Προς το περιεχόμενο

δεν αναγνωρίζει το μελάνι (canon mp140)


cyber_katsarida

Προτεινόμενες αναρτήσεις

έχω το συγκεκριμένο πολυμηχάνημα (Mp 140) και αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα:

το έγχρωμο μελάνι του (cl41) το οποίο το γέμισα για 2η φορά πριν 2 εβδομάδες μου κάνει νερά.

ενώ με το που το έβαλα τύπωσε κανονικά καμιά 200 σελίδες και μετά μερικές στα σκόρπια όλες αυτές τις μέρες, πάω χθες να τυπώσω και μου πετάει σφάλμα ότι δεν αναγνωρίζει το μελάνι.

το βάζω το βγάζω μερικές φορές. τίποτα.

δοκιμάζω ένα άδειο που είχα πεταμένο και το βλέπει κανονικά.

συμπέρασμα φταίει το μελάνι και όχι η συσκευή.

 

υπάρχει καμία λύση ή το πετάμε; μήπως κανένας καθαρισμός; το σπαστικό είναι ότι μου το έκανε ξαφνικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πηγες σε μελαναδικο; σου βαλανε τσιπακι; ισως θελει αλλαγη ή εστω να χρησιμοποιησεις το παλιο (δουλευει σαν ταυτοτητα γνησιοτητας).

ρωτα εκει. εναλλακτικα το software του canon θα σε ζαλιζει οτι δεν ειναι αληθινο/γεματο κλπ και καλα για λογους ασφαλειας/εγγυησης και θα επιμενει να μην το αναγνωριζει . Εχει ομως επιλογη που εμενα μου την εβγαζε αραια και που "αν θελετε με δικη σας ευθυνη για να επιβεβαιωστε οτι το μελανι δεν εχει προβλημα κλπ πατηστε ΣΥΝΕΧΕΙΑ" και τετοια αλλα δεν το βγαζει στανταρ. Επεμειμε μερικες φορες μεχρι το προγραμμα να στο εμφανισει μαζι με το μηνυμα λαθους σαν επιλογη. ξερω δεν βοηθαει πολυ η απαντηση - συνηθως αυτος που γεμιζει μελανια στο λυνει δωρεαν. καλη τυχη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω γεμίσει και παλαιότερα μελάνια γι αυτόν τον εκτυπωτή σε μελανάδικο. δεν θέλει ιστορίες με τσιπάκια. δεν έιχα πρόβλημα πέρα από το θέμα ότι το βλέπει άδειο. απλά πατούσα να συνεχιστεί η εκτύπωση.

απλά τωρα μου πετάει μήνυμα ότι δεν το αναγνωρίζει καν. έτσι ξαφνικά και μόνο στο έγχρωμο. είχα γεμίσει μαζί και τα 2.

θεώρησα ότι δεν έκανε καλή επαφή αλλά μάλλον δεν φταίει αυτό. απλά ρωτάω μήπως έχει κανείς καμιά παρόμοια εμπειρία γιατί είχα ακούσει διάφορα για καθαρισμούς των επαφών και τέτοια.

 

απ ότι φαίνεται είναι για πέταμα.

τώρα με αναγκάζει να αγοράσω καινούργιο και λίγες εκτυπώσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...