Προς το περιεχόμενο

Μικρές Απορίες - Σύντομες Απαντήσεις [Old]


paredwse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λογικά οι καταχωρητές SI και DI χρησιμοποιούνται κυρίως για διευθυνσιοδότηση άμεση ή έμμεση. Δηλαδή, για να φανερώνουν το offset μέσα σε ένα segment. O BP (Base Pointer) αν κατάλαβα καλά είναι γενικός καταχωρητής που χρησιμοποιείται κυρίως για διευθυνσιοδότηση σε συνδυασμό με τους SI και DI. Θα βρεις παραδείγματα διευθυνσιοδότησης στις δύο τελευταίες σελίδες αυτού του pdf. Το Pdf το βρήκα με search, δυστυχώς εγώ τα έχω ψιλοξεχάσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι γω.. Εχει καμια 8ετια να ασχοληθώ με assembly... Tα συγκεκριμένα βιβλία τα έχω αλλα δεν μου κανουν, βοηθησε λιγο ο pantelwolf με ενα pdf αλλά θελει καποια μελέτη. Βασικά εψαχνα πως συνδυαζονται π.χ. DS:SI και ES:DI αλλά και πότε χρησιμοποιουνται και τι ακριβώς δείχνουν, δυστυχώς η βιβλιογραφία όταν φτανει στους συγκεκριμένους καταχωρητές ειναι φτωχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λογική είναι ότι CS:IP μας δίνει την λογική διεύθυνση της μνήμης. Η Φυσική διεύθυνση έρχεται μέσα από πρόσθεση: CS + IP

Αυτό ισχύει για το κάθε segment σε συνδυασμό με τους Pointers. Κοίτα τι γράφει μέσα ακριβώς το ppt.

 

 

Ο επεξεργαστής δεν θεωρεί τη μνήμη σαν ένα ενιαίο σύνολο! (γραμμική διευθυνσιοδότηση) γιατί? Κατάτμηση μνήμης: Κάθε στιγμή υπάρχουν 4 ενεργά τμήματα μνήμης, τα τμήματα: κώδικα (CS), σωρού (SS), 2 τμήματα δεδομένων (DS – ES)

Μέγιστη χωρητικότητα τμήματος: 64 Kbytes

Καταχωρητές τμημάτων (16-bit): Ένας καταχωρητής ορίζει την αρχή κάθε τμήματος και δίνει την αρχική φυσική διεύθυνση κάθε τμήματος (CS, DS, ES, SS) Γενικοί καταχωρητές (16-bit): Καταχωρητές γενικής χρήσης (AX, BX, CX, DX, BP, IP, SP, SI, DI) Λογική διεύθυνση (16-bit): Η διεύθυνση μέσα στον επεξεργαστή. Ορίζεται:

από έναν καταχωρητή τμήματος και ένα γενικό καταχωρητή

π.χ. (τμήμα κώδικα : καταχωρητή προγράμματος) ή (CS:IP)

Ο επεξεργαστής των 16bits με address bus μήκους 20bits

–Διευθυνσιοδοτεί 1Mbyte μνήμης (220bytes) •

Πρόβλημα

Ο καταχωρητής διεύθυνσης επόμενης εντολής (IP) έχει μήκος 16bits και δεν μπορεί να δει ολόκληρη τη μνήμη που προσφέρει το address bus

Λύση

–Η μνήμη διασπάται σε πολλαπλά λογικά τμήματα (segments) των 64kBytes –Κάθε τμήμα μπορεί να ξεκινά (βάση τμήματος) ανά 16 θέσεις στη φυσική διεύθυνση της μνήμης (20bit) και να επιτρέπει στον επεξεργαστή να δει τις επόμενες 64k θέσεις που ακολουθούν

 

 

post-93360-0-66012500-1340278375_thumb.png

 

 

 

 

Στείλε μου το e mail σου αν θες να σου στείλω 1-2 ppt σχετικά με τον 8086 που διδασκόμαστε εμείς που όπως βλέπεις έχει την ίδια αρχιτεκτονική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα τα ξέρω! Θελω μονο τις χρήσεις των SI, DI k BP και που-ποτε χρησιμοποιούνται.

