Προς το περιεχόμενο

Μικρές Απορίες - Σύντομες Απαντήσεις [Old]


paredwse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Kαλημερα!

Η προηγουμενη ερωτηση μου ισχυει παρεμπιπτοντως.

 

Νεα ερωτηση: Χαλασε το λαπτοπ του εργοδοτη μου. Δεν ξερω τι επαθε, αλλα δεν ειναι εκει το θεμα. Θελει να βρω μια εταιρεια η οποια να βρει τα δεδομενα που εχουν αποθηκευθει στο σκληρο, μου το ανεφερε (αγγλος γαρ) ως forensic examination.

Υπαρχει καποια τετοια εταιρεια? Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Kαλημερα!

Η προηγουμενη ερωτηση μου ισχυει παρεμπιπτοντως.

 

Νεα ερωτηση: Χαλασε το λαπτοπ του εργοδοτη μου. Δεν ξερω τι επαθε, αλλα δεν ειναι εκει το θεμα. Θελει να βρω μια εταιρεια η οποια να βρει τα δεδομενα που εχουν αποθηκευθει στο σκληρο, μου το ανεφερε (αγγλος γαρ) ως forensic examination.

Υπαρχει καποια τετοια εταιρεια? Ευχαριστω

Μιλας για Ελλαδα? Googlaρε και θα βρεις αρκετες.

Δε ξερω για τι προβλημα μιλας αλλα γιατι δε δοκιμασεις να ξηλωσεις απλα το σκληρο μηπως και δουλευει κανονικα και δε χρειαζεται να δωσει μια περιουσια??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ναι για Αθήνα βασικά.

Δε θέλω να το κάνω γιατί έτσι και στραβώσει κάτι θα έχω μεγάλο πρόβλημα και δεν ψηνομαι να πάρω τέτοια ευθύνη.

Με τι keys να το ψάξω; Έγραψα forensic examination αλλά δεν κατέληξα κάπου. Ideas?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμπελόκηποι είναι μέρος του Δημ. Αθηναίων. Υπάρχει ομόνυμος σταθμός μετρό οπότε μπορείς να πας σίγουρα.

 

Χοντρά είναι εκεί που ενώνονται η Λ. Αλεξάνδρας με την Βασ. Σοφίας.

 

googlemaps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλημερα!

Η προηγουμενη ερωτηση μου ισχυει παρεμπιπτοντως.

 

Νεα ερωτηση: Χαλασε το λαπτοπ του εργοδοτη μου. Δεν ξερω τι επαθε, αλλα δεν ειναι εκει το θεμα. Θελει να βρω μια εταιρεια η οποια να βρει τα δεδομενα που εχουν αποθηκευθει στο σκληρο, μου το ανεφερε (αγγλος γαρ) ως forensic examination.

Υπαρχει καποια τετοια εταιρεια? Ευχαριστω

Στείλε μήνυμα σε αυτούς. Είναι ειδικοί στην ανάκτηση δεδομένων από σκληρούς δίσκους.

 

http://www.datalabs.gr/index.php?option=com_contact&view=contact&id=1&Itemid=11

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλημερα!

Η προηγουμενη ερωτηση μου ισχυει παρεμπιπτοντως.

 

Νεα ερωτηση: Χαλασε το λαπτοπ του εργοδοτη μου. Δεν ξερω τι επαθε, αλλα δεν ειναι εκει το θεμα. Θελει να βρω μια εταιρεια η οποια να βρει τα δεδομενα που εχουν αποθηκευθει στο σκληρο, μου το ανεφερε (αγγλος γαρ) ως forensic examination.

Υπαρχει καποια τετοια εταιρεια? Ευχαριστω

Γιατί δεν το ανοίγεις να πάρεις το δίσκο να του τον δώσεις στο χέρι σε μια θηκούλα;

 

Κερδίζεις και ποντους έτσι,σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς. Χάλασε το λάπτοπ και όχι ο δίσκος. Οι εταιρίες αυτές αναλαμβάνουν ανάκτηση δεδομένων από χαλασμένους σκληρούς δίσκους. Αυτός είναι μια χαρά και μπορείς να τον χρησιμοποιήσεις σαν 2ο. Πες του το βέβαια πριν προχωρήσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δωστε μου καποιο "πρακτικο τεστ" να τεσταρω το λαπτοπ μου

 

Acer 8αετιας, το εχω πλεον παροπλισει και ειναι ουσιαστικα για σερφαρισμα και σαν media center στην τηλεοραση του δωματιου να βλεπω καμια ταινια. Μετα απο μια μεταφορα στο εξοχικο, αρχισε να μου κανει κατι κολληματα πολυ εκνευριστικα οταν παιζει βιντεακι, δλδ κολλαει και μετα τρεχει για να φτασει το timestamp, παιζει 10'' καλα, παλι τα ιδια κολληματα κ.ο.κ.

 

Αρχικα νομιζα πως κατι παιζει με το καλωδιο που βγαζει εικονα στην tv αλλά και στην οθονη του laptop τα ιδια

Δοκιμασα αλλο player, τα ιδια

Ειπα μηπως τραβαει ζορι με το βιντεο, αλλα παρατηρησα οτι κανει σπασιματα και στον ηχο (στο βιντεο περισσοτερα, καποιες φορες κολλαει η εικονα και ο ηχος παει κανονικα)

 

Υποθετω λογω παλαιοτητας τα επαιξε ο δισκος (λεω μηπως χτυπησε κατα τη μεταφορα γιατι πριν επαιζε κομπλε, no problem). Επισης, οσο "ζεσταινεται" (δλδ δουλευει περισσοτερο) το κανει ολο και περισσοτερο - πχ αν παω να δω ενα επεισοδιο 40' ενω ειναι κλειστος ωρα παιζει να το δω κομπλε, αν παω να δω ταινια ή 2ο επεισοδιο καπακι, αρχιζει να κολλαει.

