Προς το περιεχόμενο

Αγορά αποκωδικοποιητή MPEG4


kinezos69

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή πρόκειται να ερθει σύντομα το ψηφιακό σήμα στον Έβρο θα ήθελα απο φίλους της Θεσσ/νικης-Αθήνας να προτείνουν αποκωδικοποιητή με έξτρα δυνατότητες πχ HDMI, προβολή ταινιών απο USB αλλά και κάποια δεύτερη φθηνή λύση για την επιπλέον τηλεόραση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ήδη πάρει 2 τέτοιους και είναι κορυφή για τα λεφτά τους:

 

http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Home-Cinema/Sattelite-Equipment/Receivers/F-U-DTR2205HDPV-MPEG4-HD-DTR2205HDPV.htm

 

# Παίζει με όλα τα MPEG2/4 κλπ και εννοείται πιάνει ψηφιακό ραδιόφωνο

# Έχει έξοδο HDMI, YRB, Scart, ακόμα και ψηφιακή ήχου SPDIF

# Εννοείται όλα τα μενού στα ελληνικά

# Έχει PVR! Παίρνει USB stick ή εξωτερικό σκληρό δίσκο και μπορείς να το δουλέψεις είτε σε timeshift mode (δηλ. παύση στην εκπομπή που βλέπεις, χωρίς να χάσεις τίποτα) είτε να προγραμματίσεις εγγραφή μέσω του EPG.

# Υποστηρίζει FAT32 και exFAT (για να μην υπάρχει ο περιορισμός των 4GB ανά αρχείο που έχει το FAT32). ΔΕΝ υποστηρίζει NTFS.

# Λειτουργεί και ως media player, παίζει ταινίες, mp3, εικόνες (έχει μια είσοδο USB)

# Παίζει όλα τα γνωστά format video avi, divx, mp4 κλπ Με το τελευταίο firmware παίζει ακόμα και mkv (προσοχή, ΜΟΝΟ με h264 codecs).

# Υποστηρίζει ελληνικούς εξωτερικούς υπότιτλους (φαντάζομαι μόνο srt, άντε και sub, δοκίμασα idx/sub και δεν έπαιξαν)

# Έχει ένα κακό ότι βγάζει έξοδο μέχρι 720p ή 1080ι (δηλαδή δεν έχει 1080p)

# Το EPG του μου φαίνεται κομπλέ, τα δείχνει όλα ΟΚ αλλά κάποιοι λένε ότι έχει κάποια μικροπροβληματάκια (αργεί μερικά δευτερόλεπτα να φορτώσει)

# Το σημαντικότερο! Αλλάζει κανάλια πολύ γρήγορα, δε σκαλώνει καθόλου. Άλλα κουτιά είχα ακούσει ότι θέλουν μέχρι 2" για να αλλάξουν κανάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

# Έχει ένα κακό ότι βγάζει έξοδο μέχρι 720p ή 1080ι (δηλαδή δεν έχει 1080p)

 

μιλάς για την ανάλυση με την οποία μπορει να αποθηκεύσει σε εξωτερικό δίσκο;

και κάτι ακόμα, το pvr (personal video recording) έχει καμια διαφορά απο το dvr (digital vr) ή είναι μαρκετιστική διαφορά;;

ευχαριστώ :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιλάς για την ανάλυση με την οποία μπορει να αποθηκεύσει σε εξωτερικό δίσκο;

και κάτι ακόμα, το pvr (personal video recording) έχει καμια διαφορά απο το dvr (digital vr) ή είναι μαρκετιστική διαφορά;;

ευχαριστώ :-)

 

Καλή ερώτηση. Μιλάω για την ανάλυση που στέλνει στον δέκτη (τηλεόραση). Στον εξωτερικό δίσκο/στικ φαντάζομαι ότι γράφει στη μαμήσια ανάλυση. Δηλαδή αν μιλάμε για τηλεοπτικό σήμα 720x576 (την ανάλυση* της Digea και της ΕΡΤ), τότε σε αυτή την ανάλυση θα γράψει στον εξωτερικό δίσκο. Δεν νομίζω να κάνει upscale στο αρχείο που αποθηκεύει. Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια, θα το κοιτάξω και θα επανέλθω. Το σίγουρο είναι ότι όπως και να σώζει δεν πρόκειται να δεις διαφορά στην εικόνα. Αν το σήμα δεν είναι HD από τη μαμά του, δεν πρόκειται να το σώσει κανένα upscale...

 

Νομίζω ότι πρακτικά το PVR και το DVR είναι το ίδιο πράγμα. Οι δυνατότητες που έχει το Funai είναι οι εξής:

 

# Να γράψεις απευθείας αυτό που βλέπεις (με timer 5-240 λεπτά ή χωρίς).

# Να το προγραμματίσεις να ξεκινήσει μια εγγραφή από μόνο του. Αυτό μπορεί να γίνει πολύ εύκολα μέσω του EPG του κάθε καναλιού. Μάλιστα έχει τη δυνατότητα να το προγραμματίσεις πχ. να σου γράφει κάτι σε καθημερινή ή εβδομαδιαία βάση.

# Να χρησιμοποιήσεις τη λειτουργία timeshift, όπου πατάς pause σε μια τηλεοπτική εκπομπή και μπορείς να την κάνεις resume αργότερα. Μάλιστα επειδή πρακτικά το tuner θα παίζει από το δίσκο/στικάκι μπορείς να ξαναδείς αυτό που έχει γράψει όσες φορές θέλεις (και φυσικά το tuner συνεχίζει κανονικά να γράφει τη συνέχεια του προγράμματος).

 

* η ανάλυση της Digea/ΕΡΤ είναι πιο μικρή, αλλά δεν είναι επί τούτου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άρα πρακτικά αν κάνεις εγγραφή θα έχεις ανάλυση γύρω στα 720χ576 οπότε και το 720p και το 1080p/ι δεν μπορούν να αξιοποιηθούν μέχρι στιγμής ε;

κοιτουσα το χθεσινο daily deal του getit και είχε ένα ψηφιακό αποκωδικοποιητή και έλεγε dvr για αυτό ρωτάω, τελικά δεν το πήρα..

Αυτό φαίνεται αρκετά καλύτερο ιδίως όμως για μένα έχει σημασία που δεν αργεί στην αλλαγή των καναλιών, είναι τελείως σπαστικό πράγμα..

α και κάτι τελευταίο, mkv παίζει;

ευχαριστώ nzeppos :-)

edit: τώρα το είδα, στο πλαίσιο είναι εκθεσιακό κομμάτι :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αργεί καθόλου στην αλλαγή των καναλιών. Προσωπικά το έχω αφήσει στο 720p, αφού ούτως ή άλλως αυτή είναι η μαμήσια ανάλυση των τηλεοράσεών μου.

 

Παίζει mkv αρκεί ο codec του αρχείου να είναι h.264 (υπάρχουν κι άλλοι codecs στα matroska, αλλά αυτό είναι ο πιο συνηθισμένος).

 

Αυτό που λέει για το εκθεσιακό κομμάτι ίσως έχει να κάνει με το stock house (για την τιμή των 37 ευρώ). Νομίζω ότι το ίδιο έλεγε όταν αγόρασα 2 τέτοιους πριν μια βδομάδα (στα 55 ευρώ έκαστο) από το Πλαίσιο Αγ. Παρασκευής στην Αθήνα. Ήταν κανονικά κομμάτια, στη συσκευασία τους κλπ. Δεν χάνεις τίποτα να πάρεις ένα τηλ. να ρωτήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...