Προς το περιεχόμενο

Μικρές Απορίες - Σύντομες Απαντήσεις [Old]


paredwse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδία μια ερώτηση,ήθελα να κλείσω αεροπορικά απο airtickets και ζητάει στο όνομα 23 χαρακτήρες αλλά τυχαίνει να εχώ 2 επίθετα στην ταυτοτητα,θα υπάρξει πρόβλημα αν βάλω μόνο το ένα?

 

Φαντάζομαι ότι το καλύτερο είναι να βάλεις πλήρως το όνομα μέχρι εκεί που χωράει. Δηλαδή άμα σε λένε Παπαδόπουλο-Γεωργακόπουλο, βάλε Παπαδόπουλος-Γεωργακόπο

 

Πάρε και ρώτα, όμως, για σιγουριά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ξέρετε αν υπάρχει αντίστοιχη φράση στα αγγλικά με αυτή "άλλο το φαίνεσθαι και άλλο το είναι" ?

 

Εννοεις κατι που να χρησιμοποιουνε με αντιστοιχη συχνοτητα, ή μια καλη μεταφραση? Κατι πανομοιοτυπο αλλα ανεπισημο παντως ειναι "What it seems, is not what it appears to be"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρετε αν υπάρχει αντίστοιχη φράση στα αγγλικά με αυτή "άλλο το φαίνεσθαι και άλλο το είναι" ?

 

Χωρίς να είμαι σίγουρος, καθώς αν δεν κάνω λάθος χρησιμοποιείται κυρίως για χαρακτηρισμό προσώπων, πάρε άλλο ένα. "Don't judge a book by it's cover".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάνω αναζήτηση στο γιουτουμπ και μου βγάζει τα αποτελέσματα μεταφρασμένα...πώς αλλάζει αυτή η μαλακία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Έστω πως έχω παραγγείλει σε κάποιον μια πόρτα ασφαλείας με γυαλί triplex. Έστω πως μετά διαπιστώνω πως δεν είναι ασφαλείας αφού με ένα χτύπημα το γυαλί έσπασε, άρα κάποιος που θα θέλει να μπει, απλά την σπάει.

 

Έχει κάποια βαση να κινηθώ νομικά αφού ζήτησα το Χ και η πόρτα τελικά είναι Ψ;

Δεδομένο πως πλήρωσα Ψ και όχι Χ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έστω πως έχω παραγγείλει σε κάποιον μια πόρτα ασφαλείας με γυαλί triplex. Έστω πως μετά διαπιστώνω πως δεν είναι ασφαλείας αφού με ένα χτύπημα το γυαλί έσπασε, άρα κάποιος που θα θέλει να μπει, απλά την σπάει.

 

Έχει κάποια βαση να κινηθώ νομικά αφού ζήτησα το Χ και η πόρτα τελικά είναι Ψ;

Δεδομένο πως πλήρωσα Ψ και όχι Χ.

 

αποδειξη εχεις ή καποιο παραστατικο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ναι υπάρχει τιμολόγιο, ωστόσο δεν το έχω στα χέρια μου αυτήν τη στιγμή και δεν ξέρω πόσο αναλυτικά έχει την περιγραφή του είδους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι υπάρχει τιμολόγιο, ωστόσο δεν το έχω στα χέρια μου αυτήν τη στιγμή και δεν ξέρω πόσο αναλυτικά έχει την περιγραφή του είδους.

 

okay

τοτε μιλα στην τεχνικαρα να στο φτιαξει

και αν δεν

 

ξεκινα με καταγγελια και τραβα το οσο παει

*παρτου τα σωβρακα και τα συναφη*

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, απορία για κουλούς πάρτε:

 

Θέλω να φτιάξω ένα scatter plot αλλά έχω πχ 20 φορές το σημείο (1,1) στο σύνολο μου. Πως μπορώ να το δείξω αυτό στο ίδιο το γράφημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...