Προς το περιεχόμενο

Μικρές Απορίες - Σύντομες Απαντήσεις [Old]


paredwse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χοντρικά αυτό που κάνω εγώ: Είχα λογαριασμό σε τράπεζα Κύπρου κι άνοιξα έναν δεύτερο για online αγορές. Ένας απλός, κανονικός λογαριασμός είναι. Σ αυτόν έχω μέσα συνήθως κανα 50€. Όταν αδειάσει ή δε μου φτάνει το ποσό, μπαίνω ebanking και μεταφέρω χρήματα απ τον κύριο λογαριασμό μου σε αυτόν (συνδέθηκαν αυτόματα με το άνοιγμα του δεύτερου). Στο paypal έχω καταχωρίσει τον αριθμό της κάρτας και τραβάει λεφτά χωρίς να χρειάζεται κάποια κίνηση εκ μέρους μου.

 

Τώρα για το τι χαρτομάνι χρειάζεσαι για ν ανοίξεις λογαριασμό δεν ξέρω, γιατί πριν 5 χρόνια που το κανα εγώ ήθελε μόνο ταυτότητα. Σε 15' είχε τελειώσει η δουλειά στην τράπεζα κι είχα πάρει την κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σε γελάσω, Ανγκμάρη. Πριν κάνα χρόνο η γνιέκαμ τους (Αλφα) είχε πάει πολλά και διάφορα, κι εμένα χτες που πήγα και άνοιξα έναν ακόμα στην ίδια τράπεζα, μου ζήτησαν "μόνο" (επειδή είχα ήδη έναν λογαριασμό) εκκαθαριστικό, ταυτότητα και απόδειξη εισφορών ΟΑΕΕ... Δεν ξέρω τι θα ζητούσαν αν δεν είχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πες, γιατί θέλω ν αλλάξω κάτι στοιχεία στο δικό μου και μάλλον θα θέλουν τα ίδια, μη πηγαινοέρχομαι.

 

Eμενα στην Πειραιως μου ζητησαν ταυτοτητα και αν θυμαμαι καλα αποδεικτικό για το ΑΦΜ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ένα από αυτά τα χαζά γκάλοπ, σε ένα μπλογκ, όπου ψηφίζεις χωρίς να κάνεις καμιά εγγραφή ή να δώσεις κάνα η-μέηλ, αλλά με κάποιον τρόπο αυτό αναγνωρίζει ότι έχεις ψηφίσει, πώς θα μπορούσες να το ξεγελάσεις και να ψηφίσεις ξανά και ξανά; Θεωρητικά ρωτάω ε, εντελώς εγκυκλοπαιδικά, απλά από περιέργεια ε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε να μπείς μέσω private browsing/incognito window, ανάλογα τι δουλεύεις (firefox/chrome) για να δεις αν σε αναγνωρίζει μέσω cookies. Αν σε πάρει χαμπάρι, πιθανότατα λογκάρει IP, οπότε reboot router ξερωγω. Εγκυκλοπαιδικά όλ αυτά, για να σου φύγει η περιέργεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ένα από αυτά τα χαζά γκάλοπ, σε ένα μπλογκ, όπου ψηφίζεις χωρίς να κάνεις καμιά εγγραφή ή να δώσεις κάνα η-μέηλ, αλλά με κάποιον τρόπο αυτό αναγνωρίζει ότι έχεις ψηφίσει, πώς θα μπορούσες να το ξεγελάσεις και να ψηφίσεις ξανά και ξανά; Θεωρητικά ρωτάω ε, εντελώς εγκυκλοπαιδικά, απλά από περιέργεια ε.

 

Πρέπει να αλλάξεις ip. Εδώ έχει ένα οδηγό πως μπορείς να το κάνεις αυτό ή μπορείς πιο απλά να κλείσεις το router για 10 δευτερόλεπτα και μετά να το ανοίξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντελώς εγκυκλοπαιδικά, και για όποιον απλά είχε την ίδια απορία με μένα, το private browsing δεν πιάνει. Θέλει αλλαγή ΙΡ. Ευχαριστώ που εμπλουτίσατε τις γενικές εγκυκλοπαιδικές μου γνώσεις, παίδες. Έτσι γίνεται κανείς καλός στο trivial, ρωτώντας διάφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μερικά είναι και πιο απλά απο ip φιλτρο, μονο με κουκηζ.

 

Δοκίμασε που λες πρώτα αυτο που λεει ο ανγκμαρ, με private , η και με διαφορετικούς browser.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...