Προς το περιεχόμενο

Μικρές Απορίες - Σύντομες Απαντήσεις [Old]


paredwse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν έχω ξενοδοχείο, αλλά είναι απόλυτα λογικό να μην αφήνει 5,4,3 ή 2 άτομα να μένουν σε μονόκλινο. Γι αυτό τα δωμάτια με διπλό κρεβάτι είναι ακριβότερα, όχι για την άπλα, αλλά

 

βαρέθηκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γιατί, με ποιο σκεπτικό; Τι τους νοιάζει άμα φέρω κιάλλο άτομο; Τα λεφτά τους για το συγκεκριμένο δωμάτιο τα πήραν

Γιατί αν φέρεις κι άλλο άτομο, δεν το φέρνεις για παρτίδα σκάκι (για σκάκι, πας σε λέσχη) (μ' άλλα λόγια, πατάνε στην ανάγκη).

 

Με το κεφάλι πάει η χρέωση. Στο ίδιο δωμά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξερει κανεις αν τα 6μηνα ταξιδια στο εμπορικο ναυτικο ειναι υποχρεωτικα και για τις γυναικες.???????????????

 

ναι, γιατι οχι;

 

μια φιλη εκανε κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τους Γιατρους του ΤΕΒΕ ξερει κανεις πως αλλαξαν τα πραγματα? Πηγα να βαλω για το 2012, και μου ειπαν πως δεν ξαναδηλωνεις γιατρους, απλως βλεπεις απο το ιντερνετ ποιος ειναι. Δηλαδη τωρα δεν ειναι πλεον ανα περιοχη? Μπορεις να πας σε οποιον ειναι συμβεβλημενος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από εδώδιαλέγεις όποιον θες, κλείνεις ραντεβού, και πας. Δωρεάν. Διευκρίνισε στο τηλέφωνο ότι είσαι ασφαλισμένος του ΕΟΠΥΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θενξ, το ειχα βρει και εγω πριν αυτο, απλως τα προηγουμενα χρονια, διαλεγες εναν γιατρο ανα ειδικοτητα, που ανηκε στην περιοχη σου. Τωρα απο οτι καταλαβαινω, μπορεις σε οποιον γιατρο σου βγαζει ανα ειδικοτητα και ανα περιοχη να πας. Δλδ πχ και σε αλλο Νομό να εισαι και να σου βγαζει 3 παθολογους, κλεινεις με οποιον απο αυτους θες ραντεβου. Σωστα?

 

Επισης εδω εχει και λινκ με ενα excel που αναφερει συγκεντρωτικα ολους τους Συμβεβλημενους ανα εππαγγελμα και περιοχη. ;)

 

http://www.hellasedu.gr/2012/01/blog-post_11.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4800+ Γιατροι, και εχεις προσβασει σε ολους. Πολυ καλο, πως και τους εκοψε επιτελους? Περα απο το οτι καθε χρονο γινοταν χαμος για να ανανεωσεις τους γιατρους (ακομα και αν ηθελες να κρατησεις τους ιδιους) καμμια φορα ηθελες να πας σε καποιον διαφορετικο και επρεπε να πας να τον αλλαξεις, και να τρεχεις για ασκοπα μπλεξιματα.

 

Δεν τους κοστιζει αυτη η ελευθερια να σε αφηνουν να πας σε οποιον θες θα θελα να ξερα?

 

Η μεγαλύτερη μεταρρύθμιση από γεννήσεως του ελληνικού κράτους άρχισε… Ο ΕΟΠΥΥ είναι η ανατροπή σε όσα άσχημα, στραβά, αγκυλωμένα έχουμε ζήσει στην ΠΦΥ μέχρι σήμερα… Όσα δεν έγιναν έως τώρα, καλούμαστε σε χρόνο ρεκόρ να τα υλοποιήσουμε.

 

Στηριζόμαστε στις δυνάμεις μας ιατροί, νοσηλευτικό, επιστημονικό και διοικητικό προσωπικό, όλοι μαζί με αποφασιστικότητα και θέληση ώστε να τα καταφέρουμε να εξυπηρετούμε τον έλληνα ασφαλισμένο. Έχουμε πλήρη επίγνωση ότι αυτό το ταξίδι είναι μακρύ και δύσκολο…

 

Οι επιδιώξεις του ΕΟΠΥΥ είναι:

- ο νέος Οργανισμός να γίνει πύλη εισόδου στο σύστημα Υγείας και μοχλός στήριξης και εξυπηρέτησης του ασφαλισμένου σε αυτό!

