Προς το περιεχόμενο

Μικρές Απορίες - Σύντομες Απαντήσεις [Old]


paredwse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχει κανει κανεις ποτε καθαρισμο αυτιου? Εκλεισα ραντεβου για πρωτη φορα και η κοπελα μου ειπε για 3-4 μερες να σταζω λαδι (μαγειρεματος :confused: ) μεσα στα αυτια για να χαλαρωσει καπως το κερι γιατι αλλιως θα ειναι επιπονη η διαδικασια. Περα του οτι μου ακουγεται λιγο κουλο να σταξω μεσα λαδι, φοβαμαι μην γινει και καμμια ζημια σε κανα τυμπανο.

 

Άν λέμε το ίδιο έκανα πιτσιρικάς συχνά γιατί είχα στενό ακουστικό πόρο και μου δημιουργούσε ωτίτιδες και άλλες βλακείες.

Ήταν σαν κλυσμα στο αυτί, μια απαίσια διαδικασία.

Καλή τύχη

(Σου εδωσα κουραγιο ξερω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχω κάνει αρκετές φορές στο ΙΚΑ. Πάντα μου λένε «κανονικά θα πρέπει να σου δώσω να στάζεις αυτό για Χ μέρες και μετά να ξανάρθεις για τον καθαρισμό αλλά τέλος πάντων» και τα καθαρίζουν επί τόπου.

Επίσης μετά μπορεί να αισθάνεσαι ότι έχεις υπερφυσική ακοή για μερικές ώρες, εξαρτάται κι απ το μέγεθος της λαμπάδας που θα βγει.

 

Και χωρις τις σταγονες δεν ποναγες? Γιατι αυτη στο τηλεφωνο το κανε να ακουστει πολυ big deal αν δεν σταξεις κατι. Βεβαια εγω δεν εχω κανει ποτε και μπορει να χει μαζεψει πολυ. Αν καποιος κανει πχ καθε 6 μηνες, ισως να μην συγκεντρωνεται τοσο πολυ.

 

Παντως θα το κανω, επειδη τα αυτια μου βουιζουν (Εχω tinnitus), και το δεξι ειδικα τωρα τελευταια ακουγεται λες και εχει μπει κουνουπι μεσα στο λαβυρινθο. Ελπιζω ο καθαρισμος να με βοηθησει...

 

Άν λέμε το ίδιο έκανα πιτσιρικάς συχνά γιατί είχα στενό ακουστικό πόρο και μου δημιουργούσε ωτίτιδες και άλλες βλακείες.

Ήταν σαν κλυσμα στο αυτί, μια απαίσια διαδικασία.

Καλή τύχη

(Σου εδωσα κουραγιο ξερω)

 

Ωχ αυτο ηταν που δεν ηθελα να ακουσω! Σε ευχαριστω για τα ενθαρρυντικα σου λογια!

Η διαδικασια ατυη ποσο κραταει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω ειχα κανει καθαρισμο οταν μετα απο κατι βουτιες στη θαλασσα αρχισαν να με πονανε τα αυτια μου. Και η πρωτη ερωτηση του ιατρου ηταν αν βαζω ωτοασπιδες ή αν πηγα προσφατα στη θαλασσα.

 

Μπορω να πω οτι με πονεσε ιδιαιτερα αλλα μετα ακους και πολυ καλυτερα B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α μη το βλέπεις τόσο άσχημα, σα να σου γεμίζουν με καυτό υγρό τον εγκέφαλο από το αυτί μόνο είναι :P

Δε θυμάμαι, πολλά χρόνια πάνε, κανα τέταρτο θαρρώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και χωρις τις σταγονες δεν ποναγες? Γιατι αυτη στο τηλεφωνο το κανε να ακουστει πολυ big deal αν δεν σταξεις κατι. Βεβαια εγω δεν εχω κανει ποτε και μπορει να χει μαζεψει πολυ. Αν καποιος κανει πχ καθε 6 μηνες, ισως να μην συγκεντρωνεται τοσο πολυ.