 

Aκυρο δική μου βλακεία, ειχα κολλήσει τόση ώρα για ποιο λόγο στην εντολή Movsb χρησιμοποιεί DS:SI k ES:DI και δεν μου εκοψε να κοιταξω τη συνταξη και τη λειτουργία της εντολής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουν ερθει καποια παιδια στο διπλα διαμερισμα και μου ζητησαν να τους περασω εγω το password της συνδεσης μου για να εχουν internet μεχρι να κανουν δικη τους....!(δηλαδη να μπαινουν απο την δικη μου συνδεση).

Τι κινδυνος υπαρχει αν δεχτω??

Ευχαριστω!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουν ερθει καποια παιδια στο διπλα διαμερισμα και μου ζητησαν να τους περασω εγω το password της συνδεσης μου για να εχουν internet μεχρι να κανουν δικη τους....!(δηλαδη να μπαινουν απο την δικη μου συνδεση).

Τι κινδυνος υπαρχει αν δεχτω??

Ευχαριστω!!!

Να είναι στοχοποιημένοι και να μπαίνουν σε paido.

 

Πας μέσα μέχρι να βρεθεί άκρη.Και οι Gmen εδώ είναι gtbk.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ειναι απολυτα λογικό να υποψιαστείς οτι οι νέοι σου γείτονες είναι παιδόφιλοι και θελουν να ακταβάζουν απο τη συνδεση σου.

Ενταξει ωραια η ειρωνια αλλα στην συγκεκριμενη περιπτωση ειναι 5 αλλοδαποι 1 στις 1000(να συμβει) να καθομαι να με τρεχουν...ΚΕΝΤΡΟ μενω.Βασικα απορησα με το θρασσος τους να το ζητησουν(μια φορα μιλησαμε που τους εδειξα το σπιτι που νοικιασαν).Φανταζεσαι ναναι και σε καμια οργανωση... :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ενα προβλημα με ορισμενες εικονες που ειναι αποθηκευμενες στον υπολογιστη.

Στο φακελο ειναι κανονικα ετσι

tu0C2.png

Οταν τις ανοιγω εμφανιζονται ετσι

tVW24.jpg

Αμα τις ανοιξω ομως με την ζωγραφικη εμφανιζονται κανονικα.Τι μπορει να φταιει,και τι μπορω να κανω για να τις φτιαξω.

 

Υγ.Ειναι δεκαδες τετοιες μεγαλες εικονες και ειναι αδυνατον καθε φορα να τις ανοιγω με την ζωγραφικη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ενα προβλημα με ορισμενες εικονες που ειναι αποθηκευμενες στον υπολογιστη.

Στο φακελο ειναι κανονικα ετσι

tu0C2.png

Οταν τις ανοιγω εμφανιζονται ετσι

tVW24.jpg

Αμα τις ανοιξω ομως με την ζωγραφικη εμφανιζονται κανονικα.Τι μπορει να φταιει,και τι μπορω να κανω για να τις φτιαξω.

 

Υγ.Ειναι δεκαδες τετοιες μεγαλες εικονες και ειναι αδυνατον καθε φορα να τις ανοιγω με την ζωγραφικη..

 

Για πάτα το κουμπί που έχω σε κύκλο στην φωτογραφία μπας και...

post-152629-0-95828000-1340299350_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ειναι απολυτα λογικό να υποψιαστείς οτι οι νέοι σου γείτονες είναι παιδόφιλοι και θελουν να ακταβάζουν απο τη συνδεση σου.

Ρώτησε τί μπορεί να πάθει.

 

Εσύ δός του και τα κλειδιά του σπιτιού σου,εγώ τούδωσα μια ψυχρολουσία.Φερηνάφ;

 

καλως σας βρηκαμε στη γειτονια

Παντέλο,καλώς ή κακώς το πέντο είναι ο μόνος τόπος να σε χώσουνε.Άμα βρεθούμε απόκοντα,θύμισέ μου να σου πω την ιστορία του πρωτοξαδέρφου μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...