Προς το περιεχόμενο

Μικρές Απορίες - Σύντομες Απαντήσεις [Old]


paredwse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ είχα απογοητευτεί από το γελοίο εξαναγκασμό της ΠΕΙΡΑΙΩΣ στο e-banking, που με ανάγκαζε να αλλάζω τον κωδικό μου ανά κάποιο διάστημα θέλω δε θέλω. Φαντάσου να έχεις έναν κωδικό του στυλ f58J*p0_34SD!Q (τυχαίο παράδειγμα) και να σου λέει ανά 2 μήνες «άλλαξέ τον!».

 

:shock:

 

Τρελά επισφαλές, με ανάγκαζε να έχω τον κωδικό σημειωμένο, δεν είναι δυνατό να απομνημονεύω κάθε λίγο έναν καινούριο τέτοιο κωδικό.

 

Ε, μετά από κάνα χρόνο έφαγε άκυρο. Γι αυτό το λόγο. :mrgreen:

 

Και κωδικο-γεννήτρια και ασφαλής αποθήκευση έτσι για να μην χάνεις τον καιρό σου με επιπολαια θέματα.

 

http://keepass.info/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ είχα απογοητευτεί από το γελοίο εξαναγκασμό της ΠΕΙΡΑΙΩΣ στο e-banking, που με ανάγκαζε να αλλάζω τον κωδικό μου ανά κάποιο διάστημα θέλω δε θέλω. Φαντάσου να έχεις έναν κωδικό του στυλ f58J*p0_34SD!Q (τυχαίο παράδειγμα) και να σου λέει ανά 2 μήνες «άλλαξέ τον!».

 

:shock:

 

Τρελά επισφαλές, με ανάγκαζε να έχω τον κωδικό σημειωμένο, δεν είναι δυνατό να απομνημονεύω κάθε λίγο έναν καινούριο τέτοιο κωδικό.

 

Ε, μετά από κάνα χρόνο έφαγε άκυρο. Γι αυτό το λόγο. :mrgreen:

Οντως ειναι λιγο fail αλλα μπορεις να το ρυθμισεις στο εξαμηνο ή στο χρονο οποτε δεν παιζει προβλημα.

 

Επισης λογικα θα μπορεις να βαζεις ενα νεο κωδικο και να τον αλλαζεις αμεσως με τον παλιο που ειχες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κωδικο-γεννήτρια και ασφαλής αποθήκευση έτσι για να μην χάνεις τον καιρό σου με επιπολαια θέματα.http://keepass.info/

 

Αυτό εγώ το λέω παραπάνω σκοτούρες, όχι διευκόλυνση. Γιατί να πρέπει να χρησιμοποιώ ακόμα μία υπηρεσία; :whistle:

 

 

Οντως ειναι λιγο fail αλλα μπορεις να το ρυθμισεις στο εξαμηνο ή στο χρονο οποτε δεν παιζει προβλημα. Επισης λογικα θα μπορεις να βαζεις ενα νεο κωδικο και να τον αλλαζεις αμεσως με τον παλιο που ειχες.

 

Jesus, υπήρχε κάτι τέτοιο; Τσάμπα έτρωγα το αγγούρι; :shock:

 

Πάντως αυτό που λες νομίζω δε γινόταν. Δεν ορκίζομαι κιόλας, αλλά αν θυμάμαι καλά «κράταγε» τα hashes των παλιών κωδικών που είχες βάλει και δε σε άφηνε να ξαναβάλεις τους ίδιους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ξέρετε αν και που μπορώ να βγω φωσφορίζουσα μπογιά? Τύπου να βάφει λευκό και όταν σβήνεις τα φώτα να φαίνεται μπλε (ή κάποιο άλλο χρώμά, δεν είναι εκεί το θέμα μου)

Ευχαριστώ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν προτιμώ σπρέι, αλλά κάτι θα κάνει και αυτό. Λες να βρω και μπογιά κανονική? Έχεις κατά νου κάποιο συγκεκριμένο στη Θεσσαλονίκη για να μην ψάχνω στα κουτουρού?

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι θέλεις να βάψεις; τι υλικό εννοώ.

 

