Προς το περιεχόμενο

Διαφορές Linux-Windows


JeNeS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το Linux δεν είναι δύσκολο; Για ποιον; Γιατί για μένα που έχω κάνει και μερικά πράγματα πάνω στην πληροφορική ακόμα με εκνευρίζει αφάνταστα! Ναι θέλω linux για ταχύτητα, για την κονσόλα του κτλ, αλλά είναι μακράν το πιο εκνευριστικό λειτουργικό επί γης. Το Ubuntu πχ φέρει ακόμα πολλές παιδικές ασθένειες! Και αφήστε τα γραφικά περιβάλλοντα... Το γραφικό περιβάλλον δε σε βοηθά αν δεν ξέρεις το πώς... Άσε που ξέρεις, αλλά είναι χιλιομπαγκαρισμένο!!! Τες πα είναι free και open, αλλά μη λέμε σε άπειρους χρήστες ότι το linux είναι ευκολότερο και από τα windows και το πιστέψουν!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 51
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Το Linux δεν είναι δύσκολο; Για ποιον; Γιατί για μένα που έχω κάνει και μερικά πράγματα πάνω στην πληροφορική ακόμα με εκνευρίζει αφάνταστα! Ναι θέλω linux για ταχύτητα, για την κονσόλα του κτλ, αλλά είναι μακράν το πιο εκνευριστικό λειτουργικό επί γης. Το Ubuntu πχ φέρει ακόμα πολλές παιδικές ασθένειες! Και αφήστε τα γραφικά περιβάλλοντα... Το γραφικό περιβάλλον δε σε βοηθά αν δεν ξέρεις το πώς... Άσε που ξέρεις, αλλά είναι χιλιομπαγκαρισμένο!!! Τες πα είναι free και open, αλλά μη λέμε σε άπειρους χρήστες ότι το linux είναι ευκολότερο και από τα windows και το πιστέψουν!!!

 

Καταρχάς η δυσκολία είναι κάτι σχετικό. Δεν συγκρινα δυσκολία είπα ότι δεν είναι δύσκολο. Αν πάρω υπολογιστή με ubuntu πχ προεγκατεστημενα και πλήρως λειτουργικά ποια θα είναι η δυσκολία ; ότι δεν ξέρω το gnome ; ακομα και τα windows την πρώτη φορά που τα αντικρύζει κάποιος θέλουν κάποια εξοικείωση.

 

Εστιαζεις την δυσκολία στο περιβάλλον εργασίας η σε κάποιες αδυναμίες λόγω ελλειπούς υποστήριξης ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Linux δεν είναι δύσκολο; Για ποιον; Γιατί για μένα που έχω κάνει και μερικά πράγματα πάνω στην πληροφορική ακόμα με εκνευρίζει αφάνταστα! Ναι θέλω linux για ταχύτητα, για την κονσόλα του κτλ, αλλά είναι μακράν το πιο εκνευριστικό λειτουργικό επί γης. Το Ubuntu πχ φέρει ακόμα πολλές παιδικές ασθένειες! Και αφήστε τα γραφικά περιβάλλοντα... Το γραφικό περιβάλλον δε σε βοηθά αν δεν ξέρεις το πώς... Άσε που ξέρεις, αλλά είναι χιλιομπαγκαρισμένο!!! Τες πα είναι free και open, αλλά μη λέμε σε άπειρους χρήστες ότι το linux είναι ευκολότερο και από τα windows και το πιστέψουν!!!

 

Για κάποιον που έχει 100% συμβατό hardware τι δυσκολίες θα παρουσιάσει;

 

Όσον αφορά την εγκατάσταση, αυτή έχει γίνει πιο απλή από των windows.

 

Σου κάνει partition αυτόματα και σου περνάει τον boot loader περιλαμβάνοντας σε αυτόν και τα υπόλοιπα λειτουργικά.

 

Ενώ στην περίπτωση των windows, αν υπάρχει άλλο λειτουργικό χρειάζεται αρκετή δουλειά η εγκατάσταση και αρκετές γνώσεις.

 

Η παραμετροποίηση firewall-antivirus είναι εύκολη υπόθεση στα win; Το 90% των χρηστών δεν μπορεί να την κάνει.

Στα linux είναι πιο δύσκολη βέβαια αλλά δεν πολυχρειάζεται.

 

Ούτε χρειάζεται να κάνεις συνέχεια επανεκκίνηση σε κάθε αλλαγή όπως με τα win.

