Προς το περιεχόμενο

Μικρές Απορίες - Σύντομες Απαντήσεις [Old]


paredwse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

υπάρχει τρόπος να μειωσω τον <<ογκο>> σε ΚΒ ενος αρχειου .gif ?

 

Τα .gif αρχεία είναι ήδη συμπιεσμένα και νομίζω ότι υποστηρίζουν παλλέτα 256 χρωμάτων μόνο, αυτό σημαίνει ότι ένα .gif αρχείο αποθηκεύει 1 byte ανά pixel αντί για 3 ή 4 που κρατάει ένα αρχείο που υποστηρίζει και "πραγματικό χρώμα" (true color) όπως το Jpg ή το .png δεν νομίζω ότι μπορεί να μειωθεί το μέγεθος του χωρίς να αλλάξεις τις διαστάσεις της φωτογραφίας.

 

Edit.

Επίσης τα αρχείο .gif υποστηρίζουν μόνο ένα αλγόριθμό συμπίεσης ο οποίος έχει αναπτυχθεί για να έχει το μέγιστο δυνατό αποτέλεσμα και δεν μπορεί να αλλαχθεί όπως γίνεται σε πιο παραμετροποιήσημες μορφές αρχείων όπως είναι τα .tiff.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόβλημα2: οτι σε καμιά περίπτωση, δεν επιτρέπεται να καλύπτονται τα παράθυρα και τα διαφανή τμήματα των υαλοστασίων, που είναι απαραίτητα γιά τον απαιτούμενο φυσικό φωτισμό.

Νόμος 2946/2001

Σε πληροφορώ αφεντικό μου έφαγε πρόστιμο για αυτό που λες.

Χμμμ...Κατεβάζω το νόμο για να τον μελετήσω και ο ίδιος, αλλά για πες μου λίγο: Δηλαδή ο εργοδότης σου τοποθέτησε μέσα στο κατάστημά του monitor ορατό προς τους διερχόμενους, και θεωρήθηκε ότι αυτό κάλυπτε το υαλοστάσιο και μπλόκαρε τον απαιτούμενο φυσικό φωτισμό; Απαιτούμενο σε ποιους; Στους εργαζόμενους εντός του καταστήματος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καμία σχέση βρε, αυτός ο νόμος είναι για επιγραφές (ιδίως φωτεινές) εξωτερικών χώρων

 

5) Σε κτίρια με ενιαία χρήση επιτρέπεται κατ' εξαίρεση, επιπλέον του ισογείου, η τοποθέτησης μίας μόνον επιγραφής άνωθεν του ισογείου, και η επιγραφή αυτή τοποθετείται παράλληλα με την όψη του κτιρίου.

Η τοποθέτηση επιγραφής άνωθεν του ισογείου υπόκειται, κατά τα λοιπά, στις προδιαγραφές υπό στοιχεία αγ της παραγράφου 3 του παρόντος άρθρου. Σε καμιά περίπτωση η επιγραφή αυτή, δεν επιτρέπεται να καλύπτει παράθυρο ή διαφανή τμήματα των υαλοστασίων. Η επιγραφή αυτή μπορεί να αποτελείται από ανεξάρτητα στοιχεία, με διαστάσεις κατ' ανώτατο όριο 0,70 Χ 0,70 μ, το οποίο μπορεί να διατάσσονται και καθέτως σε μία στήλη μεγίστου πλάτους ενός στοιχείου.

Σε περίπτωση που στην αρχιτεκτονική μελέτη του κτιρίου, όπως αυτή έχει εγκριθεί με την έκδοση της οικοδομικής αδείας, προβλέπεται θέση για την τοποθέτηση της επιγραφής αυτής επιτρέπεται μόνο στην προβλεπόμενη θέση.

