Προς το περιεχόμενο

Boot loader σε removable medium


antonl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θυμάμαι πριν από χρόνια (καμιά 10αρια) ότι ήταν δυνατόν να γράψεις τον boot loader για κάποια linux διανομή σε δισκέτα ώστε να μην πειραχθεί αυτός των Windows. Είναι πλέον δυνατόν να κάνεις κάτι τέτοιο; Δισκέτα βέβαια δεν παίζει αλλά αν γινόταν με usb flash disk ή CD θα ταν μια χαρά.

 

Το πρώτο μου topic σ αυτό το section :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω λίγο τι θέλω να κάνω, μήπως κάτι δεν κατάλαβες καλά (το πιθανότερο είναι να μην κατάλαβα εγώ αλλά οκ :P).

 

Θέλω να εγκαταστήσω το Mint αλλά χωρίς να πειραχτεί ο boot loader των Win7. Το θέμα είναι πως σε κάποια στιγμή της εγκατάστασης, φαντάζομαι θα βάλει το grub. Αυτό πώς μπορώ να το αποφύγω; Η λύση που μου λες, νομίζω δουλεύει εφόσον έχεις ήδη εγκατεστημένη κάποια διανομή (ή όχι);

 

Ένα workaround θα μπορούσε να είναι να εγκαταστήσω τον boot-loader σε κάποιον άλλον δίσκο, ώστε να μην διαγραφεί αυτός τον 7 και ν αλλάζω απ το BIOS το boot sequence κάθε φορά που θέλω να μπω σε linux. Απλά έψαχνα κάτι με λιγότερες κινήσεις :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνε εδώ bootdisk να δεις τη γίνετε,μπορείς ίσος να καταφέρεις αυτό που θες με το EasyBCD,αλλά μάλλον θα πρέπει να μένει συνδεδεμένο πάντα για να μην αλλάζουν τα γράμματα τον δίσκο.Δες και το BootDiskToBootStick με την ίδια δισκέτα που είχες παλιά μπορείς να δουλέψεις και τώρα,με καινούργια έκδοση grub βέβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για το link, θα το τσεκάρω :)

 

Απλά το κύριο ερώτημά μου είναι αν μπορώ ν αποφύγω την εγκατάσταση του grub όταν θα εγκαταστήσω το Mint. Πριν χρόνια, κάποια αρχαία διανομή, ρωτούσε πριν βάλει το LILO, πριν καν 2 χρόνια που βαλα Arch δε θυμάμαι αν υπήρχε αυτό το βήμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ο boot loader των Windows, με λίγο κόπο, μπορεί να εκκινήσει Linux! Για ένα αρκετά μεγάλο διάστημα χρησιμοποιούσα αυτήν τη μέθοδο με επιτυχία.

 

Στα Vista και πέρα όμως ο NTLDR έχει αντικατασταθεί από νεότερο και διαφορετικό boot loader, μάλλον θέλουν κάποια σχετική προσαρμογή οι οδηγίες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Με υπερκαλύψατε :)

Κατά πάσα πιθανότητα θα επανέλθω με νέα ερωτήματα αν δε βγάλω άκρη με το googling :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζοντας ότι υπάρχει η επιλογή που ανέφερε ο alkisg ξεκίνησα την εγκατάσταση. Όταν μου ζητήθηκε να επιλέξω που θα γραφεί ο grub επέλεξα το usb stick που είπε ο TheELF. Για κάποιον λόγο όμως ο υπολογιστής δε βλέπει το συγκεκριμένο flashάκι στο BIOS, με άλλο που χω δεν έχει τέτοιο πρόβλημα αλλά εκείνο το χρειάζομαι για τη δουλειά μου, οπότε κοίταξα την πρόταση του parsifal. Είδα πως υπάρχει τέτοια δυνατότητα μέσω του EasyBCD, οπότε και προστέθηκε ένα ακόμη entry στον bootloader των Win7 και όλα καλά. Μάλιστα δε χρειάζεται ούτε καν να δηλωθεί το partition που είναι εγκατεστημένο το linux, φαντάζομαι τα σκανάρει όλα και το αναγνωρίζει μόνο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...