Προς το περιεχόμενο

Μικρές Απορίες - Σύντομες Απαντήσεις [Old]


paredwse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θελω να αγορασω κατι με 12 δοσεις και επειδη παντα μετροιτης πληρωνα,θελω να ρωτησω το εξης,εφοσον απο το καταστημα λενε 12 δοσεις ατοκες θα πληρωσω μονο το ποσο/12 ή θα πληρωσω τιποτα παραπανω στην τραπεζα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

ερωτηση κρισεως:

 

ετσι και χασεις το username που σου δινει το taxisnet... τι κανεις...?

 

Υποβάλλεις μέσω taxisnet (υπηρεσίες για πολίτες ή κάπως έτσι) νέα αίτηση για κωδικό χρήστη και κλειδάριθμο και στη συνέχεια, όταν ειδοποιηθείς, περνάς από την οικεία ΔΟΥ να παραλάβεις τον κλειδάριθμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να αγορασω κατι με 12 δοσεις και επειδη παντα μετροιτης πληρωνα,θελω να ρωτησω το εξης,εφοσον απο το καταστημα λενε 12 δοσεις ατοκες θα πληρωσω μονο το ποσο/12 ή θα πληρωσω τιποτα παραπανω στην τραπεζα?

 

 

αν λένε 12 άτοκες, κάθε δόση θα είναι το 1/12 του ποσού, και δεν θα πληρώσεις τίποτα παραπάνω εφόσον εξοφλείς την κάρτα σου στην ώρα της. Τσέκαρε όμως μήπως σε εφάπαξ πληρωμή έχει καμιά έκπτωση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δυστυχώς, οι μεγάλες αλυσίδες μετρητοίς δεν κάνουν καμία έκπτωση εδώ και πολύ καιρό. Σε μικρά καταστήματα, κάτι μπορεί να γίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποβάλλεις μέσω taxisnet (υπηρεσίες για πολίτες ή κάπως έτσι) νέα αίτηση για κωδικό χρήστη και κλειδάριθμο και στη συνέχεια, όταν ειδοποιηθείς, περνάς από την οικεία ΔΟΥ να παραλάβεις τον κλειδάριθμό.

 

το εκανα

αλλα το θεμα ειναι οτι κολλησε ο firefox και δεν αποθηκευσε το username [μακριναρι]...

 

μαζι με τον κλειδαριθμο σου δινουν και τπτ αλλα στοιχεια...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Από τη ΔΟΥ ξέρω πως παίρνεις τον κλειδάριθμο, τα άλλα στοιχεία (υποτίθεται, αν δεν κολήσει κανένας browser ας πούμε) θα παίρνεις μέσω του ηλεκτρονικού συστήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν λένε 12 άτοκες, κάθε δόση θα είναι το 1/12 του ποσού, και δεν θα πληρώσεις τίποτα παραπάνω εφόσον εξοφλείς την κάρτα σου στην ώρα της. Τσέκαρε όμως μήπως σε εφάπαξ πληρωμή έχει καμιά έκπτωση...

Χμμ ναι.

Ο πωλητης τα λεφτα του τα παιρνει απο την τραπεζα αμεσως ή σε δοσεις?

Μπορω να αγορασω με αδεια χρεωστικη καρτα και να βαζω μονο το ποσο της δοσης?Η μονο με πιστωτικη?

Εφοσον ειναι οντως ατοκες,ποιο ειναι το κερδος της τραπεζας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Με άδεια χρεωστική δεν μπορείς, γιατί όταν περαστεί στο μηχάνημα θα πρέπει να βλέπει τουλάχιστον την πρώτη δόση (ενδεχομένως και όλο το ποσό, χθες μου το εξηγούσαν στην τράπεζα αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι το συγκράτησα σωστά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος, νομίζω ο πωλητής παίρνει τα λεφτά του άμεσα, αλλά έχει μια χρέωση από την τράπεζα για τις δόσεις. Του κοστίζει κάποιο ποσοστό πάνω στο ποσό η ευκολία που σου κάνει.

Νομίζω μόνο με πιστωτική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ο πωλητής τα λεφτά του τα παίρνει άμεσα (την επομένη, πρακτικά) αλλά δεν ξέρω αν η τράπεζα θέλει να τα δει όλα στη χρεωστική (στην πιστωτική προφανώς όχι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη ΔΟΥ ξέρω πως παίρνεις τον κλειδάριθμο, τα άλλα στοιχεία (υποτίθεται, αν δεν κολήσει κανένας browser ας πούμε) θα παίρνεις μέσω του ηλεκτρονικού συστήματος.

 

κολλησε κολλησε

 

μαλλον καταστραφηκα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Κάνε ένα τηλέφωνο στην οικεία ΔΟΥ, μήπως βρεις απάντηση από εκεί και θα δω το απόγευμα αν βρω ένα φίλο να μάθω πώς χειρίζεται τέτοιες περιπτώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Στην πιστωτικη ο πωλητής παίρνει τα χρήματα του με δόσεις (αν η αγορα έχει γινει με δόσεις φυσικα). Αυτο ειναι το default. Αν θελει κάποιο κατάστημα (αναλογα τους τζίρους νομιζω), μπορεί να μπει σε καποιο πρόγραμμα της τράπεζας και να πληρώνεται εφαπαξ το ποσό, με κάποιο ποσοστό κράτησης το οποίο δεν ειναι και τόσο μικρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ίσως ξαναπάς στην εφορία με την ταυτότητά σου; Κάνας λογιστής θα ξέρει καλύτερα.

 

 

 

 

Από πού θα μπορούσα να αγοράσω αυτά τα πλαστικά που βιδώνουν στην άσφαλτο, αυτά που χρησιμοποιούν για να διαχωρίζουν τον ποδηλατόδρομο ή την λεωφορειολωρίδα κλπ;

Ένα σάιτ πούχα βρει τυχαία πριν καιρό:

http://www.doorado.eu/stop-troxon/

 

Και ένα ακόμα τυχαίο που βρήκα τώρα:

http://www.kapagroup.eu/category.php?id_category=5

 

Δεν τα βλέπω και πολύ φτηνά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...