Προς το περιεχόμενο

Kubuntu Live CD και NTFS


elven

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ένα παλιό pc με windows που δεν boot-αρει και θέλω να πάρω ορισμένα αρχεία,προσπάθησα με τα τελευταία ubuntu live cd αλλά μου λεει ότι είναι μόνο για χ86 x64 και όχι για i686.

Να μη τα πολυλογώ βρήκα ένα παλιό μου cd kubuntu 7.10 που κάνει boot,εμφανίζει το δίσκο αλλά δεν εμφανίζει τα αρχεία μέσα,πως μπορώ να τα δω ώστε να τα αντιγράψω σε έναν εξωτερικό σκληρό;

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων για κάθε βοήθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λιγα λογια...

 

- Ενα 64αρι live cd απαιτει και το αναλογο hardware για να δουλεψει, και αυτο ειναι ενας επεξεργαστης που να εχει υποστηριξη 64bit.

 

- Το live cd ειναι αρκετα παλιο ωστε να μην ερχεται με το ntfs-3g προεγκατεστημενο. Πλεον το 7,10 δεν υποστηριζεται καν, οποτε δεν μπορεις και να του κανεις εγκατασταση κατεβαζοντας το απο το apt!

 

- Το παραπανω σε γλυτωνει απο ενα περιστατικο σαν αυτο, οποτε καλυτερα κατεβασε ενα απλο live cd με ntfs-3g να κανεις τη δουλεια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να κατεβάσω το ubuntu 10.04 ας πούμε;Θα παίξει;

Με το 9.10 που δοκίμασα μου βγαλε το μήνυμα που είπα,κι επειδή έλεγε να δοκιμάσω άλλον kernel υπέθεσα ότι και στα μεταγενέστερα θα χω το ίδιο πρόβλημα

πες μου τι να κατεβάσω και θα του κάνου :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μηνυμα εχει να κανει με αλλο προβλημα, αυτο που ειπα πρωτο πρωτο. Για αυτο δεν μπορεις να κανεις κατι.

 

Ποσο παλιο ειναι το pc σου? Αν εχει πχ 512MB ram ή λιγοτερο και περιμενεις να κανεις δουλεια με live cd με kde4, θα ριξεις πολλα μπινελικια.

Κατεβασε το parted magic που προτεινω στο αλλο θεμα και θα εισαι μια χαρα. Ασε που μπορει να σου χρησιμευσει και αλλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το pc είναι περίπου 7,8 ετών και είναι μιας φίλης,οπότε προτιμώ kde 4 και live cd παρά αυτά που θα τραβήξω αν δε το κάνω :P

Thanks για τις απαντήσεις,θα δοκιμάσω αυτό που είπες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

elven, κατέβασε την 32μπιτη έκδοση του τελευταίου Ubuntu μέσω torrent: http://releases.ubuntu.com/10.04.1/ubuntu-10.04.1-desktop-i386.iso.torrent

 

Μόλις δοκίμασα και την ταχύτητά του. Το torrent είναι αυτήν τη στιγμή εξωφρενικά healthy, μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα κούμπωσε στα 1.48 MB/sec... :-)

 

 

Εναλλακτικά, για κάτι πιο ελαφρύ (και για data rescue σκοπούς πάντα) προτείνω το SystemRescueCd. Gentoo-based, λιγότερα Megabytes download από ένα πλήρες Ubuntu ή Kubuntu desktop LiveCD, φορτώνει και παίζει γρήγορα και σε παλιότερα μηχανήματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειναι 7-8 χρονων θα εχει 512ΜΒ στην καλυτερη περιπτωση, αν και το πιο πιθανο ειναι 256.

Αν με τοση ram το kubuntu περασει την splash screen του kde να εισαι ευχαριστημενος. Δεν λεμε για το χρονο που θα κανει να φορτωσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλάκα πλάκα και για να δώσω λίγη χαρά στον φίλο gtroza σε ορισμένα αρχαία συστήματα ή/και φορητούς μόνο με το κουτάβι έσωσα αρχεία αν και δεν ξέρω για ποιο λόγο μου εμφανίζει κανονικά ελληνικά πχ φάκελος "τα έγγραφά μου" αλλά στο φλασάκι/εξωτερικό σκληρό τα σώζει με κινέζικους χαρακτήρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...