Προς το περιεχόμενο

Κατανάλωση μελανιού Pigment


tarantules

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω έναν Canon ip4600 σχεδόν 2 χρόνια τώρα και παρατήρησα το εξής πρόβλημα...

Ο εκτυπωτής έχει 5 μελάνια (Cyan,Magenta,Yellow,Black και Black Pigment) και η κατανάλωση του Pigment είναι 3πλάσια σε σχέση με αυτό του Βlack .

Έχω αλλάξει μέχρι στιγμής δηλαδή 3 μελάνια Cyan , 3 Magenta, 3 Yellow κα 3 Black Pigment.Το δε απλό Black σε εικονική αναπαράσταση μετρητή δείχνει να έχει καταναλώσει το 1/3.Με αυτή τη λογική θα το αλλάξω μετά από 9 μελάνια Pigment!

Για ποιό λόγο μου το κάνει αυτό; Το pigment είναι και το πιο ακριβό μιας και έρχεται σε δοχείο σχεδόν 2πλάσιο σε μέγεθος απόλα τα άλλα.

Ξέρω οτι το pigment χρησιμοποιείται σε εκτυπώσεις ποιοτικές και έχει γραφίτη μέσα σε σχέση με το απλό.Αλλά το θέμα είναι οτι εγώ ΔΕΝ εκτυπώνω σε ποιοτική εκτύπωση παρά μόνο σπάνια.Συνήθως το έχω στο economy.

Επίσης κάποια επιλογή στο μενού του εκτυπωτή που να αναφέρει κάτι σχετικό με την επιλογή από πιο μελάνι εκτυπώνει δεν έχει.

Το έχει συναντήσει κανείς αυτό;

Για να μην φτοιάχνω 2ο post να ρωτήσω επίσης εαν κάνει να του βάλω αναγεμισμένα μελάνια.Μέχρι στιγμής ότι έχω βάλει πάνω του είναι από την canon τα γνήσια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ από την άλλη έχω τον canon pixma mp640 και το pigment το χρησιμοποιεί για απλές εκτυπώσεις κειμένου.

Το άλλο το μαύρο είναι για φωτογραφικές.

Δε ξέρω τι γίνεται με τον δικό σου εκτυπωτή αλλά για τον δικό μου το pigment είναι πιο φτηνό λόγω του ότι είναι ίδια τιμή με τα υπόλοιπα αλλά είναι διπλάσιο.

Συνοψίζοντας εκτύπωσα περίπου 200 σελίδες σε grayscale - economy και μόνο από το pigment έφαγε μελάνη.

Και κάτι ακόμα όταν εκτυπώνεις κείμενο αι το θες σε μαύρο πάντα να τικάρεις grayscale γιατί πολλοί εκτυπωτές χρησιμοποιούν και τα έγχρωμα μελάνια για να αποδώσουν μαύρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε σωστά μου καταναλώνει το pigment απότι κατάλαβα γιατί εγώ τυπώνω κυριώς κείμενα και όχι φωτογραφίες.

Όσο για την τιμή,επειδή το κοίταξα,έκανα λάθος που είπα οτι είναι πολυ πιο ακριβό το pigment.Αναλογικά βγαίνει πιο φτηνό τελικά μιας και έχει πάνω-κάτω ένα ευρώ διαφορά με το άλλο μαύρο αλλά έχει σχεδόν 2πλασια χωρητικότητα.

Τα άδεια που έχω μαζέψει μπορώ να τα ξαναγεμίσω ή θα κάνω κακό στον εκτυπωτή;

Έχω 4 άδεια μπλε,4 κίτρινα,4 ματζέντα, 4 pigment και 1 μαύρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εδω και χρονια λειτουργω εναν IP4200 (ιδιος με τον 4600 μηχανικα) με ξαναγεμισμενα μελανια και δουλευει αψογα.

Ωστοσο κανεις δε σου εγγυάται οτι θα συνεχισει να το κανει.

 

PS: Αν παρεις ξαναγεμισμενα, θα τα βλεπει ως αδεια και θα αρνειται να εκτυπωσει αναβοντας ενα πορτοκαλι κουμπακι-λαμπακι. Απλα πατα αυτο το κουμπι για αρκετα δευτερολεπτα και θα διαπιστωσεις οτι θα συνεχισει να εκτυπωνει ;)

Επισης, δε ξερω κατα ποσον αξιζει να ριψοκινδυνεψεις την υγεια του εκτυπωτη, αφου αλλαζεις μολις 1 μελανι το χρονο. Ξαναγεμισε μονο τo pigment καλυτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω τον ip4700 εδώ και κανά τετράμηνο, επειδή τον χρησιμοποιώ για εκτύπωση σε δισκάκια και φωτογραφικές εκτυπώσεις, χρειάστηκε να ξαναγεμίσω τα μελανάκια cyan, magenda, yellow και pigment από δυό φορές το καθ' ένα, το δε μαύρο μελανάκι πού είναι στο μικρό δοχείο είναι περίπου στα 2/3 όπως ενδεικτικά μου δείχνει το software του εκτυπωτή, πρόβλημα δεν είχα κανένα μετά την αναγόμωση αλλά και όπως μου είπε ο τύπος που μου τα γεμίζει, καλό θα είναι να ξαναγεμίζονται μέχρι δυο το πολύ τρείς φορές για να μη βουλώσει η κεφαλή, αν αυτό αληθεύει ή όχι δεν ξέρω να σου πω με βεβαιότητα. Τέλος το πρόβλημα της αναγόμωσης πλέον το έλυσα με το Continues Ink System που έχει έξω από τον εκτυπωτή δοχεία που δίνουν μελάνι απ' ευθείας στα ειδικά δοχεία μελάνης μέσα στον εκτυπωτή. Ρίξε και μια ματιά εδώ http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=230759

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ πως η μελάνη στους canon είναι σε λογική τιμή και δεν πρόκειται να ασχοληθώ με γεμίσματα.