- να επιτευχθεί εξορθολογισμός των οικονομικών της πρωτοβάθμιας υγείας ώστε στο τέλος της πορείας να μην χρειάζεται να ξαναδανειστούμε!

 

Το δόγμα που υπηρετούμε για τον ασφαλισμένο είναι: Διαπραγματευόμαστε τα πάντα και στο εξής πληρώνουμε την αξία και όχι την υπεραξία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω βιολογία 3ς Λυκείου κατεύθυνσης (σχολικό, όχι βοήθημα). Καμιά ιδέα που μπορώ να το βρω ?

(Τα βιβλιοπωλεία στην πόλη μου δεν το βρίσκουν.)

 

κανένας ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κανένα πρόβλημα αν ανοίξει κάποιος λογαριασμό σε τράπεζα εξωτερικού (Ευρώπη) όπου και βρίσκεται για διάστημα 1 μήνα για διακοπές? όταν φεύγεις πρέπει να κλείσεις τον λογαριασμό ή το αφήνεις όπως είναι? thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις προηγούμενες σελίδες, απαντήθηκε καταφατικά αν μπορεί κάποιος να κάνει αγορά με προπληρωμένη κάρτα, από το amazon. Έχω μια απορία, πάνω σε αυτό.

 

Οι paysafe, βγαίνουν σε 10, 25, 50 ή 100 EUR. Έστω, πως παίρνω μια των 50 EUR, για να κάνω αγορά που κοστίζει 40 EUR. Θα μπορώ να χρησιμοποιήσω τα υπόλοιπα 10 EUR, σε μελλοντική αγορά και με συνδυασμό με κάποια κάρτα των 25 EUR π.χ. ;

 

Δηλαδή, έχει επιλογή στο amazon, να δώσεις 2 αριθμούς, και να τραβήξει το απαιτούμενο ποσό και από τις 2; Και αν ναι, έχεις την δυνατότητα να τους πεις, να αδειάσουν την μια κάρτα, ώστε να μην χρειαστεί σε επομενη αγορά, να δώσεις 3 αριθμούς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κανένα πρόβλημα αν ανοίξει κάποιος λογαριασμό σε τράπεζα εξωτερικού (Ευρώπη) όπου και βρίσκεται για διάστημα 1 μήνα για διακοπές? όταν φεύγεις πρέπει να κλείσεις τον λογαριασμό ή το αφήνεις όπως είναι? thanks

 

Δε νομίζω πως μπορείς να ανήξεις λογαριασμό σε χώρα στην οποία δεν έχεις περιουσιακά στοιχεία στο όνομά σου ή είσαι εγεγγραμμένος ως φοιτητής/εργαζόμενος.

 

Στις προηγούμενες σελίδες, απαντήθηκε καταφατικά αν μπορεί κάποιος να κάνει αγορά με προπληρωμένη κάρτα, από το amazon. Έχω μια απορία, πάνω σε αυτό.

 

Οι paysafe, βγαίνουν σε 10, 25, 50 ή 100 EUR. Έστω, πως παίρνω μια των 50 EUR, για να κάνω αγορά που κοστίζει 40 EUR. Θα μπορώ να χρησιμοποιήσω τα υπόλοιπα 10 EUR, σε μελλοντική αγορά και με συνδυασμό με κάποια κάρτα των 25 EUR π.χ. ;

 

Δηλαδή, έχει επιλογή στο amazon, να δώσεις 2 αριθμούς, και να τραβήξει το απαιτούμενο ποσό και από τις 2; Και αν ναι, έχεις την δυνατότητα να τους πεις, να αδειάσουν την μια κάρτα, ώστε να μην χρειαστεί σε επομενη αγορά, να δώσεις 3 αριθμούς;

 

Όχι. Αλλά δεν είναι μιας χρήσης οι κάρτες, μπορείς να τις ξανα "γεμίζεις" με χρήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τους Γιατρους του ΤΕΒΕ ξερει κανεις πως αλλαξαν τα πραγματα? Πηγα να βαλω για το 2012, και μου ειπαν πως δεν ξαναδηλωνεις γιατρους, απλως βλεπεις απο το ιντερνετ ποιος ειναι. Δηλαδη τωρα δεν ειναι πλεον ανα περιοχη? Μπορεις να πας σε οποιον ειναι συμβεβλημενος?

Γιατι πληρωνει κανεις ΤΕΒΕ και θα παει τσαμπα στους γιατρους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...