flashplugin-nonfree". Τα τσεκάρεις > πακέτο > σημείωση προς εγκατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@popeye68,jim_p:ευχαριστώ πολύ,τώρα είμαι σε windows 7 αλλά όταν πάω στα linux θα το δοκιμάσω!

@tritonas000:ναι τον flash player απτο site της adobe,(για Linux),επίσης από ότι ξέρω δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις προγράμματα adobe (όπως photoshop κλπ) στα linux,αυτο είναι λιγο προβληματάκι..αλλά μέχρι στιγμής είμαι πολύ ικανοποιημένος απτα linux,

ευχαριστώ πολύ παιδιά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμμ ελεγες κατι Κ. jim_p ?

 

Φιλε MetronAriston καιρος να μαθεις οτι οι διαφορες διανομες εχουν package management system http://en.wikipedia.org/wiki/Package_management_system και για οτι θελουμε πρωτα ψαχνουμε και το εγκαθιστουμε απο κει και αν δεν υπαρχει τοτε ψαχνουμε repository που να εχει αυτο που ψαχνουμε.Και γενικα αποφευγουμε την νοοτροπια windows να κατεβαζουμε απο δω και απο κει προγραμματα και να το εγκαθιστουμε.

 

To PMS ειναι ενας απο τους βασικους λογους σταθεροτητας του linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελα πες αληθεια, την αφορμη εψαχνες. Μετα ειχες σκοπο να ρωτησεις και για τον janitor :P

 

Το καλο ειναι οτι θα μαθει τον τροπο του pms, το κακο ειναι οτι θα μαθει το flashplugin-nonfree γιατι... αυτο προτεινα εγω :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμμ ελεγες κατι Κ. jim_p ?

 

Φιλε MetronAriston καιρος να μαθεις οτι οι διαφορες διανομες εχουν package management system http://en.wikipedia.org/wiki/Package_management_system και για οτι θελουμε πρωτα ψαχνουμε και το εγκαθιστουμε απο κει και αν δεν υπαρχει τοτε ψαχνουμε repository που να εχει αυτο που ψαχνουμε.Και γενικα αποφευγουμε την νοοτροπια windows να κατεβαζουμε απο δω και απο κει προγραμματα και να το εγκαθιστουμε.

 

To PMS ειναι ενας απο τους βασικους λογους σταθεροτητας του linux.

 

καλά αυτό είναι πραγματικά φοβερό,μεγάλο πλεονέκτημα του linux..

θα το μελετήσω το link και θα κάνω από εκει τα Updates/Downloads κλπ.

Κάτι άλλο..γενικά παρατήρησα ότι τα ubuntu Μου βρήκε αυτόματα τα drivers για την κάρτα γραφικών..μου φάνηκε λίγο περίεργο..

ξεφεύγω λίγο απτο θέμα,αλλά για να μην ανοίγω νέο θεμα να ρωτήσω..

Μιας και τα Linux είναι λογισμικό θα χρειαστεί να ξανακατεβάσω τα drivers απτο internet ξανα έτσι?αλλα υποθέτω αυτή τη φορά για GNU/Linux

Thanks και πάλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και τα Linux είναι λογισμικό θα χρειαστεί να ξανακατεβάσω τα drivers απτο internet ξανα έτσι?αλλα υποθέτω αυτή τη φορά για GNU/Linux

Thanks και πάλι!

 

Aλλο ενα βασικο χαρακτηριστικο.Ολοι μα ολοι μα ολοι μα ολοι οι drivers (πλην καποιων συσκευων--->καρτες γραφικων) ειναι ενσωματωμενοι στο πυρηνα.Βασικα ο ιδιος ο kernel ειναι 80% drivers.Αρα ξεχνας την λογικη του ψαχνω - κατεβαζω drivers.

 

Αν κατι δεν δουλευει και δεν μπορεις να βρεις καποιο module ωστε να κανεις την δουλεια σου μονο τοτε ψαχνεις εναλλακτικα ή περιμενεις επομενη εκδοση του πυρηνα.

 

Οταν λες βρηκε αυτοματα ενεργοποιησες κανονικα απτο hardware drivers (ή οπως λεγεται) τον κλειστο της nvidia?

 

---------- Προσθήκη στις 17:12 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 17:11 ----------

 

Ελα πες αληθεια, την αφορμη εψαχνες. Μετα ειχες σκοπο να ρωτησεις και για τον janitor :P

 

Το καλο ειναι οτι θα μαθει τον τροπο του pms, το κακο ειναι οτι θα μαθει το flashplugin-nonfree γιατι... αυτο προτεινα εγω :D

 

:-D:-D Oχι..για να λεμε τα συκα συκα και την σκαφη...συκα:lol:

 

Τι κακο εχει το flashplugin-nonfree?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aλλο ενα βασικο χαρακτηριστικο.Ολοι μα ολοι μα ολοι μα ολοι οι drivers (πλην καποιων συσκευων--->καρτες γραφικων) ειναι ενσωματωμενοι στο πυρηνα.Βασικα ο ιδιος ο kernel ειναι 80% drivers.Αρα ξεχνας την λογικη του ψαχνω - κατεβαζω drivers.

