Προς το περιεχόμενο

Εκτύπωση σε windows 7 x64 με εκτυπωτή HP 720c


Kariajoulas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρόσφατα άλλαξα το pc μου και μοιραία πέρασα από τα XP στα win7. Όλα καλά μέχρι που προσπάθησα να συνδέσω τον εκτυπωτή μου, έναν 720c που τον έχω από το 1997. Έχει αποδειχτεί σκυλί, με καλή ποιότητα εκτύπωσης (αν και έχει μόνο ασπρόμαυρο και έγχρωμο δοχείο) και το σημαντικότερο ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΣ.

 

Το πρώτο πακέτο ήταν στο ότι η mobo δεν είχε παράλληλη είσοδο. Αναγκάστηκα και πήρα ένα καλώδιο που μετέτρεπε την παράλληλη σε USB. προσπαθώ να κάνω δουλειά αλλά τίποτα. Ψάχνοντας στο δίκτυο διαπίστωσα ότι η HP δεν έβγαλε drivers για Win7 και Vista και αρκετοί "άτυχοι" σαν εμένα, μείναμε μαλ..ες.

 

Είχα κανονίσει μετά το καλοκαίρι να πάρω καινούριο και να δώσω τον αγαπημένο μου 720c σε κάποιον που είχε XP. Όντως βρήκα πάλι έναν HP και πριν πάω για αγορά έριξα μια τελευταία ματιά μήπως και υπήρχε τίποτα νεότερο. Η τύχη μου χαμογέλασε και μετά τις υποδείξεις από το παρακάτω forum1 και forum2 κατάφερα τον 720c να λειτουργήσει και είμαι κατενθουσιασμένος.

 

Τα γράφω αυτά εδώ για να μπορούν να εντοπιστούν από τα διάφορα "ψαχτήρια" και έτσι να αποφύγουν την άσκοπη αγορά νέου εκτυπωτή άτομα που έχουν τον 720c & 710 και άλλαξαν λειτουργικό από XP σε Vista x64 ή 7 x64.

 

http://h30434.www3.hp.com/t5/Operating-systems-and-software/HP-720c-Desk-Jet-with-Windows-7/td-p/144526

 

http://h30434.www3.hp.com/t5/Printer-All-in-One-Software-and/Deskjet-710-720-810-820-100-Series-printers-Patch-for-64-bit/td-p/203377

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσφατα άλλαξα το pc μου και μοιραία πέρασα από τα XP στα win7. Όλα καλά μέχρι που προσπάθησα να συνδέσω τον εκτυπωτή μου, έναν 720c που τον έχω από το 1997. Έχει αποδειχτεί σκυλί, με καλή ποιότητα εκτύπωσης (αν και έχει μόνο ασπρόμαυρο και έγχρωμο δοχείο) και το σημαντικότερο ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΣ.

 

τον έχω και εγώ αυτόν τον εκτυπωτή (στην αποθήκη) ... όντως ΣΚΥΛΙ... και όσο για τα μελάνια όταν πήρα τον επόμενο hp νόμιζα οτι είχε πρόβλημα ... έτρωγε 2-3 φορές γρηγορότερα τα μελάνια του 720c .. απίστευτα οικονομικός... δυστυχώς όμως δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατι δεν τον χρησιμοποιώ πιά :-(

 

edit: ώχ τώρα είδα οτι δεν ζητάς βοήθεια αλλα οτι κατάφερες να τον δουλέψεις... :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...