 

Σκεφτηκα να παω να κουμπσω φλασακι και να δοκιμασω απο εκει. Θα φανει ετσι αν ειναι προβλημα του δισκου (αν παιξει κανονικα) ή κατι αλλο (αν και παλι κολλαει) πχ επεξεργαστης, mobo η κατι τετοιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς. Χάλασε το λάπτοπ και όχι ο δίσκος. Οι εταιρίες αυτές αναλαμβάνουν ανάκτηση δεδομένων από χαλασμένους σκληρούς δίσκους. Αυτός είναι μια χαρά και μπορείς να τον χρησιμοποιήσεις σαν 2ο. Πες του το βέβαια πριν προχωρήσεις...

Μα αφού λέει

 

Δε θέλω να το κάνω γιατί έτσι και στραβώσει κάτι θα έχω μεγάλο πρόβλημα και δεν ψηνομαι να πάρω τέτοια ευθύνη.

 

Επίσης πως είσαι τόσο σίγουρος ότι δεν έχει χαλάσει ο σκληρός; Άμα έχει πάθει ήδη μια μικρή ζημιά μπορεί με το που τον συνδέσει για να πάρει τα δεδομένα να τεζάρει εντελώς και να χειροτερεύσει η κατάσταση. Από τη στιγμή που δεν είναι δικός του καλύτερα να μη το ρισκάρει θα έλεγα εγώ.

 

Δωστε μου καποιο "πρακτικο τεστ" να τεσταρω το λαπτοπ μου

 

Acer 8αετιας, το εχω πλεον παροπλισει και ειναι ουσιαστικα για σερφαρισμα και σαν media center στην τηλεοραση του δωματιου να βλεπω καμια ταινια. Μετα απο μια μεταφορα στο εξοχικο, αρχισε να μου κανει κατι κολληματα πολυ εκνευριστικα οταν παιζει βιντεακι, δλδ κολλαει και μετα τρεχει για να φτασει το timestamp, παιζει 10'' καλα, παλι τα ιδια κολληματα κ.ο.κ.

 

Αρχικα νομιζα πως κατι παιζει με το καλωδιο που βγαζει εικονα στην tv αλλά και στην οθονη του laptop τα ιδια

Δοκιμασα αλλο player, τα ιδια

Ειπα μηπως τραβαει ζορι με το βιντεο, αλλα παρατηρησα οτι κανει σπασιματα και στον ηχο (στο βιντεο περισσοτερα, καποιες φορες κολλαει η εικονα και ο ηχος παει κανονικα)

 

Υποθετω λογω παλαιοτητας τα επαιξε ο δισκος (λεω μηπως χτυπησε κατα τη μεταφορα γιατι πριν επαιζε κομπλε, no problem). Επισης, οσο "ζεσταινεται" (δλδ δουλευει περισσοτερο) το κανει ολο και περισσοτερο - πχ αν παω να δω ενα επεισοδιο 40' ενω ειναι κλειστος ωρα παιζει να το δω κομπλε, αν παω να δω ταινια ή 2ο επεισοδιο καπακι, αρχιζει να κολλαει.

 

Σκεφτηκα να παω να κουμπσω φλασακι και να δοκιμασω απο εκει. Θα φανει ετσι αν ειναι προβλημα του δισκου (αν παιξει κανονικα) ή κατι αλλο (αν και παλι κολλαει) πχ επεξεργαστης, mobo η κατι τετοιο

Τσέκαρε αυτό το thread που έφτιαξε ο Gio

 

http://www.insomnia.gr/topic/434908-bsod%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%AC-%CF%84%CE%B9/

 

Αναφέρει διάφορα εργαλεία που μπορείς να τεστάρεις το hardware του λάπτοπ σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Guys ευχαριστώ για τις απαντήσεις, ηδη επικοινώνησε με την εταιρεία που προτάθηκε.

 

Gang ήταν το πρώτο που σκέφτηκα και το έχω κάνει ήδη στο παρελθόν με δικό μου laptop, αλλά επειδή παίζουν πολύ σημαντικά αρχεία, δεν έχω καμιά διάθεση να γίνει το οποιοδήποτε τυχαίο λάθος στα δικά μου χέρια. Αν επρόκειτο για το λαπτοπ ψυχαγωγίας του θα το είχα κάνει ηδη :) Άσε που έτσι όπως μου περιέγραψε το πρόβλημα πιστεύω πως φταίει ο σκληρός και όχι το lap.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Νέα ερώτηση και ίσως τελευταία.

Ένα site δίνει να κατεβάσεις κάποια τραγούδια. Άλλα είναι σε mp3, άλλα είναι σε exe που αν τα διπλοκλικαρεις ανοίγουν με macromedia flash player.

Θέλω τα δευτερα να τα μετατρέψω σε mp3 για να τα περάσω σε cd. Υπάρχει τρόπος;

Να τα βρω αλλού δεν υφίσταται γιατί είναι εντελώς άκυρα και δεν υπάρχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...