Σε κάθε άλλη περίπτωση η τοποθέτηση επιγραφής άνωθεν του ισογείου κτιρίου επιτρέπεται μόνο μετά την έγκριση της ΕΠΑΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα .gif αρχεία είναι ήδη συμπιεσμένα και νομίζω ότι υποστηρίζουν παλλέτα 256 χρωμάτων μόνο, αυτό σημαίνει ότι ένα .gif αρχείο αποθηκεύει 1 byte ανά pixel αντί για 3 ή 4 που κρατάει ένα αρχείο που υποστηρίζει και "πραγματικό χρώμα" (true color) όπως το Jpg ή το .png δεν νομίζω ότι μπορεί να μειωθεί το μέγεθος του χωρίς να αλλάξεις τις διαστάσεις της φωτογραφίας.

 

Edit.

Επίσης τα αρχείο .gif υποστηρίζουν μόνο ένα αλγόριθμό συμπίεσης ο οποίος έχει αναπτυχθεί για να έχει το μέγιστο δυνατό αποτέλεσμα και δεν μπορεί να αλλαχθεί όπως γίνεται σε πιο παραμετροποιήσημες μορφές αρχείων όπως είναι τα .tiff.

 

δεν με πειραζει να μειωθουν λιγο οι διαστασεις του...Απλα αυτο που εχω ειναι 600 κβ και θελω να το παω μικροτερο απο 200 ωστε να με αφησει το msn να το βαλω display picture!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν με πειραζει να μειωθουν λιγο οι διαστασεις του...Απλα αυτο που εχω ειναι 600 κβ και θελω να το παω μικροτερο απο 200 ωστε να με αφησει το msn να το βαλω display picture!!

 

Γιατι δεν το κανεις resize?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι δε ξερω με ποιο τροπο νατο κανω! το irfanview εχει γκρι την επιλογη .... κατεβασα ενα GIFOptzr προγραμμα που βρηκα ψαχνωντας αλλα δεν καταφερνω να κανω κατι εκτος απ το να το κανω ασπρομαυρο που δεν φαινεται ωραιο ή κατι σαν ασπρομαυρο που δε φαινεται τπτ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρηκα ενα προγραμματακι gif resizer λεγεται και εκανε δουλιτσα !!! :D ευχαριστω για την προσφορά σου !! :)

 

http://www.addictivetips.com/windows-tips/gif-resizer-resize-animated-gif-image-files/ αυτο το προγραμματακι ! Βεβαια εκανα σμικρυνση ενα αλλο γιατι αυτο που ηθελα ηταν 96*96 οποτε οταν εφτανα το <200 ηταν ψείρα και φαινοτανε και θολό στο msn !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι δε ξερω με ποιο τροπο νατο κανω! το irfanview εχει γκρι την επιλογη .... κατεβασα ενα GIFOptzr προγραμμα που βρηκα ψαχνωντας αλλα δεν καταφερνω να κανω κατι εκτος απ το να το κανω ασπρομαυρο που δεν φαινεται ωραιο ή κατι σαν ασπρομαυρο που δε φαινεται τπτ...

 

Προσωπικά χρησιμοποιώ το Photoshop για resize αλλά δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με animated gifs οπότε και δεν ξέρω κατά πόσο τα υποστηρίζει υποθετω οτι τα υποστηρίζει.

 

Από μια γρήγορη αναζήτηση στο google παραθέτω μερικά Links που ασχολούνται με το θέμα.

 

online editors.

 

 

και ένα άρθρο με μερικά free utils.

http://www.ironspider.ca/freetools/grfxeditors.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά χρησιμοποιώ το Photoshop για resize αλλά δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με animated gifs οπότε και δεν ξέρω κατά πόσο τα υποστηρίζει υποθετω οτι τα υποστηρίζει.

 

Από μια γρήγορη αναζήτηση στο google παραθέτω μερικά Links που ασχολούνται με το θέμα.

 

online editors.

