Προς το περιεχόμενο

Wiki Requests


miza

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το τελευταίο καιρό βλέπω συνέχεια νέα threads του τύπου:

Ποια διανομή, Dualboot με Windows και άλλα παρόμοια, έτσι σκέφτηκα να ανοίξω αυτό το thread.

Προσωπικά έχω κάποια γνώση πάνω στο Linux, παρ' όλα αυτά δεν είμαι καθόλου καλός στο να αρθρογραφώ. Δεν ξέρω αν υπάρχει γενικά η όρεξη και ο χρόνος από αυτούς που ασχολούνται με το wiki, μπορεί όμως να υπάρχει και απλά να μην έχουν κάτι κατά νου.

 

Προτείνω να γραφτεί κάτι για αυτά τα δυο θέματα που ανέφερα παραπάνω (Ποια διανομή, Dualboot με Windows)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία ιδέα,γιατί σχεδόν κανείς δεν χρησιμοποιεί την αναζήτηση.Ίσως και ένα FAQ για το GNU/Linux και το Open Source να ήταν χρήσιμο.

Ποια διανομή
Αυτό είναι λίγο δύσκολο.Δεν μπορούμε να πούμε με σιγουριά ποια είναι η καλύτερη διανομή για αρχάριους.Θα ήταν χρήσιμο όμως να χωρίσουμε τις διανομές σε κατηγορίες ανάλογα με το target group(end-user,small bussines,geeks,servers).
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι λίγο δύσκολο.Δεν μπορούμε να πούμε με σιγουριά ποια είναι η καλύτερη διανομή για αρχάριους.Θα ήταν χρήσιμο όμως να χωρίσουμε τις διανομές σε κατηγορίες ανάλογα με το target group(end-user,small bussines,geeks,servers).

 

Αυτό εννοώ και εγώ, να υπάρχει ένα άρθρο που να αναφέρει πλεονεκτήματα-μειονεκτήματα διανομών, ώστε διαβάζοντας το ένας αρχάριος να μπορεί να αποφασίσει βάση των πληροφοριών που διάβασε τι του ταιριάζει και να σταματήσουν τα ακατάπαυστα ερωτήματα στο τι διανομή να βάλω. Αυτό όμως είναι ένα συγκεκριμένο request που πιστεύω ότι χρειάζεται, στόχος του thread είναι να αναφερθούν και άλλα requests που πιστεύουν άλλοι χρήστες ότι θα βοηθούσαν το ευρύ κοινό του forum.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό εννοώ και εγώ, να υπάρχει ένα άρθρο που να αναφέρει πλεονεκτήματα-μειονεκτήματα διανομών, ώστε διαβάζοντας το ένας αρχάριος να μπορεί να αποφασίσει βάση των πληροφοριών που διάβασε τι του ταιριάζει και να σταματήσουν τα ακατάπαυστα ερωτήματα στο τι διανομή να βάλω.

Κάτι τέτοιο:

 

Ubuntu

Target Group:Μέσος χρήστης,χρήστης Windows/Mac OS X.

Εκδόσεις:Desktop,Netbook,Server

Γραφικά περιβάλλοντα:Προεπιλογή GNOME,εκδόσεις με KDE,LXDE,XFCE.

Κόστος:Δωρεάν

Νέα έκδοση κάθε:6 μήνες,Long Term Support κάθε 2 χρόνια

Σχόλια:Η δημοφιλέστερη διανομή Linux,κατάλληλη για τον απλό χρήστη που δεν θέλει να ασχολείται με κονσόλα.Έχει πολλούς αυτοματισμούς και συχνά είναι ευκολότερη στη χρήση και από τα Windows.

Ιστοσελίδα:http://www.ubuntu.com/

 

openSUSE

Target Group:Μέσος Χρήστης,”Ψαγμένος” Χρήστης,Επιχειρήσεις

Γραφικά περιβάλλοντα:KDE,GNOME,LXDE,XFCE.

Kόστος:Δωρεάν

Νέα έκδοση κάθε:8 μήνες

Σχόλια:Πριν από το Ubuntu ήταν η δημοφιλέστερη διανομή Linux,τώρα αποτελεί μία από τις ποιοτικότερες διανομές.Κατάλλη για τον απλό μέσο χρήστη(ειδικά η έκδοση με GNOME).

Ιστοσελίδα:http://www.opensuse.org/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...