Προς το περιεχόμενο

Μικρές Απορίες - Σύντομες Απαντήσεις [Old]


paredwse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλημερα!! Μειωσα το acoustic management στον hdd θα υπαρξει καποια επιπλοκη /προβλημα; [ να μου πεις γιατι το εκανες εεεε γιατι κανει εναν θορυβο ο δισκος κ επιπλεον απ τις συντομες αναζητησεις μου δεν βρηκα καποιον να λεει κατι ως προβλημα ...αλλα ειπα να ρωτησω μπας και ξερει κανας αλλος]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία ερώτηση σχετικά με καφέ. :)

 

Ο καφές φίλτρου και ο εσπρέσο είναι ίδιοι; Εννοώ πέρα από τη διαφορετική διαδικασία για να φτιαχτεί ένα φλυτζάνι καφέ, χρειάζεται και άλλος καφές (υλικό); Ή βάζουμε τον ίδιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει καποιος να μου μεταφρασει το παρακατω κειμενο και να μου το στειλει σε μηνυμα?

 

 

Modern rinks have a specific procedure for preparing the surface:

 

* With the pipes cold, a thin layer of water is sprayed on the sand or concrete to seal and level it (or in the case of concrete, to keep it from being marked).

* This thin layer is painted white or pale blue, for better contrast; markings necessary for hockey or curling are also placed, along with logos or other decorations.

* Another thin layer of water is sprayed on top of this.

* The ice is built up to a thickness of 2–3 centimetres (around one inch) by repeated flows of water onto the surface.

 

Synthetic rink

Synthetic rinks are constructed from a solid polymer material designed for skating using normal metal-bladed ice skates. High density polyethelene (HDPE) and ultra-high molecular weight polyethylene (UHMW) are the only materials that offer reasonable skating characteristics, with UHMW synthetic rinks offering the most ice-like skating, but also being the most expensive. A typical synthetic rink will consist of many panels (usually in typical building material sheet sizes) of thin surface material assembled on top of a sturdy, level and smooth sub-floor (anything from concrete to wood or even dirt or grass) to create a large skating area.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

‎13/12/11 σημερα

 

Φθινουσα αριθμητικη προοδος με λογο το 1

 

Το 2,4,8,16,32.....ειναι αυξουσα γεωμετρικη με λογο 2 ή δεν θυμαμαι καλα μετα απο σχεδον 40 χρονια ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...