στο κέντρο ρίξε μια ματιά στη Φράγκων προς Δωδεκανήσου, έχει καναδυό μαγαζιά με σιδηρικά. Συγκεκριμένα το ένα έχει καλά σπρέι. Επίσης στην αρχή της Αγίου Δημητρίου έχει καναδυό. Σε κάθε γειτονιά έχει τέτοια. Στη Μαργαρίτη, λίγο πιο πέρα απ' το σινέ Μακεδονικό έχει ένα γκραφιτάδικο με πολλά αλλά ακριβά σπρέι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια απορια.. Ειναι της μοδας-"διαμαρτυρια" τωρα οι οδηγοι λεωφορειων να πηγαινουν με 10km/h επιτηδες για να σπανε τα νευρα των επιβατων επειδη τους μειωνουν τους μισθους τους; Διοτι αυτον το καιρο που περναω με μια-δυο γραμμες τα απογευματα, πανε επιτηδες πολυ αργα και στις κατηφορες φρεναρουν για να μην επιταχυνει το οχημα. Και σημερα μια ηλικιωμενη, αφου μιλουσε δυνατα με τον διπλανο της και ελεγε οτι "παει πολυ αργα το λεωφορειο και εμεις τι φταιμε που πληρωνουμε 2 ευρω εισιτηριο και εχω παιδια σπιτι" αγανακτησε,πεταχτηκε και του ειπε, "πατησε το καμια φορα δεν φταιμε εμεις σε τιποτα, σε πληρωνω 5 ευρω για να με πηγαινεις στην ωρα μου, μια ωρα ειμαι στο λεωφορειο". Και ο οδηγος απανταει, "α μωρη γρια δεν πας στο διαολο Χ3 φορες. ΥΠΑΡΧΟΥΝ τα ταξι αν δεν σ'αρεσει.. Εγω ετσι οδηγαω, αν δεν σ'αρεσει φυγε...Με τετοιο λεωφορειο που να παω; Πληρωσε καμια χορηγια για να αγορασουν κανα καινουριο" και η ηλικιωμενη του απανταει "Αυτα να τα πεις στους γιωργακιδες" και εφυγε..Δεν ειναι η πρωτη φορα που συμβαινει αυτο. Απειρες φορες εχω ακουσει τους οδηγους να βριζουν τους επιβατες!! Καταλαβαινω οτι τους μειωσαν των μισθο 100,200, 1000 ευρω αλλα αυτο ειναι εις βαρος τους καθως χανουν και τη λιγη υποστηριξη των επιβατων! Αντι να πανε να διαμαρτυρηθουν στην βουλη και να παρκαρουν τα λεωφορεια στην εισοδο της βουλης καθονται και πριζουν τον κοσμο . ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΦΟΡΑ που πληρωνω εισιτηριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι θέλεις να βάψεις; τι υλικό εννοώ.

 

στο κέντρο ρίξε μια ματιά στη Φράγκων προς Δωδεκανήσου, έχει καναδυό μαγαζιά με σιδηρικά. Συγκεκριμένα το ένα έχει καλά σπρέι. Επίσης στην αρχή της Αγίου Δημητρίου έχει καναδυό. Σε κάθε γειτονιά έχει τέτοια. Στη Μαργαρίτη, λίγο πιο πέρα απ' το σινέ Μακεδονικό έχει ένα γκραφιτάδικο με πολλά αλλά ακριβά σπρέι

Ή τοίχο ή πανί! Πιστεύω και το σπρέι θα βολέψει, αλλά θα κοιτάξω εκεί που μου είπες! Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ο σκληρός μου δίσκος στο λάποτ είναι έτοιμος να παραδώσει πνεύμα 4% ακόμα έχει ζωή. Θέλω να γράψω σε cd τα linux ετσι ώστε να ανοίξω το pc τρέχοντας τα linux απο το cd. Ξέρει κανείς τι πρέπει να κάνω????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρέπει να κάψεις το iso μιας Live διανομής από image και όχι σε data-cd. Στο Νερο πχ, να κάνεις open το iso,οχι new compilation.

 

δεν κατάλαβα πως βγήκε το ποσοστό αλλά εφόσον δεν ξέρεις πως να κάψεις ενα ιματζ, με το φτωχο μου το μυαλο αναρωτιέμαι "και να μπεις στο λινουξ απο το live cd, τι θα κάνεις?"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρέπει να κάψεις το iso μιας Live διανομής από image και όχι σε data-cd. Στο Νερο πχ, να κάνεις open το iso,οχι new compilation.

 

δεν κατάλαβα πως βγήκε το ποσοστό αλλά εφόσον δεν ξέρεις πως να κάψεις ενα ιματζ, με το φτωχο μου το μυαλο αναρωτιέμαι "και να μπεις στο λινουξ απο το live cd, τι θα κάνεις?"

 

1ον Δεν ρώτησα ΠΩΣ να κάνω burn αλλα ποια διανομή πρέπει να κάνω, δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με linux και ούτε πρόκειται.

2ον Το θέλω μόνο για την περίπτωση που τα φτύσει ο σκληρός να μπώ να κάνω την δουλειά μου μέχρι να το φτιάξω

3ον Το ποσοστό μου το έβγαλαν 3 διαφορετικά προγράμματα που έβαλα να ψάξουν για bad sectors. Ο συγκεκριμένος έχει 19% bad sectors και βγάζει οτι στο περίπου είναι στο 4% της ζωής του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να γράψω σε cd τα linux ωστε... Ξέρει κανείς τι πρέπει να κάνω????

1. Ναι αυτό ρώτησες. Με τετοια αντιμετώπιση στο λειτουργικό να δω τι θα κάνεις αν δεν ανοίξει KDE και πρέπει να δώσεις εντολή για να δεις παράθυρα. (ποιος θα το έλεγε οτι θα υπερασπιζόμουν τον πινγκουινο)

2. Τι δουλειά κάνεις με το pc για να σου πω διανομή που να σου ταιριάζει. Ενναλακτικά μπορεις να φτιάξεις και windows να τρέχουν απο usb

3. 19% bad sectors = απορώ που ακόμη δουλεύει. Κάνε κατι άμεσα γιατί θα σε αφήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...