 

Σε περίπτωση ασυμβατότητας του hardware, πράγματι είναι ταλαιπωρία το linux. Μπλέκεις με μη υποστηριζόμενους drivers, οι οποίοι χρειάζονται ορισμένες φορές χειροκίνητη εγκατάσταση και ορισμένες φορές δεν δουλεύουν και σωστά ή δεν δουλεύουν καθόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσε που ξέρεις, αλλά είναι χιλιομπαγκαρισμένο!!!

Έχεις ακουστά μια διανομή που φέρει το όνομα Debian Stable;

Ούτε το testing δεν είναι , θα τολμούσα να πω ότι ούτε καν το Unstable δεν είναι χιλιομπαγκαρισμένο. Όσο αφορά το την ευκολία του, από τη στιγμή που το στίσεις δεν έχει κάτι περίεργο, ίσα ίσα που το κάνεις και όπως γουστάρεις και είσαι και τόσο μαζοχιστής το κάνεις ολόιδιο με Windows 7 εμφανισιακά. Το κυριότερο πρόβλημα του Linux είναι ότι δεν το Υποστηρίζουν οι εταιρίες software ,ούτε οι εταιρίες hardware σε θέμα driver.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι μακράν το πιο εκνευριστικό λειτουργικό επί γης. Το Ubuntu πχ φέρει ακόμα πολλές παιδικές ασθένειες!Άσε που ξέρεις, αλλά είναι χιλιομπαγκαρισμένο!!!

Να το πω ακόμα μια φορά:

 

GNU/Linux δεν είναι μόνο το Ubuntu!

http://www.mandriva.com/

http://www.opensuse.org/

http://www.debian.org/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθέσω και εγώ κάτι:

 

1. Όταν κάποιο hardware κομμάτι δεν σας δουλεύει μη κατηγορείτε πάντα το Linux. Ξέρετε, οι εταιρίες κατασκευής hardware είναι υποχρεωμένες να παρέχουν drivers για οποιοδήποτε λειτουργικό (εκτός αν αναγράφουν στη συσκευασία το αντίθετο - στην περίπτωση αυτή ξανά μη κατηγορείτε το Linux επειδή εσείς αγοράσατε μια συσκευή που παίζει μόνο σε Windows). Είναι σαν να κατηγορείτε την Microsoft επειδή ο driver της nVidia δεν βγάζει σωστό framerate.

 

2. Θυμηθείτε ότι στο κόσμο του Linux υπάρχει διαφορετική νοοτροπία. Τα πάντα είναι community based, που σημαίνει ότι τα προγράμματα θα ακολουθούν τα trends και τα standards του community (ή το timeline των developers). Οπότε αν δεν υπάρχει το feature που θέλετε είτε αλλάξτε πρόγραμμα είτε αν είναι τόσο σημαντικό feature που δεν μπορείτε χωρίς αυτό γυρίστε το μηχάνημα σας σε ένα λειτουργικό που έχει προγράμματα που σας το παρέχουν. Το νόημα του λειτουργικού είναι να κάνετε τη δουλειά σας σωστά, όχι να ψαρώνετε τους φίλους σας με μπλιμπλίκια.

 

3. Θέμα δυσκολίας και φυσικά δεν υπάρχει. Το Linux είναι Linux και τα Windows είναι Windows, δεν βλέπω το λόγο το Linux να γίνει Windows μόνο και μόνο επειδή κάποιοι δυσκολεύονται να προσαρμοστούν. Αυτό που θα πω ίσως μας κάνει να φανούμε (λανθασμένα βέβαια) ελιτιστές σαν community, αλλά αν δεν είστε διατεθημένοι να μάθετε τον τρόπο που δουλεύει το Linux (όχι δεν εννοώ να γίνετε Gurus, απλά να σταματήσετε να νομίζετε ότι βρίσκεστε στα Windows) τότε να παραμείνετε στο προηγούμενο λειτουργικό σας, δεν κάνετε χάρη σε κανέναν όταν βάζετε Linux.

 

(4. Σταματήστε να κατηγορείτε την Microsoft επιτέλους. Δεν είμαστε φασίστες για να πούμε "ΜΟΝΟ LINUX" ή "MONO WINDOWS". Ό,τι βολεύει τον καθένα. Αλίμονο μας αν υποστηρίζαμε την Ελευθερία του Λογισμικού και απορρίπταμε την Ελευθερία του χρήστη να επιλέξει αυτό που θέλει.)

 

Αυτά τα λίγα... (copy paste θα τα έχω για το επόμενο αντίστοιχο thread που θα ανοίξει -λογικά- στο κοντινό μέλλον από κάποιον άλλο χρήστη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρετε, οι εταιρίες κατασκευής hardware είναι υποχρεωμένες να παρέχουν drivers για οποιοδήποτε λειτουργικό (εκτός αν αναγράφουν στη συσκευασία το αντίθετο

 

Μηπως σου ξεφυγε ενα "δεν"?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως σου ξεφυγε ενα "δεν"?

