Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με Lacie Network Σκληρο - Πως μπενει μεσα στο PC?


panian3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας φιλοι μου!

 

Μηπως γνωριζει καποιος αν εχω εναν σκληρο εξωτερικο δικτυακο και τα παιξει το τροφοδοτικο του ή η πλακετα που εχει μεσα ο σκληρος... με λιγα λογια απο τον θορυβο που κανει φαινεται οτι ο σκληρος ειναι προς το παρον ζωντανος... μηπως λοιπον υπαρχει καποιος τροπος να διαβαστει απο PC?

 

Υπο αλλες συνθηκες δηλαδη αν ηταν ενας οποιοσδηποτε σκληρος usb τοτε τον βγαζαμε απο το case, μεσα στο PC και ολα καλα...

 

Τωρα ομως εχετε καμια ιδεα προκειμενου να μην χαθουν τα data?

 

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να τον βγαλεις απο τη θηκη που εχει και να τον συνδεσεις σαν εσωτερικο στο pc σου...

 

Ετσι δεν θα κρεμεσαι απο usb, controllers κλπ και αυτο θα σου δωσει μια πιο σωστη εικονα για το σκληρο σου.

Πχ, δεν μπορεις να παρεις πληροφοριες για το smart αν τον εχεις συνδεδεμενο με usb!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου ευχαριστω για την πληροφορια αλλα γιατι εχω την εντυπωση οτι οι δικτυακοι δεν τρεχουνε ας το πουμε λειτουργικο που ειναι αναγνωρισιμο απο τα Win XP... κατι για Linux εμαθα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο δισκος, σαν συσκευη, δεν τρεχει καποιο λειτουργικο. Γιαυτο μπορεις απλα να τον βγαλεις και να τον βαλεις κανονικα στο pc.

 

Το τσιπακι (controller) που τον κανει δικτυακο ισως τρεχει linux για να τον κανει windows share (samba).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου Jim_p σαν να εχεις ενα δικιο εκει!

Αλλα τι γινεται αν εχει φορμαριστει κατω απο Linux?

Θελω ναι μεν να τον δει το Bios αλλα επισης θα ηθελα και μεσω win XP να δω και να σωσω τα περιεχομενα... Γινεται λες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τη δικη μου σκοπια...

 

Εστω οτι ειμαι κατασκευαστης δικτυακων σκληρων δισκων, παιρνοντας το σκληρο απο την Χ εταιρια και τον controller απο την Υ.

 

Με συμφερει να φορμαρω το σκληρο μου σε ενα filesystem το οποιο θα γινεται ανετα share μεσω samba και να ειναι οσο γινεται πιο "bulletproof" για την περιπτωση διακοπης ρευματος κλπ, δηλαδη οχι ntfs γιατι εχει μυριες παραξενιες αλλα ext3...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλα τι γινεται αν εχει φορμαριστει κατω απο Linux?

 

Κατέβασε ένα LiveCD (ubuntu, mint, οτιδήποτε) και λογικά θα μπορείς να δεις και να σώσεις τα περιεχόμενά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τη δικη μου σκοπια...

 

Εστω οτι ειμαι κατασκευαστης δικτυακων σκληρων δισκων, παιρνοντας το σκληρο απο την Χ εταιρια και τον controller απο την Υ.

 

Με συμφερει να φορμαρω το σκληρο μου σε ενα filesystem το οποιο θα γινεται ανετα share μεσω samba και να ειναι οσο γινεται πιο "bulletproof" για την περιπτωση διακοπης ρευματος κλπ, δηλαδη οχι ntfs γιατι εχει μυριες παραξενιες αλλα ext3...

 

Σου ειμαι υποχρεος για τα φωτα σου αλλα δυστυχως σε εχασα!!! Τοσοι ορισμοι και συντομευσεις σε εχασα!

 

To live CD πως δουλευει... boot cd με Linux και μπουταρω για να δω τον δισκο? Εγκαθιστω linux?

 

Λιγες επεξηγησεις παιδες γιατι ετσι στον αερα δεν τα πιανω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται να εγκαταστήσεις τίποτα.

 

  1. Βάζεις τον σκληρό δίσκο στον υπολογιστή
  2. Κάνεις boot από το LiveCD
  3. Έτοιμος

Αν όλα έχουν πάει καλά, θα μπορείς να δεις τα αρχεία του σκληρού σου δίσκου. Εαν χρειάζεται κάτι επιπλέον ας μας πουν οι πιο έμπειροι.

 

Όλα αυτά εαν δεν μπορείς να τον δεις μέσω «παραθύρων». Εαν μπορείς τότε δεν υπάρχει λόγος να κάνεις τα παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τον δίσκο τα χρ αποκλείεται να τον δουν οποτε... ναι φτιάχνεις ένα cd η usb live linux και boot από αυτό

 

δεν το κανεις εγκατάσταση το τρέχεις από εκεί και κανεις το backup σου

 

 

edit: μαζί γράφαμε ,οτι σου λέει ο φίλος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...