Προς το περιεχόμενο

Μικρές Απορίες - Σύντομες Απαντήσεις [Old]


paredwse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξαφνικά το πισι μου κάνει έναν θόρυβο σαν "τζιζ-τζιζ-τζιζ-τζιζ". Μου φαίνεται προέρχεται από το τροφοδοτικό ο ήχος, χωρίς σιγουριά όμως, γιατί βασίζομαι στα αυτιά μου. Όταν δε λειτουργεί και απλά είναι στη πρίζα, πάλι κάνει αυτόν τον θόρυβο. Τι μπορεί να φταίει; Κανάς πυκνωτής που είναι στα τελευταία του; Πραγματικά, έχει αρχίσει να με ενοχλεί ο θόρυβος που κάνει και θα τον σπάσω.

 

Edit: Τελικα ειναι σίγουρα απο το τροφοδοτικο.

 

για να κανει τζιζ προφανως καπου κατι δεν κανει καλα επαφη, αν το pc δεν το μετακινησες κλωτσησες χτυπησες κτλ και ηταν ακινητο στο ιδιο σημειο δες μηπως απλα δεν κανει καλη επαφη καποιο καλωδιο, αλλιως αν το τσεκαρεις και ολα τα καλωδια ειναι οκ αλλαξε τροφοδοτικο πριν ακουστει κανενα μεγαλο τζιζ και τα καψεις ολα :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

για να κανει τζιζ προφανως καπου κατι δεν κανει καλα επαφη, αν το pc δεν το μετακινησες κλωτσησες χτυπησες κτλ και ηταν ακινητο στο ιδιο σημειο δες μηπως απλα δεν κανει καλη επαφη καποιο καλωδιο, αλλιως αν το τσεκαρεις και ολα τα καλωδια ειναι οκ αλλαξε τροφοδοτικο πριν ακουστει κανενα μεγαλο τζιζ και τα καψεις ολα :D

Για καλή μου τύχη, ο θόρυβος σταμάτησε. :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να βάλω στο μπάνιο άλλη βάση για το "ακουστικό" της ντουζιέρας και κάποια άλλα "ράφια"

πρέπει να τρυπήσω το πλακάκι με τρυπάνι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμβουλή επειδη γλυστράει, κάρφωσε πρώτα ένα καρφί 1/2 εκατοστο, μετα βγάλτο για τρυπήσεις γιατι αν πας κατευθειαν με το τρυπάνι παιζει να σου φυγει απο τη θεση που θελεις να τρυπήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμβουλή επειδη γλυστράει, κάρφωσε πρώτα ένα καρφί 1/2 εκατοστο, μετα βγάλτο για τρυπήσεις γιατι αν πας κατευθειαν με το τρυπάνι παιζει να σου φυγει απο τη θεση που θελεις να τρυπήσεις.

 

σωστος, εχω τραυματικη εμπειρια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να βάλω στο μπάνιο άλλη βάση για το "ακουστικό" της ντουζιέρας και κάποια άλλα "ράφια"

πρέπει να τρυπήσω το πλακάκι με τρυπάνι;

 

Ναι, δε γίνεται αλλιώς. Μπορείς όμως να τρυπήσεις τον αρμό ώστε να μη κάνεις ζημιά στο πλακάκι, εάν θελήσεις π.χ. σε κάνα χρόνο να βγάλεις αυτό που θα κρεμάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά απο μετακίνηση το pc βγάζει κατά την εκκίνηση το μν "detecting drives please wait"

περιμένω 2' και μετά ανοίγει.

Έχω ένα σκληρό και ένα dvdrw, εσωτερικά δεν πείραξα κάτι εκτός απο ένα μικρό ξεσκόνισμα

 

Καμιά ιδέα για το τι πρόβλημα υπάρχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη δεν μπορω να το βρω με τιποτα. Υπαρχει ενα θεωρημα ψυχολογιας που λεει οτι κοιταμε τα αρνητικα πραγματα παρα τα θετικα στην ζωη μας. Αυτος που το σκεφτηκε, το εμπνευστηκε απο σερβιτορους που θυμοντουσαν ποια τραπεζια δεν ειχανε πληρωσει παρα αυτα που ειχανε πληρωσει. Ποιο ειναι?

Zeigarnik effect

 

Soviet psychologist Bluma Zeigarnik (1900-1988) first studied the phenomenon after her professor, Gestalt psychologist Kurt Lewin, noticed that a waiter had better recollections of still unpaid orders. However, several thorough replication studies done later in other countries failed to replicate Zeigarniks results. In those studies no significant recall effects were found for completed and interrupted tasks (e.g. Van Bergen, A., 1968. For a review see Kiebel, Elizabeth M., 2009 ). In psychology, the Zeigarnik effect states that people remember uncompleted or interrupted tasks better than completed tasks. In Gestalt psychology, the Zeigarnik effect has been used to demonstrate the general presence of Gestalt phenomena: not just appearing as perceptual effects, but also present in cognition.

 

The Zeigarnik effect suggests that students who suspend their study, during which they do unrelated activities (such as studying unrelated subjects or playing games), will remember material better than students who complete study sessions without a break (Zeigarnik, 1927; McKinney 1935).

 

Aυτο ηθελες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα προηγούμενα χρόνια έκανα φορολογική δήλωση μέσω internet. Κλειδάριθμο δεν πήρα ποτέ. Βάζοντας το ΑΦΜ εδώ, μου λέει:

 

Είστε εγγεγραμμένος χρήστης του TAXISnet. Με το όνομα χρήστη (username) και τον κωδικό που διαθέτετε μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τις ηλεκτρονικές υπηρεσίες της ΓΓΠΣ.

Login πατώντας στο Ο λογαριασμός μου κάνει κανονικά και μάλλον μπορώ να συμπληρώσω τη φορολογική δήλωση.

Χρειάζεται να πα να πάρω κλειδάριθμο; Απ τη μια λέει ότι όλοι πρέπει να πάρουν (εφόσον δεν το κάναν στο παρελθόν) απ την άλλη λέει πως όποιος δεν έχει, δε θα μπορεί να κάνει login μετά τις 31/12/2012.

Σκόπευα να πάω αύριο να ξεμπερδεύω αλλά μάλλον θα πάρω κανα τηλέφωνο πρώτα (τώρα αν θα βγάλω άκρη, άλλο θέμα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μωρέ μάλλον θα πάω μπας και διορθώσω επιτέλους τον αριθμό ταυτότητας που την έχω αλλάξει εδώ και 5 χρόνια. Το θέμα είναι να μη στείλω και γονείς τσάμπα στην εφορία που δεν είναι εύκολο (το ίδιο γίνεται και με τους δικούς τους λογαριασμούς).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ ασχετο..

 

γνωριζετε αλλου περιπτωση 2 μεγαλων πολεων που συνορευουν

 

κ ολοι νομιζουν οτι ειναι μια οπως

το Αθηνα-Πειραιας?

 

 

προσοχη οχι δημοι κλπ αλλα πραγματικες ι σ τ ο ρ ι κ ε ς διδυμες-πολεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...