Προς το περιεχόμενο

Σμικρυνση εικονας με το GIMP


goodMan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω μια φωτογραφια απο την ψηφιακη μου με διαστασεις 3072 X 2304 και θελω να την κανω σμικρυνση με την βοηθεια του Gimp.Το προβλημα ειναι οτι οταν την μικραινω σχεδον δεν φαινετε και γενικοτερα χαλαει η εικονα.Υπαρχει λυση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να κανεις crop στην περιοχη που σε ενδιαφερει για να απομονωσεις και να μικρυνεις μονο αυτη.

 

Οταν κανεις resize απο μεγαλο μεγεθος σε μικρο να χρησιμοποιεις bicubic ενω απο μικρο σε μεγαλο bilinear.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να κανεις crop στην περιοχη που σε ενδιαφερει για να απομονωσεις και να μικρυνεις μονο αυτη,

 

Οταν κανεις resize απο μεγαλο μεγεθος σε μικρο να χρησιμοποιεις bicubic ενω απο μικρο σε μεγαλο bilinear.

 

 

Εγω θελω ολοκληρη την εικονα να χρησιμοποιησω και οχι ενα τμημα της.Το bicubic που βρησκετε στο gimp ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματι πετυχε!

 

Τωρα :

 

Εχω μια εικονα background και απο πανω εχω βαλει μια αλλη μικρη φωτογραφια.Ομως επειδη τα χρωματα του background διαφερουν με αυτα της φωτογραφιας μπορω με καποιο τροπο να τα μπερδεψω ετσι ωστε να γινει κατα καποιο τροπο "ενα" το background με την φωτο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πειραματίσου με το gimp, δεν υπάρχει ένα κουμπί που να το φτιάξει, μπορεί οι εικόνες να μην κολλάνε και να θέλουν πολύ δουλειά για κάτι όμορφο, μπορεί σε άλλη περίπτωση να πετύχεις κάτι καλό εύκολα. Γενικά καλό είναι να μάθεις τα βασικά εργαλεία του gimp.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχουν κανόνες σου ξαναλέω. Εγώ προσωπικά θα συνδύαζα trancparecy, smudge tool, blur tool, clone tool, θα πείραζα τα χρώματα και ίσος να έβαζα και κάποιο effe.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχει επιλογή να "ομαλοποιείς" το σύνορο" των δυο εικόνων με "σφουγκάρι"

νομίζω

 

.

 

Αυτο θελω να κανω!!!

Απλα καποιος που ισως να ασχοληθηκε συγκεκριμενα με το θεμα ισως να βοηθουσε περισοτερο.

:-):-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...