Προς το περιεχόμενο

Κατανάλωση μελανιού Pigment


tarantules

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μα το μεγάλο είναι για εκτυπώσεις κειμένου και το μικρό για φωτογραφίες.

 

Με μια εξαίρεση: Επειδή το μεγάλο μαύρο είναι pigment και επικάθεται επάνω στο χαρτί και δεν απορροφάται όπως τα υπόλοιπα μελάνια, αργεί πολύ περισσότερο να στεγνώσει. Έτσι, αν εκτυπώνεις με ενεργοποιημένη την αυτόματη διπλή όψη, τότε ο εκτυπωτής χρησιμοποιεί το φωτογραφικό μαύρο, για να προλαβαίνει το μελάνι να στεγνώνει και να μην μένουν σημάδια από τα ροδάκια...

 

έτσι εξηγείται γιατί είναι πιο αχνό το μαύρο. Χρήσιμη πληροφορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα το μεγάλο είναι για εκτυπώσεις κειμένου και το μικρό για φωτογραφίες.

 

Με μια εξαίρεση: Επειδή το μεγάλο μαύρο είναι pigment και επικάθεται επάνω στο χαρτί και δεν απορροφάται όπως τα υπόλοιπα μελάνια, αργεί πολύ περισσότερο να στεγνώσει. Έτσι, αν εκτυπώνεις με ενεργοποιημένη την αυτόματη διπλή όψη, τότε ο εκτυπωτής χρησιμοποιεί το φωτογραφικό μαύρο, για να προλαβαίνει το μελάνι να στεγνώνει και να μην μένουν σημάδια από τα ροδάκια...

 

Δεν χρησιμοποιησα εκτυπωση διπλης οψης καθολου. τωρα, γιατι μου εφαγε ολο το μικρο μελανι δεν καταλαβα.

Δεν γνωριζω τι ειχε συμβει ή συμβαινει ακομα, μιας και πλεον τον δουλευω ελαχιστα με εκτυπωσεις κειμενου αλλα και φωτογραφιων, με αποτελεσμα να μην μου ειναι ευκολο να παρακολουθησω πότε καταναλωνει τι.

 

Αυτη την πληροφορια για την εκτυπωση διπλης οψης, δεν την ηξερα ουτε εγω.

Σε ευχαριστω που το ανεφερες. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδεχομένως και σε κάποιους ειδικούς τύπους χαρτιών να μην χρησιμοποιείται καθόλου το pigment μαύρο.

 

Όσον αφορά τη διπλή όψη, το παρατήρησα και από τη μειωμένη ταχύτητα. Το pigment μαύρο, έχει πιο αραιή διάταξη στα ακροφύσια της κεφαλής, εκτυπώνοντας π.χ. 1,35 εκατοστά ανά σάρωση, ενώ εκεί που υπάρχει χρώμα, η κεφαλή εκτυπώνει π.χ. 1 εκατοστό ανά σάρωση. (Οι τιμές είναι πραγματικές για τον ip4600).

 

Ενδεικτικά: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/9d/Canon_S520_ink_jet_printer_-_print_head.jpg

 

Δείτε 5 στενές γραμμές, 2 για το cyan, 2 για το magenta, 1 για το κίτρινο, και 1 πλατιά γραμμή για το Pigment μαύρο.

 

Οι διπλές γραμμές για τα cyan και magenta, πιστεύω πως υπάρχουν για να πετυχαίνει το μεταβλητό μέγεθος σταγόνας ο εκτυπωτής. Δηλαδή, είναι trick αντί να χρησιμοποιεί light cyan και light magenta, έχει επιπλέον ακροφύσια για τους απαλούς τόνους. Το κίτρινο δεν χρειάζεται επιπλέον επειδή είναι ήδη απαλό χρώμα. Ίσως έτσι εξηγείται που έχω μεγαλύτερη κατανάλωση σε cyan και magenta, από ότι στα υπόλοιπα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...