Είμαι τόσο ικανοποιημένος με τον εκτυπωτή που χαλάλι του. Με τα γεμίσματα έχω κακή εμπειρία ( βέβαια ήταν και hp ).

Εχω εκτυπώσει 25 περίπου δισκάκια και 5 φωτογραφίες και οι έγχρωμες είναι γεμάτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Έχω εκτυπώσει πάνω από 800 DVD, εκ των οποίων περισσότερα από τα μισά είχαν πλήρη κάλυψη χρώματος, και αυτό το θέμα με το μαύρο μελάνι το έχω παρατηρήσει κι εγώ. Το Pigment μαύρο διαρκεί το διπλάσιο σ' εμένα, που κυρίως εκτυπώνω φωτογραφίες.

 

Επίσης παρατήρησα ότι πιο συχνά τελειώνουν τα cyan και magenta, μετά το black και yellow και στο τέλος το pigment black.

 

Καλό μηχανάκι ο Canon πάντως, και το κόστος εκτύπωσης με τα αυθεντικά μελανοδοχεία τελικά είναι σε πολύ λογικά πλαίσια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω εκτυπώσει πάνω από 800 DVD, εκ των οποίων περισσότερα από τα μισά είχαν πλήρη κάλυψη χρώματος, και αυτό το θέμα με το μαύρο μελάνι το έχω παρατηρήσει κι εγώ. Το Pigment μαύρο διαρκεί το διπλάσιο σ' εμένα, που κυρίως εκτυπώνω φωτογραφίες.

 

Επίσης παρατήρησα ότι πιο συχνά τελειώνουν τα cyan και magenta, μετά το black και yellow και στο τέλος το pigment black.

 

Καλό μηχανάκι ο Canon πάντως, και το κόστος εκτύπωσης με τα αυθεντικά μελανοδοχεία τελικά είναι σε πολύ λογικά πλαίσια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εμενα σε εναν cannon ip4000 ειχα παρατηρησει οτι για ενα χρονικο διαστημα οπου δεν εκτυπωσα εικονες γραφικα, αλλα εκτυπωσα τεραστιο ογκο σελιδων κειμενου, μου αδειασε το μικρο μαυρο. Πιστευα οτι το μικρο, ειναι το φωτογραφικο και το μεγαλο ηταν για εκτυπωση κειμενου.

παραξενο ομως, μου εφαγε ολο το μικρο και δεν αγγιζε ουτε μια σταγονα απο το μεγαλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εμενα σε εναν cannon ip4000 ειχα παρατηρησει οτι για ενα χρονικο διαστημα οπου δεν εκτυπωσα εικονες γραφικα, αλλα εκτυπωσα τεραστιο ογκο σελιδων κειμενου, μου αδειασε το μικρο μαυρο. Πιστευα οτι το μικρο, ειναι το φωτογραφικο και το μεγαλο ηταν για εκτυπωση κειμενου.

παραξενο ομως, μου εφαγε ολο το μικρο και δεν αγγιζε ουτε μια σταγονα απο το μεγαλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα το μεγάλο είναι για εκτυπώσεις κειμένου και το μικρό για φωτογραφίες.

 

Με μια εξαίρεση: Επειδή το μεγάλο μαύρο είναι pigment και επικάθεται επάνω στο χαρτί και δεν απορροφάται όπως τα υπόλοιπα μελάνια, αργεί πολύ περισσότερο να στεγνώσει. Έτσι, αν εκτυπώνεις με ενεργοποιημένη την αυτόματη διπλή όψη, τότε ο εκτυπωτής χρησιμοποιεί το φωτογραφικό μαύρο, για να προλαβαίνει το μελάνι να στεγνώνει και να μην μένουν σημάδια από τα ροδάκια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα το μεγάλο είναι για εκτυπώσεις κειμένου και το μικρό για φωτογραφίες.

 

Με μια εξαίρεση: Επειδή το μεγάλο μαύρο είναι pigment και επικάθεται επάνω στο χαρτί και δεν απορροφάται όπως τα υπόλοιπα μελάνια, αργεί πολύ περισσότερο να στεγνώσει. Έτσι, αν εκτυπώνεις με ενεργοποιημένη την αυτόματη διπλή όψη, τότε ο εκτυπωτής χρησιμοποιεί το φωτογραφικό μαύρο, για να προλαβαίνει το μελάνι να στεγνώνει και να μην μένουν σημάδια από τα ροδάκια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα το μεγάλο είναι για εκτυπώσεις κειμένου και το μικρό για φωτογραφίες.

 

Με μια εξαίρεση: Επειδή το μεγάλο μαύρο είναι pigment και επικάθεται επάνω στο χαρτί και δεν απορροφάται όπως τα υπόλοιπα μελάνια, αργεί πολύ περισσότερο να στεγνώσει. Έτσι, αν εκτυπώνεις με ενεργοποιημένη την αυτόματη διπλή όψη, τότε ο εκτυπωτής χρησιμοποιεί το φωτογραφικό μαύρο, για να προλαβαίνει το μελάνι να στεγνώνει και να μην μένουν σημάδια από τα ροδάκια...

 

έτσι εξηγείται γιατί είναι πιο αχνό το μαύρο. Χρήσιμη πληροφορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...