 

Δηλαδή μου λες ότι τους drivers για τις nVidia κάρτες (πχ) δεν έπρεπε να τους κάνει η nVidia αλλά η Microsoft. Και το ίδιο για TV Tuners και κάρτες ήχου και μερικές ακόμα χιλιάδες προιόντα hardware. Μήπως πρέπει να ξέρουν και οι προγραμματιστές του Linux Kernel όλες τις ιδιαιτερότητες από κάθε προιόν για να κάνουν τον αντίστοιχο driver? Μάλλον δεν το έχεις σκεφτεί καλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δηλαδή μου λες ότι τους drivers για τις nVidia κάρτες (πχ) δεν έπρεπε να τους κάνει η nVidia αλλά η Microsoft. Και το ίδιο για TV Tuners και κάρτες ήχου και μερικές ακόμα χιλιάδες προιόντα hardware. Μήπως πρέπει να ξέρουν και οι προγραμματιστές του Linux Kernel όλες τις ιδιαιτερότητες από κάθε προιόν για να κάνουν τον αντίστοιχο driver? Μάλλον δεν το έχεις σκεφτεί καλα...

Yποθετω πως εννοει οτι υποχρεωμενες σιγουρα δεν ειναι,μπορουν αν θελουν να μην δινουν drivers ουτε καν για windows.Γουστο τους,καπελο τους κ επιλογη τους.Οπως στην συνεχεια η δικια μου επιλογη θα ειναι να μην εχω καμια σχεση με προιοντα τους και να προτρεπω κ αλλους να με ακολουθησουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες τα ξέρω όλα αυτά που λέτε, αλλά δεν αναφέρομαι σε τέτοια προβλήματα, αν και ακόμα στο laptop μου δεν έχω ήχο και κοιτώντας τα σχετικά forums λύση δεν υπάρχει!!!Π.χ. στο Ubuntu βρίσκω bugs για απίστευτα πράγματα όπως το vpn configuration που πώς το έκανα τελικά και δούλεψε ούτε εγώ δεν κατάλαβα. Κατάφερε όμως να μου σπάσει τα νεύρα πάνω από βδομάδα. Τώρα πάλι δε λέει να δει τα wireless δίκτυα. Άλλο πάλι τούτο. Στην αρχή όλα καλά. Μετά το έβαλα να δουλεύει wired. Τι το ήθελα;;; Τώρα wireless γιοκ, για ανεξήγητο λόγο!

 

Ίσως το debian stable να είναι μια πιο αξιόπιστη λύση όπως αναφέρει ο φίλος πιο πάνω. Όμως αναφέρθηκα στο Ubuntu διότι είναι από τις πιο φιλικές, δημοφιλείς και σημαντικές διανομές. Προσωπικά δε βάζω το Ubuntu και γενικά το linux για μούρη. Αν είσαι developer θεωρώ ότι είναι πολύ πιο κατάλληλο από τα windows, εκτός πια αν προγραμματίζεις αποκλειστικά σε microsoft περιβάλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Linux is for the ones that want to know why and how their computer works!

 

Windows is for the ones that need to know why and how their computer doesn't work but still can't find any logical explanation!

 

Με λίγα λόγια...

Έχετε όρεξη να σπάτε πληκτρολόγια και οθόνες ή να βλέπετε BSOD?

Είστε μαζόχες και γουστάρετε να έχετε ένα λειτουργικό που με τον καιρό γίνεται πιο αργό και από την καθυστέρηση?

Να έχετε ένα λειτουργικό που έχει μητρώο μόνο και μόνο για να το παίξει μούρη ενώ η διαχείριση θα μπορούσε να είναι επιμερισμένη, βλέπε Linux?

Να διαιωνίζεται μια χαζοτεχνολογία που λέγεται micro-kernel που δεν έχει κανένα άλλο O/S στον κόσμο γιατί έτσι απλά το παίζουν μάγκες για να μας κάνουν πειράματα τα PC μας?

 

Εάν ναι......βάλτε Windows......Το κρίμα στο λαιμό σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Linux is for the ones that want to know why and how their computer works!

 

Windows is for the ones that need to know why and how their computer doesn't work but still can't find any logical explanation!

 

Με λίγα λόγια...

Έχετε όρεξη να σπάτε πληκτρολόγια και οθόνες ή να βλέπετε BSOD?

