Προς το περιεχόμενο

προβλημα με network-manager και wireless


stathakis21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια χρησιμοποιω archlinux εδω και αρκετο καιρο χωρις το παραμικρο προβλημα...ξαφνικα τωρα ομως εγινε κατι περιεργο...καποια στιγμη ενω ημουν στον chromium διαπιστωσα οτι αποσυνδεθηκε το wireless μετα απο αυτο δε λειτουργει σωστα με τπτ...

αν κανω restart συνδεεται για 10-20" και μετα παλι το ιδιο...(αν ανοιξω το knetworkmaneger φαινεται να εχει κολλησει...στην λιστα δε μου εμφανιζει τιποτα και γραφει not connected,με το εικονοδιο κατω δεξια(στην περιοχη ειδοποιησεων) να εναλλασσεται μεταξυ του "x" και του απαγορευτικου,δλδ φαινεται οτι κατι εχει κολλησει)...

αν κανω restart τον network manager(το module εννοω) παλι θα δουλεψει για λιγο και παλι το ιδιο....

λετε απλα να ειναι κανενα bug στον τελευταιο πυρηνα του arch??το ολο θεμα προεκυψε ξαφνικα μετα απο πολυ καιρο χρησης και χωρις να εχω πειραξει κατι...

η καρτα μου χρησιμοποιει τον ath5k...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια χρησιμοποιω archlinux εδω και αρκετο καιρο χωρις το παραμικρο προβλημα...ξαφνικα τωρα ομως εγινε κατι περιεργο...καποια στιγμη ενω ημουν στον chromium διαπιστωσα οτι αποσυνδεθηκε το wireless μετα απο αυτο δε λειτουργει σωστα με τπτ...

αν κανω restart συνδεεται για 10-20" και μετα παλι το ιδιο...(αν ανοιξω το knetworkmaneger φαινεται να εχει κολλησει...στην λιστα δε μου εμφανιζει τιποτα και γραφει not connected,με το εικονοδιο κατω δεξια(στην περιοχη ειδοποιησεων) να εναλλασσεται μεταξυ του "x" και του απαγορευτικου,δλδ φαινεται οτι κατι εχει κολλησει)...

αν κανω restart τον network manager(το module εννοω) παλι θα δουλεψει για λιγο και παλι το ιδιο....

λετε απλα να ειναι κανενα bug στον τελευταιο πυρηνα του arch??το ολο θεμα προεκυψε ξαφνικα μετα απο πολυ καιρο χρησης και χωρις να εχω πειραξει κατι...

η καρτα μου χρησιμοποιει τον ath5k...

 

Θυμάσει αν έγινε κάποιο update σε πυρήνα πριν αντιμετωπίσεις το πρόβλημα. Αν ναι μάλλον κάτι πάει λάθος με το module, ίσως κάποιο bug. Μόνη λύση να περιμένεις. Κοίτα και στα forum του arch μήπως έχει και άλλος το ίδιο πρόβλημα.

 

Θα σου πρότεινα να χρησιμοποιήσεις και το wicd. Προσωπικά αυτό έχω στο laptop και δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Υπάρχει και υπερπλήρες wiki.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις...

δυστυχως δε θυμωμουν με σιγουρια πιο πακετο μπορει οταν αναβαθμηστικε να δημιουργησε προβλημα...(update κανω τακτικα)...

ισως το τελευταιο update του πυρηνα...

τελικα δοκιμασα το wicd που μου ειπατε και δουλευει κανονικα...(το interface του μπορω να πω οτι μου αρεσει περισσοτερο απο του knetworkmanager)...

ευχαριστω για τη βοηθεια και παλι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Παιδια νεο ξαφνικο προβλημα...

μετα απο μια αναβαθμηση(ευτυχως θυμαμαι το πακετο,ηταν το python2)και restart και το wicd σταματησε να λειτουργει(ο deamon τρεχει κανονικα)...

το προγραμματακι του δεν τρεχει καθολου...

αν στο τερμιναλ γραψω wicd μου επιστρεφει αυτο

>wicd
/usr/sbin/wicd: line 3: /usr/bin/python2: Επιτυχία 

...δοκιμασα μηπως μετα απο τοσο καιρο και νεο κερνελ πλεον ξαναδουλευει ο network-manager αλλα ακομα το ιδιο μου κανει οπως παλια...

εχει κανεις καμια ιδεα τι μπορω να δοκιμασω τωρα?

ευχαριστω...

 

 

EDIT:

μετα απο ψαξιμο ειδα οτι το python2 που εγκατεστησα ηταν κατεστραμενο(τα αρχεια ηταν κενα η κατεστραμενα)

εδωσα

pacman -Scc

και μετα pacman -S python2

το ξανακατεβασε,αλλα στην εγκατασταση κολλαγε και μου ελεγε πχ οτι

python2 : to αρχειο /usr/lib/python2.7 υπαρχει ηδη...

ετσι πηρα την πρωτοβουλια(ελπίζω να μην τα έκανα χαλια) και τα εσβησα ολα χειροκινητα...

μετα εδωσα παλι

pacman -S python2

και μου εγραψε οτι ενημερωθηκε κανονικα....τωρα ομως οταν παω να ανοιξω οποιαδηποτε εφαρμογη που θελει την python περνω αυτα...

 

>[stathis@stathis-pc ~]$ wicd
Traceback (most recent call last):
 File "/usr/share/wicd/daemon/wicd-daemon.py", line 46, in <module>
   import gobject
ImportError: No module named gobject

για το wicd

και αυτο πχ για το emesene

>[stathis@stathis-pc ~]$ emesene                                                     
Traceback (most recent call last):                                                                 
 File "/usr/share/emesene/Controller.py", line 22, in <module>                                    
   import pygtk                                                                                   
ImportError: No module named pygtk 

...

καμια ιδεα για το τι μπορω να κανω??

 

 

 

EDIT 2:

sorry για την αναστατωση αλλα το προβλημα λυθηκε...

πανω στις δοκιμες μου για να βγαλω το python2 καταλαθως εβγαλα και 1 καρο αλλα πακετα...τα βρηκα τα ξαναεβαλα και τωρα ειναι ολα οκ...

οσο περναει παντως ο καιρος πειθομαι ολο και περισσοτερο οτι το arch ειναι η καλυτερη διανομη που υπαρχει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...