Προς το περιεχόμενο

Μικρές Απορίες - Σύντομες Απαντήσεις [Old]


paredwse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν είχε μικρή βιδούλα επάνω μωρέ λεφτέρ. Μόνο το πώμα, που δεν έπρεπε να βγεί. Γιατί αυτό το σώμα εξαερώνεται μόνο κεντρικά. Όπως έμαθα πλέον. Άμα είχε μικρή βιδούλα θα το είχα εξαερώσει με το κλειδί όπως όλα τα υπόλοιπα και δεν θα είχε γίνει αυτή η καταστροφή. Ευτυχώς που έγινε στην κουζίνα και διώχναμε τα νερά με τις σκούπες στο φωταγωγό. Άν είχε γίνει σε κανά υπνοδωμάτιο που έχει και ξύλινα πατώματα, δεν θα με ξαναβλέπατε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κάρτα αναλήψεων που δίνει η Alpha, enter visa την λέει, είναι χρεωστική; Δηλαδή δίνω τους αριθμούς της και ψωνίζω ιντερνετικά; Αν ναι, προφανώς τα ψώνια γίνονται μέχρι το ποσό που έχω εκείνη την στιγμή στον λογαριασμό μου, ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O πιο ασφαλης για μενα ειναι να βγαλεις προπληρωμενη (η πειραιως εχει σιγουρα). Την φορτιζεις από το λογαριασμό σου μέσω web banking κανεις τις αγορές σου και μετα αν θελεις την κλεινεις, στην επόμενη αγορά μπορεις να βγάλεις νεα καρτα, ενα κλικ διαδικασία ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω η Αλφα δεν έχει τέτοια, έχει; Εγώ είχα στον νου μου το εξής, να ανοίξω έναν δεύτερο λογαριασμό στην άλφα, με την αντίστοιχη χρεωστική/αναλήψεων, και να μεταφέρω (με η-μπάνκιν) από τον πρώτο μου λογαριασμό στον δεύτερο το ποσό που μου χρειάζεται για ψώνια ακριβώς την στιγμή που θέλω να ψωνίσω. Ούτε χρεώσεις ούτε καθυστερήσεις. Μ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί σε νευρίασε; Το web banking της πάντως είναι γαμάτο (δεν έχω δει της Πειραιώς, αλλά σε σχέση με της ΕΤΕ είναι αιώνες μπροστά. Ή καλύτερα της ΕΤΕ είναι αιώνες πίσω).

Τεσπά, δεν μπορώ να πάω στην Πειραιώς, γιατί στην Αλφα με πληρώνουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχε και νομιζω έχει κλειδώσει καταθέσεις σε στοιχηματικες κλπ και ήταν και λίγο βλακακος ενας υπάλληλος στο καταστημα που πηγαινα αλλιως δεν είχα κανενα θεμα.. Μια χαρα ειναι το e-banking της, της πειραιως ειναι κατα τη γνώμη μου πληρέστερο αλλά δε νομίζω να με απασχολήσουν ποτε ολα αυτά που προσφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είχα στον νου μου το εξής, να ανοίξω έναν δεύτερο λογαριασμό στην άλφα, με την αντίστοιχη χρεωστική/αναλήψεων, και να μεταφέρω (με η-μπάνκιν) από τον πρώτο μου λογαριασμό στον δεύτερο το ποσό που μου χρειάζεται για ψώνια ακριβώς την στιγμή που θέλω να ψωνίσω. Ούτε χρεώσεις ούτε καθυστερήσεις. Μ;

Εγώ αυτό κάνω εδώ και χρόνια. Κάν' το κι εσύ, μπορείς!

 

Να γνωρίζεις όμως ότι αν σου έρθει να ψωνίσεις καθημερινή μετά τις 9 (νομίζω) ή ολόκληρο το σ/κ τα λεφτά να τα βάλεις νωρίτερα γιατί το ebanking κλείνει, να μη καίνε ρεύμα τα παιδιά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πειραιως , ισως το καλυτερο ebanking , 24/7 και τα λεφτα δεν εχουν βαλερ οταν τα καταθετεις... Επισης με την καρτα του λογαριασμου μπορεις να κανεις απευθειας αγορες, τουλαχιστον για paypal και καποιες αεροπορικες που τη χρησιμοποιω. Ανοιγεις λογαριασμο, την ιδια ωρα παιρνεις την καρτα με το πιν και με 5 ευρω εφαπαξ εχεις και το winbank.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είχα απογοητευτεί από το γελοίο εξαναγκασμό της ΠΕΙΡΑΙΩΣ στο e-banking, που με ανάγκαζε να αλλάζω τον κωδικό μου ανά κάποιο διάστημα θέλω δε θέλω. Φαντάσου να έχεις έναν κωδικό του στυλ f58J*p0_34SD!Q (τυχαίο παράδειγμα) και να σου λέει ανά 2 μήνες «άλλαξέ τον!».

 

:shock:

 

Τρελά επισφαλές, με ανάγκαζε να έχω τον κωδικό σημειωμένο, δεν είναι δυνατό να απομνημονεύω κάθε λίγο έναν καινούριο τέτοιο κωδικό.

 

Ε, μετά από κάνα χρόνο έφαγε άκυρο. Γι αυτό το λόγο. :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...