Προς το περιεχόμενο

Μικρές Απορίες - Σύντομες Απαντήσεις [Old]


paredwse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Eχει κανεις ιδεα απο πρωτοκολλα επαναμεταδοσης GO-Back N κλπ. Εχω μια ακηση που δεν μπορω να λυσω.

 

κάτι μου θυμίζει αυτό. Για ρίξε την απορία σου, όλο και κάποιος θα σε βοηθήσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάτι μου θυμίζει αυτό. Για ρίξε την απορία σου, όλο και κάποιος θα σε βοηθήσει...

 

Ρίχνω την άσκηση

 

Πλαίσια μήκου 1000bit μεταδιδονται μεσα απο μια ζευξη που περναει απο γεωστατικό

δορυφόρο με συνολική καθυστέρηση ιση με 270ms. Τα πακετα γνωστοποιησης ACK/NAK εχουν

μήκος 100bit. Τα σφαλματα θεωρούνται αμελήτέα. Η ταχύτητα μετάδοσης της ζεύξης είναι ίση

με r(bps).

1) Ποιο το ελάχιστο δυνατό Ν που μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε πρωτοκολλο GBN για r=10^6.

Αν δεν επιθυμούμε καθυστερήσεις λόγω της εξάντλησης των διαθέσιμων αριθμών πλαισίων πόσα

bit πρέπει να διαθέσουμε για την αρίθμηση τους.

2) Για ποια ταχύτητα μετάδοσης της ζεύξης είναι η διαπερατότητα του συστήματος με

πρωτοκολλο GBN τουλάχιστον διπλάσια από εκείνη με Stop and Wait. Εννοειται οτι

χρησιμοποιείται κάθε φορά το ελάχιστο δυνατό Ν και ο μέγιστος αριθμός που διατίθεται για

την αρίθμηση των πλαισίων είναι μεγαλύτερος απο Ν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα ψαχνω ενα βιβλιο με βασικες λεξεις εκφρασεις απο ελληνικα σε αλλες γλωσσες. Οσο πιο πολλες τοσο το καλυτερο. Γνωριζει καποιος που μπορω να βρω ενα τετοιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Λογικά σε κάποιο μεγάλο βιβλιοπωλείο, αλλά δε νομίζω να βρεις με περισσότερες από δύο γλώσσες.

 

Μπορείς να δοκιμάσεις μια αναζήτηση μέσω biblionet.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτησις: Για να αποδειξω εμβαδο κυκλικού τομέα Ε=1/2R2θ με διπλα ολοκληρώματα και πολικες:

 

παιρνω ολοκληρωμα με ορια: 0 - θ ολοκληρωμα με ορια: ο - R και μεσα στα ολοκληρώματα 1*ρδρδθ σωστα; κανω πραξεις και βγαζω το παραπανω αποελεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αντηλιακο βγαινει οταν μπαινεις μες στην θαλασσα? Υποτιθεται πως προσπαθουν να το συνθεσουν με τετοιο τροπο ωστε να μενει. Εγω ομως που οταν παω στην θαλασσα μπαινω σχεδον κατευθειαν, οποτα αναγκαστικα βαζω και μπαινω μεσα, ολο βγαινω κατακοκκινος. Τι θα γινει με αυτο το θεμα?

 

Παρεπιπτωντο το after sun κανει δουλεια? Απο χθες εχω κοκκινισει ολοκληρος και ακομα ψηνομαι. Να αγορασω ενα τωρα και να βαλω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βάλε από πιο νωρίς, κανα τέταρτο., επίσης τις πρώτες μέρες μην κάθεσαι πάνω από μια μιαμιση ωρα στον ήλιο. με μαγικά δε θα σωθείς!

Αφτερ σαν βάζω της νιβέα, όπως και αντηλιακό (30ρι γιατι είμαι άσπρος) και είμαι ευχαριστημένος.

 

Για να γλυτώσεις κάτι μπορείς να φοράς μπλουζάκι άσπρο, μέσα-έξω στη-απο τη θάλασσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...