Προς το περιεχόμενο

Μικρές Απορίες - Σύντομες Απαντήσεις [Old]


paredwse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πώς γίνεται;

πχ παίρνοντας μια σιδερένια ράβδο και τρίβοντας έναν μαγνήτη κατά μήκος της μιας άκρης, αυτή θα μαγνητστεί. Ο μαγνητισμός θα εξασθενεί μέχρι να φτάσει στην άλλα άκρη. Άμα είναι όμως πολύ κοντή η ράβδος, τότε καταλαβαίνεις ότι δεν γίνεται τίποτα

 

αμα δεν μπορει να το πεις, ζωγραφισε το που λενε και τωρα το μυαλο μου ειναι σκατα για να το πω και το ζωγραφισα :P

αυτο 8ελω να κανω, απο δυο μεταλλα να γινουν οι ακρες τους μαγνήτες να κολλανε μεταξυ τους

 

Link

Αυτό το καταλάβαμε, το που θέλεις να το αξιοποιήσεις δεν μας είπες αν και κατά 99% δεν πρόκειται

 

δε γίνεται...γιατι ακόμα ψαχνουμε τα μαγνητικά μονόπολα. κοινώς, οι μαγνητικοί πόλοι παντας πανε σε ζευγάρια. αρα αν ενα υλικο μαγνητιστει απ τη μια, θα μαγνητιστει και απ την αλλη.

Δεν χρειάζεται μονόπολο για αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτό το καταλάβαμε, το που θέλεις να το αξιοποιήσεις δεν μας είπες αν και κατά 99% δεν πρόκειται

γιαυτο που λες, μια σιδερένια ραβδο να μαγνητιστούν να κολλήσουν σε γωνια αλλα να μη κολλανε και τα υπολυπα πραγματα στο υπολοιπο σωμα της ραβδου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μια ακόμα φορά δεν λες τι ακριβώς θες, σε τι γωνιά, σε τι συνθήκες τι βάρος να κρατάει, τι είναι τα αντικείμενα και τι είναι όλο αυτό.

 

Πάντως ξέχνα το. Σίδερο που θα μαγνητίσεις μόνος σου το πολύ να σηκώνει κανα συνδετήρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως ξέχνα το. Σίδερο που θα μαγνητίσεις μόνος σου το πολύ να σηκώνει κανα συνδετήρα

αυτο μου αρκει, δεν ειχα σκοπο να το κανω πολυ δυνατο

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτηση (ισως ακυρη)

 

Το ζεστο νερο απο το φυσικο αεριο πινεται;

 

απο ηλεκτρικο θερμοσιφωνα ας πουμε δεν πινεται. Για να φτιαξεις καφε/τσαι θα χρησιμοποιησεις κρυο αφου πρωτα το ζεστανεις σε βραστηρα γιατι αλλιως απο την παροχη ζεστου θα πιεις και τα σωματιδια που κατακρατουνται στην κλεισουρα του θερμοσιφωνα.

 

Με το φυσικο αεριο τι γινεται; υπαρχει παλι λεβητας ή ζεσταινεται live 'ξερω γω πχ με φλογα σε σωληνα;

 

δεν ξερω ρωταω. Αν ξερει κανεις σιγουρα ας πει, μην ανοιγω θρεντ!

 

θενξ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως λεγεται ο δρομος πισω απο την Βαρβακειο που ειναι το parking παιδια ???Καποιος χαρτης ??? Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτηση (ισως ακυρη)

 

Το ζεστο νερο απο το φυσικο αεριο πινεται;

 

απο ηλεκτρικο θερμοσιφωνα ας πουμε δεν πινεται. Για να φτιαξεις καφε/τσαι θα χρησιμοποιησεις κρυο αφου πρωτα το ζεστανεις σε βραστηρα γιατι αλλιως απο την παροχη ζεστου θα πιεις και τα σωματιδια που κατακρατουνται στην κλεισουρα του θερμοσιφωνα.

 

Με το φυσικο αεριο τι γινεται; υπαρχει παλι λεβητας ή ζεσταινεται live 'ξερω γω πχ με φλογα σε σωληνα;

 

δεν ξερω ρωταω. Αν ξερει κανεις σιγουρα ας πει, μην ανοιγω θρεντ!

 

θενξ!

 

δεν υπάρχει στάσιμο νερό, ζεσταίνεται live. Μερικά μηχανήματα έχουν ένα μικρό δοχείο 2-3 λίτρων που ζεσταίνουν. Λογικά καθαρό είναι. Εγώ στο φαγητό το βάζω πάντως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν υπάρχει στάσιμο νερό, ζεσταίνεται live. Μερικά μηχανήματα έχουν ένα μικρό δοχείο 2-3 λίτρων που ζεσταίνουν. Λογικά καθαρό είναι. Εγώ στο φαγητό το βάζω πάντως...

 

ευχαριστω! το ειχα απορια. Λογικα θα φαινοτανε αν υπηρχε δοχειο εκει κοντα στον πινακα, σωστα; αρα κομπλε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει κανει κανεις ποτε καθαρισμο αυτιου? Εκλεισα ραντεβου για πρωτη φορα και η κοπελα μου ειπε για 3-4 μερες να σταζω λαδι (μαγειρεματος :confused: ) μεσα στα αυτια για να χαλαρωσει καπως το κερι γιατι αλλιως θα ειναι επιπονη η διαδικασια. Περα του οτι μου ακουγεται λιγο κουλο να σταξω μεσα λαδι, φοβαμαι μην γινει και καμμια ζημια σε κανα τυμπανο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει κανει κανεις ποτε καθαρισμο αυτιου? Εκλεισα ραντεβου για πρωτη φορα και η κοπελα μου ειπε για 3-4 μερες να σταζω λαδι (μαγειρεματος :confused: ) μεσα στα αυτια για να χαλαρωσει καπως το κερι γιατι αλλιως θα ειναι επιπονη η διαδικασια. Περα του οτι μου ακουγεται λιγο κουλο να σταξω μεσα λαδι, φοβαμαι μην γινει και καμμια ζημια σε κανα τυμπανο.

Έχω κάνει αρκετές φορές στο ΙΚΑ. Πάντα μου λένε «κανονικά θα πρέπει να σου δώσω να στάζεις αυτό για Χ μέρες και μετά να ξανάρθεις για τον καθαρισμό αλλά τέλος πάντων» και τα καθαρίζουν επί τόπου.

Επίσης μετά μπορεί να αισθάνεσαι ότι έχεις υπερφυσική ακοή για μερικές ώρες, εξαρτάται κι απ το μέγεθος της λαμπάδας που θα βγει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν υπάρχει στάσιμο νερό, ζεσταίνεται live. Μερικά μηχανήματα έχουν ένα μικρό δοχείο 2-3 λίτρων που ζεσταίνουν. Λογικά καθαρό είναι. Εγώ στο φαγητό το βάζω πάντως...

 

Νόμιζα ότι ο λόγος που δεν πίνεται το νερό του θερμοσίφωνα είναι λόγω των σωληνώσεων, όχι λόγω της στασιμότητας. Άλλωστε και το εμφιαλωμένο νερό, στάσιμο είναι (ή οι φιάλες και τα watercooler).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...