Είστε μαζόχες και γουστάρετε να έχετε ένα λειτουργικό που με τον καιρό γίνεται πιο αργό και από την καθυστέρηση?

Να έχετε ένα λειτουργικό που έχει μητρώο μόνο και μόνο για να το παίξει μούρη ενώ η διαχείριση θα μπορούσε να είναι επιμερισμένη, βλέπε Linux?

Να διαιωνίζεται μια χαζοτεχνολογία που λέγεται micro-kernel που δεν έχει κανένα άλλο O/S στον κόσμο γιατί έτσι απλά το παίζουν μάγκες για να μας κάνουν πειράματα τα PC μας?

 

Εάν ναι......βάλτε Windows......Το κρίμα στο λαιμό σας!

 

 

Καλα ντε..μη βαρας..:-D:-D

 

 

@iliaskr το "GNU/Linux δεν είναι μόνο το Ubuntu!" βαλτο στην υπογραφη σου καλυτερα.:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yποθετω πως εννοει οτι υποχρεωμενες σιγουρα δεν ειναι,μπορουν αν θελουν να μην δινουν drivers ουτε καν για windows.Γουστο τους,καπελο τους κ επιλογη τους.Οπως στην συνεχεια η δικια μου επιλογη θα ειναι να μην εχω καμια σχεση με προιοντα τους και να προτρεπω κ αλλους να με ακολουθησουν.

 

Μα το έγραψα στην παρένθεση "(εκτός αν αναγράφουν στη συσκευασία το αντίθετο - στην περίπτωση αυτή ξανά μη κατηγορείτε το Linux επειδή εσείς αγοράσατε μια συσκευή που παίζει μόνο σε Windows)". Εννοείται πως αν πας και αγοράσεις μια συσκευή που πάνω στο κουτί της γράφει Microsoft Windows Only έχεις ελάχιστες πιθανότητες να σου λειτουργίσει σε Linux.

 

@ixthy για δοκίμασε Sabayon, το Ubuntu τελικά μπορεί να φέρνει πολλά άτομα στο κόσμο του Linux αλλά δεν τους δείχνει την καλή πλευρά του. Το Ubuntu ακολουθεί μόνο τα trends βάζοντας ό,τι unstable λογισμικό βρεθεί στο διάβα του και το patchάρει κατάλληλα για να μη φαίνεται. Μήπως ήρθε η ώρα να γυρίσουμε όλοι σε καμιά πιο σοβαρή διανομή?

 

 

ΥΓ. Φαίνεται τελικά ότι οι διανομές που από πίσω έχουν εταιρίες είναι οι πιο άθλιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή μου λες ότι τους drivers για τις nVidia κάρτες (πχ) δεν έπρεπε να τους κάνει η nVidia αλλά η Microsoft. Και το ίδιο για TV Tuners και κάρτες ήχου και μερικές ακόμα χιλιάδες προιόντα hardware. Μήπως πρέπει να ξέρουν και οι προγραμματιστές του Linux Kernel όλες τις ιδιαιτερότητες από κάθε προιόν για να κάνουν τον αντίστοιχο driver? Μάλλον δεν το έχεις σκεφτεί καλα...

 

Αμαν! Εγω το διαβασα λαθος. Νομιζα οτι ελεγες ακριβως το αντιθετο

 

edit: δεν ξερω τι εχω παθει σημερα. Λοιπον αυτο που εννουσα ειναι οτι ο κατασκευαστης hardware προοριζει το προιον του για καποια συγκεκριμενα λειτουργικα τα οποια και υποστηριζει. Δεν ειναι υποχρεωμενος να υποστηριζει οποιοδηποτε λειτουργικο υπαρχει παρα μονο αυτα που ρητα αναφερει οτι υποστηριζονται και τα οποια παντα πρεπει να αναφερονται. Αλλα ουτε και οι devs του καθε λειτουργικου ειναι υποχρεωμενοι να υποστηριζουν οποιαδηποτε συσκευη υπαρχει, δεν το πηγαινα εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως ήρθε η ώρα να γυρίσουμε όλοι σε καμιά πιο σοβαρή διανομή?
...όπως το openSUSE
ΥΓ. Φαίνεται τελικά ότι οι διανομές που από πίσω έχουν εταιρίες είναι οι πιο άθλιες.

Το χειρότερο είναι αυτές οι εταιρίες να θέλουν,με οποιοδήποτε κόστος,να κατακτήσουν την αγορά θέλοντας να γίνουν μια νέα Apple®.

@iliaskr το "GNU/Linux δεν είναι μόνο το Ubuntu!" βαλτο στην υπογραφη σου καλυτερα.

Και να ήθελα δεν χωράει:-D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...