Προς το περιεχόμενο

Ubuntu bad sector/disk check


makischa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε συνεχεια του http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=406122

Εχω ενα προβλημα με τον φορητο μου και ο filip123go ειχε την ιδεα να δοκιμασω να τρεξω αλλο λειτουργικο μπας και εβγαζα ακρη. Το θεμα ειναι οτι ειμαι αχρηστος στο linux καθως ειναι η πρωτη φορα που το αγγιζω.

Μου βγαζει στο smart data του δισκου οτι εχει bad sectors αλλα το smart check δε προχωραει. Βρηκα μια εντολη sudo fsck -pcfv /dev/sda η οποια αποτι εχω καταλαβει πρεπει να τσεκαρει και να διορθωνει bad sectors(?) αλλα μου λεει οτι δε βρησκει το δισκο. Τι ακριβως πρεπει να κανω? Υπαρχει κανενα αλλο προγραμμα/εντολη?

 

Σορρυ αν λεω βλακειες αλλα ειμαι πρωταρης! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να'σαι καλα!

Οπως θα ειδες δεν εχω ιδεα... εγραφα εκει κατι sudo.... και δεν ηξερα αν εδινα εντολη για να αυτοκαταστραφει ο υπολογιστης ή τι να περιμενω... Μεσα σε μιση ωρα χρησης προσπαθησα να καταλαβω πώς να ανοιγω και να κλεινω παραθυρα, πώς να συνδεθω στο νετ, πώς να αλλαξω γλωσσα και πληκτρολογιο, πώς να τσεκαρω το δισκο, τι ειναι το terminal και ολα αυτα... Εχω παθει overdose :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιποοον :P

 

Αρχικα κατεβασε το parted magic απο εδω. Ειναι πιο σβελτο απο το ubuntu και ειδικο για τετοιες περιπτωσεις.

http://exo.enarel.eu/mirror/partedmagic/pmagic-5.5.iso.zip

(το αποσυμπιεζεις και το γραφεις σε δισκακι)

 

Το parted magic περιεχει το ntfsck που δεν περιεχει το ubuntu. Εκτος απο αυτο, περιεχει και το gsmartcontrol που θα σε βοηθησει να δεις τα περι smart.

 

Σχετικα με το ntfsck και λιγη θεωρια.

 

Το τρεχεις σε ενα τερματικο ετσι

>ntfsck /dev/sd[b]a1[/b]

 

Το /dev/sda1 δηλωνει οτι θα κανει ελεγχο στο 1ο partition (1) του πρωτου σκληρου (a).

 

Οι σκληροι ονοματιζονται με γραμματα, απο το a ως το z (λογικα) και απαριθμουνται με βαση τον controller στον οποιο ειναι συνδεδεμενοι.

 

Δηλαδη ο 1ος σκληρος στην 1η θεση του 1ου controller ειναι ο a, ο 2ος σκληρος στην επομενη θεση του controller ειναι ο b κλπ.

 

Απο 1 ως και 4 απαριθμουνται τα primary partitions του σκληρου. Απο 5 και πανω απαριθμουνται τα secondary.

 

Δηλαδη, το 1ο primary partition του 1ου σκληρου ειναι το sda1, το 2ο primary του 1ου σκληρου ειναι το sda2, το 1ο secondary του 1ου σκληρου ειναι το sda5 κλπ.

 

Για να δεις την παραπανω αριθμηση δινεις ενα απλο

>fdisk -l

(L μικρο ειναι αυτο εκει, οχι 1 "ενα", ουτε i κεφαλαιο)

 

Πχ σε μενα

># fdisk -l

Disk /dev/sda: 60.0 GB, 60011642880 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 7296 cylinders
Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disk identifier: 0x34fe34fd

  Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
/dev/sda1   *           1        1912    15358108+  83  Linux
/dev/sda2            1913        7139    41985877+  83  Linux
/dev/sda3            7140        7296     1261102+  82  Linux swap / Solaris

