Προς το περιεχόμενο

Μικρές Απορίες - Σύντομες Απαντήσεις [Old]


paredwse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θέλω έναν free ή freeware ελαφρύ mail client για windows στον οποίον να μπορώ να βάλω gmail, hotmail & yahoo mail.

 

To thunderbird μου σπάει λίγο τα @@.

 

Ζητάω πολλά;

 

Digsby

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@^: Δεν θέλει IM.

 

Νομίζω πως το Windows Live Mail υποστηρίζει αυτά τα 3 που λες αλλά δεν το χω δοκιμάσει και δεν ξέρω τι λέει κι αν αξίζει η μετακίνηση σ αυτό από Thunderbird.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα λοιπόν!

 

Μια ερώτηση..

 

Θέλω να συνδέσω αυτό ακριβώς το υπέρυθρο LED με το audio jack (την έξοδο που βάζεις τα ακουστικά) του κινητού μου.

 

Η ερώτηση μου είναι τι αντίσταση θα πρέπει να συνδέσω σε σειρά για να προστατέψω τη θύρα από το να "καεί"..???

Έχω ακούσει ότι τα ακουστικά που χρησιμοποιούμε συνήθως είναι 8 Ωhm. Μήπως η αντίσταση που πρέπει να βάλω θα πρέπει να είναι αντίστοιχη...?

 

Ευχαριστώ πολύ!

 

Πως ακριβώς θα το συνδέσεις στο audio jack; Πάντως γενικά μιλώντας για IR led χρησιμοποιούσα μια μικρή αντίσταση ~470Ω σε τάση 5V. το συγκεκριμένο που παραθέτεις είναι 2.3V. Αλλά την αντίσταση την βάζουμε για να μην καεί το led όχι η θύρα. Δεν νομίζω να υπάρχουν ανάστροφα ρεύματα απ' ότι καταλαβαίνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως ακριβώς θα το συνδέσεις στο audio jack; Πάντως γενικά μιλώντας για IR led χρησιμοποιούσα μια μικρή αντίσταση ~470Ω σε τάση 5V. το συγκεκριμένο που παραθέτεις είναι 2.3V. Αλλά την αντίσταση την βάζουμε για να μην καεί το led όχι η θύρα. Δεν νομίζω να υπάρχουν ανάστροφα ρεύματα απ' ότι καταλαβαίνω.

 

Το LED δύσκολο το βλέπω να καεί γιατί δεν πιστεύω ότι η κάρτα ήχου βγάζει πάνω από 2,5 volt.

Είναι το ίδιο σκεπτικό που αν σε ένα ενισχυτή συνδέσεις πάνω από ένα ηχεία σε κάθε έξοδο παράλληλα κινδυνεύεις να τον κάψεις για το λόγο ότι τα δύο παράλληλα ηχεία έχουν μικρότερη αντίσταση από το ένα και περνάει περισσότερο ρεύμα υπερφορτώνοντας τον ενισχυτή (στην περίπτωση μας την κάρτα ήχου του κινητού)

 

Εν ολίγοις θέλω να φτιάξω κάτι τέτοιο και δεν ξέρω πόσα ohm πρέπει να είναι η αντίσταση R1 στο σχεδιάγραμμα. Αν μπορείς να καταλάβεις εσύ πες μου σε παρακαλώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το LED δύσκολο το βλέπω να καεί γιατί δεν πιστεύω ότι η κάρτα ήχου βγάζει πάνω από 2,5 volt.

Είναι το ίδιο σκεπτικό που αν σε ένα ενισχυτή συνδέσεις πάνω από ένα ηχεία σε κάθε έξοδο παράλληλα κινδυνεύεις να τον κάψεις για το λόγο ότι τα δύο παράλληλα ηχεία έχουν μικρότερη αντίσταση από το ένα και περνάει περισσότερο ρεύμα υπερφορτώνοντας τον ενισχυτή (στην περίπτωση μας την κάρτα ήχου του κινητού)

 

Εν ολίγοις θέλω να φτιάξω κάτι τέτοιο και δεν ξέρω πόσα ohm πρέπει να είναι η αντίσταση R1 στο σχεδιάγραμμα. Αν μπορείς να καταλάβεις εσύ πες μου σε παρακαλώ!

 

To 68R, πανω στο σχεδιο απο οτι θυμαμαι, σημαινει 68ohm.

 

http://uk.farnell.com/multicomp/mcf-0-25w-68r/resistor-0-25w-5-68r/dp/9339647

 

http://www.makehackvoid.com/mhvboard-r2/68r-resistor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To 68R, πανω στο σχεδιο απο οτι θυμαμαι, σημαινει 68ohm.

 

http://uk.farnell.com/multicomp/mcf-0-25w-68r/resistor-0-25w-5-68r/dp/9339647

 

http://www.makehackvoid.com/mhvboard-r2/68r-resistor

 

 

thank you very much..!! Μάλλον τέτοια θα βάλλω.. απλά ρώτησα περισσότερο αν μπορώ να βάλλω μικρότερη για να κερδίσω σε ένταση του LED ώστε να πιάνει πιο μακρυά... θέλω την ελάχιστη αντίσταση χωρίς να προκαλέσω ζημιά στο κινητό..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thank you very much..!! Μάλλον τέτοια θα βάλλω.. απλά ρώτησα περισσότερο αν μπορώ να βάλλω μικρότερη για να κερδίσω σε ένταση του LED ώστε να πιάνει πιο μακρυά... θέλω την ελάχιστη αντίσταση χωρίς να προκαλέσω ζημιά στο κινητό..!

 

Το γραφει στο λινκ που παραθετεις

 

R1 is used to limit the current, this presents a load to the sound-card that is roughly the same as a pair of 32 ohms headphones. To make the transmission more powerful, you can try lowering the value of R1 (or just short it out), but this might damage your sound-card, the LEDs, or both. So try at your own risk!

 

Τωρα, αν απο τα 68 πεσεις στα 50 δε νομιζω να τρεξει και τιποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χεχ, η brother είναι πασίγνωστη μάρκα, απλά δεν έχει καλό αντιπρόσωπο στο ελλάντα.

 

από την άλλη ποτέ μην πάς σε hp, τα μελάνια κάνουν πιο πολύ από τον εκτυπωτή.

πάρε κάποιον επσον που μπορείς να βρεις μελάνια ξαναγεμισμένα ΦΤΗΝΑ.

 

αλλα θα σου έλεγα να ξανασκεφτείς την πρότασή μου.. :P

 

πέρασα σήμερα απο 1-2 μαγαζιά τυπου πλαίσιο , multirama κλπ και πιθανότατα θα κατευθυνθώ σε laser μεριά ..

Είδα στο Πλάίσιο ενα samsung στα 80 ευρω ... τι λες ?

 

Αυτό αν θυμάμαι καλά ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...