 

 

και ένα άρθρο με μερικά free utils.

http://www.ironspide...grfxeditors.htm

ευχαριστω παααρα πολυ για το χρόνο σου! Βρηκα λυση με αυτο το προγραμματακι Link καθοτι με μπερδευει το φωτοσοπ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ...Κατεβάζω το νόμο για να τον μελετήσω και ο ίδιος, αλλά για πες μου λίγο: Δηλαδή ο εργοδότης σου τοποθέτησε μέσα στο κατάστημά του monitor ορατό προς τους διερχόμενους, και θεωρήθηκε ότι αυτό κάλυπτε το υαλοστάσιο και μπλόκαρε τον απαιτούμενο φυσικό φωτισμό; Απαιτούμενο σε ποιους; Στους εργαζόμενους εντός του καταστήματος;

Ο νόμος αφορά όντως επιγραφές. Ως επιγραφή εκλαμβάνεται (και είναι εδώ που τα λέμε) μια TV που παίζει σε βιτρίνα όπως και αυτοκόλλητα κολλημένα σε βιτρίνα σε κοινή θέα.

Όλα αυτά ισχύουν τουλάχιστον σύμφωνα με έναν νομικό σύμβουλο του δήμου Θεσσαλονίκης που μίλησα προσωπικός μαζί του.

Όταν τους ρώτησα για τις τράπεζες, γερμανό κλπ που έχουν όλη τη βιτρίνα με αυτοκόλλητα κλπ μου είπαν πως τους βάζουν πρόστιμα συστηματικά και τα πληρώνουν αλλά ο δήμος δεν έχει τη δικαιοδοσία να μπει και να τα ξηλώσει. Γεια να μου το αποδείξει μου ανέφερε το επιχείρημα ότι οι ταμπέλες που ξηλώνονται πχ των κέντρων διασκέδασης είναι σε ιδιωτικό χώρο αλλά ξηλώνονται Επίσης ότι με την ίδια λογική θα μπορούσε ένα κατάστημα Π.Χ. στη Τσιμισκή μπορεί να βάλει σε όλη τη βιτρίνα του να παίζει μια τεράστια TV. δημιουργώντας προβλήματα στους οδηγούς κλπ . Με άλλα λόγια δεν παίζει ρόλο αν είναι μέσα σε ιδιωτικό χώρο η TV ή όχι από τη στιγμή που είναι σε δημόσια θέα. Πέρα από όλα αυτά μπλέκεται η ομοιόμορφη εικόνα της πόλης καθώς και οικολογικές ευαισθησίες όσον αφορά την εξοικονόμηση ενέργειας.

Τεσπά, με τα πολλά μου είπαν ότι αν δεν βγει η TV θα μπει πρόστιμο και ότι αν το αφεντικό μου έχει διαφορετική άποψη να μη το πληρώσει και να πάει δικαστικός.

Δεν την έβγαλε και πλήρωσε το πρόστιμο. Μετά την έβγαλε (καλός μαλάκας). Τα ίδια και με τον απέναντι που πήγε δικαστικός. Από ότι είδα τα έβγαλε και αυτός τελευταία αλλά δεν το έχω ρωτήσει αν έγινε δικαστήριο ή όχι τελικά.

Ο συγκεκριμένος νόμος ψηφίστικε για τους Ολυμπιακούς αγώνες αλλά άρχισε εφαρμόζεται το 2010 στη Θεσσαλονίκη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να κλείσω εισητήριο απο το tickets.trainose.gr.

Επιλέγω το δρομολόγιο που θέλω, και την κατηγορία φοιτητικό, και πριν να επιλέξω θέση, μου βγάζει σύνολο 14.4€. Με επιλεγμένη θέση το πάει 26€.

Αυτο το 14ρι τι είναι?

Μπορώ δλδ να κλείσω φτηνότερο εισητήριο χωρίς θέση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλαξα το άβαταρ και τη φωτό του προφίλ αλλά εξακολουθούν να βγαίνουν τα παλιά.

Τι έκανα λάθος?

Όχι τίποτα άλλο αλλά πρίστικαν τα ματάκια μου στο φωτοσοπ μέχρι να το φτιάξω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...