(δεν εχω κατι σε ntfs στο λαπτοπ, αλλα πιστευω οτι καταλαβες τι εννοω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εάν είδες ότι έχει bad sector την πληροφορία την πήρε από το smart του δίσκου και νομίζω δεν μπορείς να κανεις και πολλά (δεν θυμάμαι με πια εντολή αλλα υπάρχει που τον κανεις διαμορφώσει και απλά αποκλείει τα bad sector ώστε να μην προσπαθεί ο δίσκος να τα διαβάσει-γραφει)

 

σίγουρα για να το επιβεβαιώσεις ότι υπάρχουν γίνετε και από το βίος (99.99%)

 

στην ουσία κρατα backup τα αρχεία σου και εχε το νου σου σε καμια προσφορα στα eshop για σκληρό

 

δεν τρέχει και tpt και εγώ έχω στον έναν μερικά και έναν πιο παλιά τον τσάκισα όταν έστηνα για πρώτη φορα arch (και είχα πολλά bad sector μέχρι που τα έφτυσε από τα partition και format και dd mkfs sfdisk cfdisk και όλα τα σχετικά )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον ακρη δε βγαζω με το λινουξ γιατι ειμαι ολιγον βλακας.

Κατεβασα το parted magic, το εβαλα σε usb, το φορτωσα.

Βρηκα το τερμιναλ, εγραψα το ntfsck /dev/sda1 (δοκιμασα και sda2, sda3, sda4)και δεν κανει τιποτα. Απλως βγαζει error opening partition device: no such file or directory και με παει στην επομενη γραμμη και γραφει root@partedmagic:~# οτι δηλαδη εγραφε στην αρχη.

Εβαλα το fdisk -l που μου ειπες και βγαζει sda1 sda2 sda3 sda4:

This doesn't look like a partition table.

Probably you selected the wrong device.

 

Device Boot Start End Blocks Id System

/dev/sda1 ? 3223366781 3470046704 78 78 Unknown

/dev/sda2 ? (αριθμοι) (αριθμοι) 41985877+ 10 Opus

/dev/sda3 ? (αριθμοι) (αριθμοι) 1261102+ 8b Unknown

dev/sda4 ? (αριθμοι) (αριθμοι) 1261102+ a os/2 Boot manager

 

WTF?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην επιφανεια εργασιας εχει ενα Smartcontrol, το ανοιξα και εχει το δισκο μου ως unknown model και οταν παω να τον επιλεξω μου βγαζει Cannot retrieve SMART data, device open failed, or device did not return an IDENTIFY DEVICE structure.

 

@martinoff Αυτο θελω να κανω. Να τσεκαρει το σκληρο και να μαρκαρει τις βλαβες ωστε να μην επηρεαζουν το δισκο. Απο τα windows δε το κανει. Το checkdisk που ετρεξα απο εκει βρηκε bad clusters και λεει τα διορθωσε αλλα προφανως δεν εγινε κατι.

Δε θελω να ανοιξω το μηχανημα για να μη χαλασω την εγγυηση, ασε που δεν ξερω να αλλαζω δισκο (οκ θα μου πεις, εδω εβαλες λινουξ σε αυτο θα κολλησουμε τωρα?!) :P

Ευτυχως ανοιξε ο υπολογιστης και πηρα backup των δεδομενων μου και εσβησα τα passwords που ειχα αποθηκευμενα στους browsers εαν χρειαστει να τον δωσω για επισκευη.

 

---------- Προσθήκη στις 11:53 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 11:52 ----------

 

Κατι εχει παει πολυ στραβα.

Για να σου βγαζει τα filesystems με οτι να ναι τυπο, πχ os/2, opus και unknown, ενω ειναι (ολα?) ntfs μαλλον δεν υπαρχει γυρισμος :(

 

Μα ανοιγει ο υπολογιστης! Δεν ειναι για πεταμα (ακομη) ο δισκος... Οποτε το θυμαται φορτωνει ακομη και τα Windows και ειναι λειτουργικος!

