Προς το περιεχόμενο

Μεταγλωττιστής!


s4rdel

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχει κάποιος καλός και εύχρηστος μεταγλωττιστής από win σε ubuntu;

Αν γνωρίζεται αρκετούς, γράψτε τους για να τους δοκιμάσω, γιατί δεν γνωρίζω κανέναν!

Το θέλω για να τρέχω κυρίως μικροεφαρμογές και όχι προγράμματα.

Ξέρω ότι υπάρχει η εντολή cc, μπορεί κάποιος να μου πει πώς λειτουργεί, για να μαθαίνω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να γίνεις λίγο πιο ακριβής; Έτσι όπως το θέτεις μου ακούγεται σα να θες έναν compiler για να μετατρέπεις εκτελέσιμα αρχεία windows (.exe) ώστε να παίζουν σε linux (που κάτι τέτοιο δε γίνεται) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εντολή cc είναι για να κάνει compile αρχεία γραμμένα στην γλώσσα c. Εσύ από ότι κατάλαβα θες να τρέχεις εφαρμογές Windows σε Linux, που δεν υπάρχει κανένας μεταγλωττιστείς που να κάνει αυτό που λες. Αυτό που υπάρχει είναι emulator, το Wine και κάποια αλλα στηριγμένα στο Wine όπως Cedega και το CrossOver.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα περισσότερα αρχεία είναι exe και μάλλον χρειάζομαι έναν emulator όπως λες!

 

Υπάρχει κάποιο site που να λέει πως ακριβός λειτουργεί το Wine>Cedega ή κάποιο αντίστοιχο, γιατί μια φορά πήγα να λειτουργήσω το wine και άκρη δεν έβγαλα.

 

Κάπου είχα διαβάσει όμως, ότι αυτοί οι emulator καθυστερούν τα ubuntu, ισχύει?

 

Στην χειρότερη αν δεν τα καταφέρω κάνω boot τα win και τρέχω ότι θέλω....απλά ήθελα να βρω μια πιο πρακτική λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται τι θες να τρέχεις, κάποια πράγματα τρέχουν καλά σε wine ,κάποια μέτρια, κάποια καθόλου. Επίσης αυτό που χρειάζεσαι μπορεί να υπάρχει αντίστοιχο πρόγραμμα σε Linux. Αν πάλι αυτό που θέλεις δεν υπάρχει σε Linux και δεν τρέχει καλά με wine, αναγκαστικά πας σε dual boot. Τι προγράμματα windows θες να τρέξεις στο Ubuntu;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι κυρίως μικροεφαρμογές, δεν είναι γνωστά, γιαυτό και δεν υπάρχουν σε άλλες μορφές εκτός από exe.

 

Σου είναι εύκολο να μου περιγράψεις όσο πιο περιεκτικά και απλοϊκά γίνεται πως θα λειτουργήσω κάποιον emulator μέσο wine;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα από όλα κανεις install το wine

>sudo apt-get install wine

Αφού γίνει install λογικά οτιδήποτε με καταλήξει .exe άμα πατήσεις πάνω του διπλό click θα στο ανοίξει με wine.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

* Παρεμβαση του κακου χρηστη :P *

 

Πριν κανεις αυτο το διπλο κλικ σε ενα .exe, τρεξε ενα απλο

>winecfg

και απλα πατα ok, για να δημιουργηθουν οι default ρυθμισεις του wine.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το wine το είχα είδη εγκατεστημένο.

 

Ανοίγω το αρχείο exe και εμφανίζει ένα παράθυρο με τα αρχεία που έχει μέσα του το exe, σαν να ήταν σε μορφή zip.

 

Επιλέγω να κάνω άνοιγμα το αρχείο με το wine και μου εμφανίζει ένα μήνυμα blocked..απο αυτά να υποθέσω ότι δεν τρέχει δλδ;!

 

Το δοκίμασα σε 4 εφαρμογές και το ίδιο πράγμα συμβαίνει..μήπως δεν κάνω κάτι σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάφερα να τρέξω τελικά μερικά αρχεία, απλός τώρα πρέπει να αλλάξω την γραμματοσειρά που έχει το wine αλλά δεν ξέρω απο που αλλάζει... μετά πιστεύω θα είμαι κομπλέ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα της γραμματοσειράς λύθηκε!

 

Googlara το πρόβλημα που είχα και βρήκα μια σελίδα στο ubuntu forum που κάποιος είχε το ίδιο πρόβλημα με εμένα , εάν ενδιαφέρει κάποιον : http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=266006

 

Το πάλεψα και λίγο μέχρι να βρω την κατάλληλη γραμματοσειρά και dpi που να φαίνονται όλα αλλά και να μάθω πως λειτουργεί το wine.

 

Thx για την βοήθεια guys!!:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...