Προς το περιεχόμενο

Μικρές Απορίες - Σύντομες Απαντήσεις [Old]


paredwse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ξερετε αν σε μεταλλο που δεν υπαρχει μαγνήτης, να μαγνητιστεί το ενα? το σκισα...

δηλαδη εστω οτι εχω δυο κοματια μεταλλο, γινετε να μαγνητιστούν μονο στη μια ακρη τους για να κολλάνε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξερετε αν σε μεταλλο που δεν υπαρχει μαγνήτης, να μαγνητιστεί το ενα? το σκισα...

δηλαδη εστω οτι εχω δυο κοματια μεταλλο, γινετε να μαγνητιστούν μονο στη μια ακρη τους για να κολλάνε?

Πολύ γενική και ασαφής η ερώτηση αλλά σε ένα μικρό βαθμό γίνεται. Για να αξιοποιηθεί όμως... δεν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα δεν μπορει να το πεις, ζωγραφισε το που λενε και τωρα το μυαλο μου ειναι σκατα για να το πω και το ζωγραφισα :P

αυτο 8ελω να κανω, απο δυο μεταλλα να γινουν οι ακρες τους μαγνήτες να κολλανε μεταξυ τους

 

Link

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ γενική και ασαφής η ερώτηση αλλά σε ένα μικρό βαθμό γίνεται. Για να αξιοποιηθεί όμως... δεν.

 

δε γίνεται...γιατι ακόμα ψαχνουμε τα μαγνητικά μονόπολα. κοινώς, οι μαγνητικοί πόλοι παντας πανε σε ζευγάρια. αρα αν ενα υλικο μαγνητιστει απ τη μια, θα μαγνητιστει και απ την αλλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι, οποτε η μονη περιπτωση να γινει αυτο ειναι ή να μαγνητιστεί ολο ή να εφαρμοστουν στις ακρες μαγνητικά ελάσματα(?)

το δευτερο αν γινετε που μπορει να γινει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...