 

Παντως θα το κανω, επειδη τα αυτια μου βουιζουν (Εχω tinnitus), και το δεξι ειδικα τωρα τελευταια ακουγεται λες και εχει μπει κουνουπι μεσα στο λαβυρινθο. Ελπιζω ο καθαρισμος να με βοηθησει...

[...]

Στιγμιαίος ήταν ο πόνος (το peak του τουλάχιστον). Δεν ήταν κάτι τόσο τρομερό που να με προβλημάτισε ποτέ πάντως.

Εξαρτάται απ τον οργανισμό το πόσο κερί παράγει και πιθανόν να μην είσαι τόσο ακραία περίπτωση αλλά αν δεν ήμουν μπροστά δε θα πίστευα ότι χωρούσε όλο αυτό το πράμα (που βγήκε) στ αυτί μου. Και ναι, προσπαθώ να τα καθαρίζω (αν και είναι μάταιο όπως είπε κι ο ΩΡΛ).

 

Η όλη διαδικασία κρατούσε πολύ λίγο σε μένα, δηλ. βαριά 5 λεπτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεδομενο πως το περισσοτερο κερι ειναι εσωτερικο οντως πρεπει να ειναι ματαιος ο καθαριμος που κανουμε μονοι μας. Αλλα ουτε εγω μπορω αμα δεν τα καθαρισω εστω και λιγο εξωτερικα. Παντως πρεπει να ειμαι ακραια περιπτωση οπως λες γιατι ακομα και εξωτερικα βγαινει πολυ πραμα. Οποτε σκεφτομαι να κανω την προετοιμασια με τις σταγονες. Τεσπα ευχαριστω παιδια που μοιραστηκατε τις εμπειριες σας. :lol: Περισσοτερα νεα απο Δευτερα που θα γινει και ο καθαρισμος. B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με συνδεση connx στους αμπελοκηπους (αθηνα) δεν ειχα ποτε προβλημα με αποσυνδεσεις κτλ.

Αν παω στα αντιστοιχα καταστηματα forthnet/cyta/hol θα μπορεσουν να μου πουν αν θα πιανω την ιδια ταχυτητα με τωρα?

Κλειδωνω στα 12.000 με μεγαλο atten 30

Επισης οι παραπανω εταιριες εχουν προβληματα στην περιοχη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νόμιζα ότι ο λόγος που δεν πίνεται το νερό του θερμοσίφωνα είναι λόγω των σωληνώσεων, όχι λόγω της στασιμότητας. Άλλωστε και το εμφιαλωμένο νερό, στάσιμο είναι (ή οι φιάλες και τα watercooler).

 

προσωπικά δεν βρίσκω κανένα λόγο να μην πίνεται το νερό του θερμοσίφωνα, από σωληνώσεις έρχεται και το νερό που πίνουμε.

Δεν ξέρω γιατί να πιείς ζεστό νερό από τον θερμοσίφωνα βέβαια. Εγώ δεν πίνω. Άσε που δεν έχω καν θερμοσίφωνα. Αν είχα, θα έβαζα στο φαγητό, όπως βάζω τώρα από τον λέβητα αερίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως αυτό το πράμα πρέπει ν αγγίζει τα όρια του urban legend. Εγώ ήξερα πως «δεν κάνει» να πίνουμε νερό απ το κόκκινο λόγω σκουριάς που (υποτίθεται πως) μπορεί να υπάρχει. Τώρα στον θερμοσίφωνα, στις σωληνώσεις, δεν ξέρω. Ίσως να υπήρχε κανα θέμα τότε που βγήκε ο πρώτος θερμοσίφωνας και μας έμεινε το κουσούρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφώτισέ μας :Ρ

Επειδή ανεβάζει σχετικά υψηλές θερμοκρασίες, σκουριάζουν όλα εκεί μέσα. Όχι τα ανοξείδωτα αλλά όλα τα υπόλοιπα όπως οι αντίστασεις διάφορα εξαρτηματάκια κλπ

 

 

Μία ίσως δύο φορές που έχω δει ανοιχτό θερμοσίφωνα ο πάτος γεμάτος βρωμιές τέτοιες ήταν, σκουριά και τέτοια.

 

Δεν ξέρω αν αλλάζει κάτι στους πιο σύγχρονους ή ακριβούς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...