Προς το περιεχόμενο

Μικρές Απορίες - Σύντομες Απαντήσεις [Old]


paredwse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

για υποτιτλους

εμφανιζονται κινεζικα. ανοιγω σκετο το αρχειο srt ή txt και ειναι κινεζικα.

ενω σε xp φαινονται μια χαρα, εβαλα και τις ιδιες ρυθμισεις (γραμματοσειρα κοκ) αλλα τιποτα.

μετεφερα και το ιδιο αρχειο απο xp σε 7 και τους μετετρεψε σε κινεζικους παλι.

control panel-->Clock Language and Region-->Region and Language-->adminstrative-->change system locale-->Greek-->OK-->κανεις επανεκκινηση και ετοιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χρειάζομαι ένα καρτοκινητό, το οποίο με μίνιμουμ κόστος ανανέωσης να έχει μεγάλη προθεσμία εξάντλησης του χρόνου. Το μόνο που θα κάνει, είναι να στέλνω από αυτό 10-15 μηνύματα στο δικό μου κινητό (wind αν παίζει ρόλο) όλο τον χρόνο. Τι καρτοκινητό χρειάζομαι ο άσχετος;

 

Αν δεν κάνω λάθος Λέφτη (που δεν παίζει), κάθε SIM καρτοκινητής (όλως δηλαδή των εταιριώνε), μένει ενεργή για μια χρονιά (365 μέρες δηλαδή - 366 για τα δίσεκτα) μέχρι την υποχρέωση να ανανεωθεί το credit της (κι ας είναι και μηδενικό). Ειδικά για Γουίντ, μπορώ να στο επιβεβαιώσω εξ' ιδίας πείρας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάρε καμια what's up για να σε παίρνουν κι όλας αν χρειάζεται

και νομιζω της κοσμοτε θέλει ανα χρόνο υποχρεωτικά ανανέωση για να μην διαγραφεί ο ολογαριασμός σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok, μια χαρά είναι αν η ανανέωση διαρκεί 1 χρόνο. Σε gsm switch θα το βάλω, θα παίρνω τηλ και θα μου ανάβει τα καλοριφέρ στο χωριό, και θα μου στέλνει σμσ επιβεβαίωσης. Λογικά θα βάζω 5 ευρώ ομιλία μια φορα τον χρόνο.

 

Θενκς :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χοντρικα και βασει εμπειριας μπορει κανεις μεσω της προγνωσης του καιρου και λαμβανοντας υποψιν το κλιμα της Ελλαδας, να υπολογισει αν θα ξανακανει θερμοκρασιες κοντα στο 0 μεχρι να μπει η ανοιξη? Επειδη υπολογιζα να αγορασω καποια αξεσουαρ χειμωνα για μηχανη αλλα βλεπω πως ο καιρος εφταξε, οποτε λεω να μην τα παρω φετος τελικα. Ενταξει οκ, σημερα ειχε βροχη με πολυ δυνατους ανεμους, αλλα η θερμοκρασια ειναι νορμαλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok, μια χαρά είναι αν η ανανέωση διαρκεί 1 χρόνο. Σε gsm switch θα το βάλω, θα παίρνω τηλ και θα μου ανάβει τα καλοριφέρ στο χωριό, και θα μου στέλνει σμσ επιβεβαίωσης. Λογικά θα βάζω 5 ευρώ ομιλία μια φορα τον χρόνο.

 

Θενκς :-)

 

πόσο το πλήρωσες το συστηματάκι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε σεις, για δώστε λύσεις για μία γελοία άσκηση γιατί κοιμάμαι όρθιος μου φαίνεται.

 

Έχουμε μία πηγή στα 90V και δίνει μία αντίσταση των 10Ω παράλληλη με μία που είναι σε σειρά και είναι 40Ω και 50Ω αντίστοιχα. Πώς βρίσκουμε τη τάση στα άκρα της αντίστασης αν δε δίνεται η ένταση (I);

 

 

Φχαριστώ ε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε σεις, για δώστε λύσεις για μία γελοία άσκηση γιατί κοιμάμαι όρθιος μου φαίνεται.

μία αντίσταση των 10Ω παράλληλη με μία που είναι σε σειρά και είναι 40Ω και 50Ω αντίστοιχα.

 

όντως κοιμάσαι όρθιος γιατί δεν κατάλαβα πως είναι οι αντιστάσεις.

 

Κατα τα άλλα, βγάζεις την συνολική αντίσταση και κάνει I=V / Rολ

 

Μετά βγάζεις και τα ρεύματα στους κλάδους και βρίσκεις το V στα άκρα της αντίστασης που θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω εννοεί πως είναι μια 40 και μια 50 σε σειρά και παράλληλη σε αυτές τις 2, μια δεκάρα.

 

Όσον αφορά το πρόβλημα, μόνο τον τύπο R=V/I θυμάμαι εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η άσκηση είναι επιπέδου γυμνασίου, απλά προς το παρόν δε μπορώ να σκεφτώ. :-D

 

Το θέμα είναι ότι ισχύει: I=V/R<=>V=IR αλλά η μαλακία ζητάει το Ι σε τρίτο ερώτημα ενώ τη τάση σε δεύτερο. Βγαίνει με άλλο τρόπο η τάση δίχως το Ι;

post-137124-0-40680300-1328546264_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok, μια χαρά είναι αν η ανανέωση διαρκεί 1 χρόνο. Σε gsm switch θα το βάλω, θα παίρνω τηλ και θα μου ανάβει τα καλοριφέρ στο χωριό, και θα μου στέλνει σμσ επιβεβαίωσης. Λογικά θα βάζω 5 ευρώ ομιλία μια φορα τον χρόνο.

 

Θενκς :-)

Μεταξύ μας,γείτονα τονε λένε.

 

Κι ειναι και τζάμπα,πάει μάλιστα και κλείνει και το νερό άμα πιάσουνε τα μπιλοζίρια...

 

 

 

Βρες μου gsm να το κάνει αυτό,μπορείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η άσκηση είναι επιπέδου γυμνασίου, απλά προς το παρόν δε μπορώ να σκεφτώ. :-D

 

Το θέμα είναι ότι ισχύει: I=V/R<=>V=IR αλλά η μαλακία ζητάει το Ι σε τρίτο ερώτημα ενώ τη τάση σε δεύτερο. Βγαίνει με άλλο τρόπο η τάση δίχως το Ι;

 

Νόμος Kircoff. Το άθροισμα των τάσεων είναι 0. (ή κάπως έτσι)... Η τάση που εφαρμόζεται στα άκρα της 10άρας είναι 90V

 

VR+Vπηγής=0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...