Προς το περιεχόμενο

Μικρές Απορίες - Σύντομες Απαντήσεις [Old]


paredwse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

To ωραίο της υπόθεσης είναι πως βρήκα σε ένα forum κυνηγών συζήτηση για κυνήγι φασιανού, και γράφει ένας "σιγά μην υπάρχουν beaters".

 

Θα πεις, γιατί δεν το αφήνεις έτσι; Πέραν του ότι είναι ξεκάρφωτη μια αγγλική λέξη σε όλο το κείμενο, θα σκαλώσει χίλια τα εκατό στην επιμέλεια.

 

Στην Ήπειρο λένε πως κάποιοι "πρόγκισαν" (πουλιά ή τετράποδο κυνήγι -ή πρόγκησαν, δεν είμαι σίγουρος πώς γράφεται) αλλά στα χείλη κυριλέ βορειοευρωπαίων δεν πάει η λέξη, ούτε έχω τέτοιο λεξιλόγιο σε όλο το βιβλίο, συν του ότι θέλω ουσιαστικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

next

 

Δε σου κάνει πλάκα. Κι εγώ έτσι νομίζω πως λέγεται. Ψάξτο περισσότερο, γιατί ούτε εγώ είμαι σίγουρος και ίσως να υπάρχουν προϋποθέσεις που να έχει ένα καλύτερο όνομα, αλλά σίγουρα είναι μια πιθανότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πτυχιο απο πανεπιστημιο στα αγγλικα μεταφραζεται ως bachelor?

 

thanks

 

 

bachelor λέγεται το αγγλικό πτυχίο....βεβαια δε βάζεις κόμμα, άρα ίσως εννοείς το ελληνικό πτυχίο πως μεταφράζεται..

 

Ptychion / Diploma νομίζω.

 

το ελληνικό πτυχίο στα αγγλικά λέγεται έτσι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν υπάρχει κάποιος κυνηγός, ξέρει να μου πει εάν και πώς ονομάζονται αυτοί που βοηθούν στο κυνήγι, κάνοντας θόρυβο ώστε να πεταχτούν τα πουλιά από εκεί που κρύβονται/φωλιάζουν;

 

Στα αγγλικά η λέξη είναι beater (γιατί παλιότερα, δεν ξέρω τώρα, χτυπούσαν μπρούτζινα σκεύη για να κάνουν θόρυβο).

Αν εννοείς την σφυρίχτρα, λέγεται κράχτης. Αν εννοείς άνθρωπο δεν ξέρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν υπάρχει κάποιος κυνηγός, ξέρει να μου πει εάν και πώς ονομάζονται αυτοί που βοηθούν στο κυνήγι, κάνοντας θόρυβο ώστε να πεταχτούν τα πουλιά από εκεί που κρύβονται/φωλιάζουν;

 

Στα αγγλικά η λέξη είναι beater (γιατί παλιότερα, δεν ξέρω τώρα, χτυπούσαν μπρούτζινα σκεύη για να κάνουν θόρυβο).

 

Ναι κράχτες λέγονται.

 

Και αυτοί και τα ομοιώματα απαγορεύονται σχεδόν μόνο στην Ελλάδα. Στα Σκόπια και στην ιταλία που πήγα το καλοκαίρι τα επέτρεπαν κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως μου ηρθε τωρα.... :shifty:

 

Θυμαται καποιος...νεαρος εδω παλια την εποχη της ασπρομααυρης εποχης της tv μια νομιζω loewe opta που ανογε με το φως ενος κοινου φακου ??

Καλα θυμαμαι ή ........... :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα άτομα εννοώ που έχουν βοηθητικό ρόλο.

 

Ευχαριστώ και τους δύο.

 

Α οκ. Θα ρωτήσω τον πατέρα μου και θα σου πω.

 

Το μόνο που έχω δει εγώ είναι άτομα να μιμούνται ήχους χρησιμοποιώντας τα χέρια και το στόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελω να αγορασω αυτο

 

Crusader Kings

 

Πως γινεται η δουλεια οταν ειναι downloadable το παιχνιδι; Τo cd-key μου το στελνουν ταχυδρομικα ή μεσω mail; Ειναι το αμερικανικο το amazon,γι'αυτο ρωταω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...