 

Αν κατι δεν δουλευει και δεν μπορεις να βρεις καποιο module ωστε να κανεις την δουλεια σου μονο τοτε ψαχνεις εναλλακτικα ή περιμενεις επομενη εκδοση του πυρηνα.

 

Οταν λες βρηκε αυτοματα ενεργοποιησες κανονικα απτο hardware drivers (ή οπως λεγεται) τον κλειστο της nvidia?

 

 

 

 

Ανοιξα το Pc και στο boot εβαλα να τρεξει ubuntu (την 2η φορα συνεβη αυτο)

και τοτε εκει που ήμουν στο Desktop μολις ανοιξε μου εβγαλε οτι δεν έχω τα τελευταία drivers για την καρτα γραφικων (graphics card) και μέσα απτα ubuntu μου εβγαλε να κατεβάσω απο εκει τα drivers.Δηλαδη θελω να πω οτι δεν χρειάστηκε να ψάξω απτο internet να βρω αλλα μου τα βρήκε αυτόματα!

Με πιάνεις?γιατι ειμαι και λίγο αρχάριος!τι λιγο δηλαδή!

ps.Το μόνο που μου τη σπάει λιγο ειναι οτι για κάθε τι (download κλπ) ζητάει να βάλεις το password..γνωρίζεις αν μπορώ να το αλλάξω..(οχι οτι μου τρώει και τον πολύ τον χρόνο ,απλα ειναι κάπως ποιο επαγγελματικό αυτο..δεν μπορώ να καταλάβω στον μέσο χρήστη γιατι να ειναι χρήσιμο κάτι τέτοιο,εκτος και αν έχει να κανει με τους ιούς που απο ότι ξέρω ειναι πολύ δυσκολο να κολλησεις ιο στα Linux)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ps.Το μόνο που μου τη σπάει λιγο ειναι οτι για κάθε τι (download κλπ) ζητάει να βάλεις το password..γνωρίζεις αν μπορώ να το αλλάξω..(οχι οτι μου τρώει και τον πολύ τον χρόνο ,απλα ειναι κάπως ποιο επαγγελματικό αυτο..δεν μπορώ να καταλάβω στον μέσο χρήστη γιατι να ειναι χρήσιμο κάτι τέτοιο,εκτος και αν έχει να κανει με τους ιούς που απο ότι ξέρω ειναι πολύ δυσκολο να κολλησεις ιο στα Linux)

Για προστασία γίνεται αυτό,αν το απενεργοποιήσεις θα κάνεις μεγάλο λάθος.Είναι ένα από τα χαρακτηριστικά του GNU/Linux και άλλων Unix-like λειτουργικών που τα κάνουν ασφαλέστερα από τα Windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμμ ελεγες κατι Κ. jim_p ?

 

Φιλε MetronAriston καιρος να μαθεις οτι οι διαφορες διανομες εχουν package management system http://en.wikipedia.org/wiki/Package_management_system και για οτι θελουμε πρωτα ψαχνουμε και το εγκαθιστουμε απο κει και αν δεν υπαρχει τοτε ψαχνουμε repository που να εχει αυτο που ψαχνουμε.Και γενικα αποφευγουμε την νοοτροπια windows να κατεβαζουμε απο δω και απο κει προγραμματα και να το εγκαθιστουμε.

 

To PMS ειναι ενας απο τους βασικους λογους σταθεροτητας του linux.

Πέστα Χρυσόστομε να το ακούσουν όλοι!

Ρε παιδιά το Linux έχει εντελώς διαφορετική νοοτροπία από τα παντζούρια. Καταλάβετέ το επιτέλους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέστα Χρυσόστομε να το ακούσουν όλοι!

Ρε παιδιά το Linux έχει εντελώς διαφορετική νοοτροπία από τα παντζούρια. Καταλάβετέ το επιτέλους!

 

Nαι αλλα δεν βοηθαει και η διανομη ομως.Μπορουσε καλλιστα την ωρα της εγκαταστασης πχ εκει που λεει "best distro ever "και τετοιες "μπιπ" να λεει πχ

 

1.Dont waste your time finding software all over the net! All in one PMS with one click.

2.Forget about drivers

3.Forget security issues

4.Forget windows.

 

Ωστε να αναρωτηθει ο νεοσυλλεκτος (λολ) τι ειναι αυτο το PMS!!Και γιατι πρεπει να το χρησιμοποιω!

 

Αντιθετα η εν λογω διανομη υποστηριζει μεχρι και τα .deb να ανοιγουν με το software center για "ευκολια".

 

Επρεπε καθε φορα που κατεβαζει καποιος ενα .deb ,rpm,tar.gz - δεν ξερω γω τι αλλο και παταει διπλο κλικ ΑΥΤΟΜΑΤΑ ο kernel να κλειδωνει το μηχανημα,να κλεινει ο Χ (hard-kill) και να βγαζει σε ncurses dialog THIS IS NOT .EXE THIS IS NOT .EXE THIS IS NOT .EXE THIS IS NOT .EXE THIS IS NOT .EXE.

 

(Για 3 ωρες τουλαχιστον και μετα να ξαναξεκλειδωνει).

 

Να δουμε μετα..

 

:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...