Προς το περιεχόμενο

Ταυτόχρονη λειτοργία vista και ubuntu


bosei

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν...χρησιμοποιώ ubunt 10.04 και όταν έρχεται ο αδερφός μου PC για να κάτσει βάζει τα vista με συνέπεια να μην μπορώ να κατεβάζω ταινίες etc.

 

Γίνεται με κάποιον τρόπο να μπορεί να είναι στα vista ο αδερφός μου αλλά να μπορώ να κατεβάζω και γω μέσω ubuntu ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πόσο εύκολο εξαρτάται από το επίπεδο που βρίσκεται καθείς.

Δεν είναι καλή λύση από την άποψη ότι εγκαθiστάς τo ubuntu μέσα στα Windows!Οπότε δεν αποδίδει τα μέγιστα.Από την άλλη το Linux δεν το θες για Gaming όποτε δεν σε πειράζει και να μην αποδίδει τα μέγιστα.

Εγκαθιστάς αν δεν κάνω λάθος ένα πρόγραμμα ονόματι Virtual Box ή Virtual Machine και μέσω αυτού εγκαθιστάς το Ubuntu και το τρέχεις μέσα από το ήδη υπάρχον λειτουργικό σου ταυτόχρονα.Αυτά τα προγράμματα τα τελευταία χρόνια έχουν αναπτύξει κάποιο ειδικό mode για να βλέπεις ταυτόχρονα και τα 2 desktops.

Ελπίζω να έχεις δυνατό μηχάνιμα όμως με αρκετή μνήμη για να κάνεις δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@bosei

Λοιπόν...χρησιμοποιώ ubunt 10.04 και όταν έρχεται ο αδερφός μου PC για να κάτσει βάζει τα vista με συνέπεια να μην μπορώ να κατεβάζω ταινίες etc.

 

"βάλε ένα πιστόλι στο τραπέζι"

και κάνε τον αδελφό σου "εθελοντή" Linuxά ! :mrgreen:

 

δοκιμασμένη μέθοδος στις "αγορές":mrgreen::mrgreen::mrgreen:

 

kalo kouragio !:o

 

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που ζητάς λέγεται virtualization και γίνεται είτε σε ανώτερα επίπεδα (aka user-space) με το VirtualBox ή κάποιο παρόμοιο που αναφέρθηκε και πρίν είτε σε OS επίπεδο (kernel level) και στο Linux εάν θέλεις να έχεις αυτό σαν host ονομάζεται εν συντομία KVM (unofficial site εδώ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...