Και ναι, ειναι ολα ntfs, ο δισκος ειχε φορμαριστει πριν κανα διμηνο κατα την εγκατασταση των Win 7... Δεν ειχα λογο να επιλεξω αλλο file system... Και εχει 2 partitions... ενα του λειτουργικου και ενα αυτο που χρησιμοποιουσα εγω

I'm so confused :/

Σε ευχαριστω παντως παρα πολυ για τη προσπαθεια και το χρονο σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχήν χαλααααααααάρωσε

βαθιά ανάσα, καφέ και στύβουμε ένα τσιγάρο εάν καπνίζεις

 

παίρνεις το live cd που έχεις (ουμπούντου) και κανεις εγκατάσταση από την αρχή και επιλεγεις να κάνει όλο τον δίσκο χρήση και format όλα στο αυτό δεν αλλάζεις κάτι (εκτος από την επιλογή για χρήση όλου του δίσκου ) και δεν θα έχεις πλέων 7 (τα βάζεις μετά )

 

αφού κάνει επανεκκινήσει μπαίνεις με τα μούτρα στα φόρουμ και διαβάζεις αλλα δεν ασχολείσαι ξανά με τα bad sector δεν υπάρχει λόγος,ο δίσκος σου πάει για αλλαγή αργά η γρήγορα ανάλογα με το ποσα bad sector έχει

ξεκινα με compiz,μετά δοκίμασε να αλλάξεις από gnome σε kde και μετά xfce και μετά θα βάλεις μονος σου debian

 

αυτά

 

aaa και μείνε οπωσδήποτε στην main έκδοση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις δικιο, χαλαρωνω... απλως εχω ενα πολυ σημαντικο τεστ την αλλη εβδομαδα και καθομαι τωρα και ασχολουμαι με το να φτιαχνω τον υπολογιστη και να μαθαινω λινουξ... Ο αρχοντας του procrastination!

 

Μα δε θελω να αλλαξω λειτουργικο... μια χαρα ειμαι με τα windows τοσα χρονια, ειδικα με τα 7!

Η ενασχοληση με το λινουξ ηταν καθαρα χρησιμοθηρικη μπας και με το liveusb, χωρις τη χρηση των drivers των windows διαπιστωθει εαν ειναι προβλημα απο εκει ή εαν ειναι απο το υλικο (και μπορει να διορθωθει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφού μπαίνει στα windows

στο start pat disk managment και enter

θα δεις τους δίσκους σου κανε ότι δεν είναι ntfs delete και μετά κανε ένα νέο partition σε ntfs (η μεγάλωσε το υπάρχον)

 

βάλε ένα live cd linux και τρέξε από το cd μην το κανεις εγκατάσταση και μετά κανε το smart check (πρώτα κάντο unmount) αλλα δεν διορθώνεις κάτι απλά σου λέει ποσα bad sector έχει

 

η επιλογή να τα κάνει τα bad sector "προπελασιμα" ισχύ μονο σε περιπτώσει που τον κανεις τον δίσκο format

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα windows μπαινει οποτε το θυμαται και συνηθως οταν μπαινει κανει μια ωρα.

Αυτο που λες το εκανα, το ειχα γραψει στο αρχικο τοπικ. Το disk utility στο Ubuntu μου εβγαλε με κοκκινο:

 

Current pending sector count

Number of sectors waiting to be remapped... normalized και worse 67, value 34 sectors (οχι οτι καταλαβα τι εννοουν αυτα, αλλα τεσπα)

Μετα προσπαθησα να τρεξω το smart self-test που εχει εκει και δεν προχωρουσε, ουτε το γρηγορο, ουτε το extended.

Και δεν ξερω γιατι το parted magic βρηκε 4 partitions, ο δισκος μου εχει μονο 2. Ισως να υπολογιζει και το USB και κατι αλλο??? (δεν ειχα τπτ αλλο πανω εκτος απο το usb με το λειτουργικο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ένα είναι τον win το άλλο το system reserved τον win (100 MB και δεν το βλέπεις στα win )

τα αλλα είναι από την εγκατάσταση του ουμπούντου

 

χρειάζεσαι δίσκο άμεσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...