Προς το περιεχόμενο

linuxmint vs remaster ubuntu διανομες


jemadux

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το ΜΙΝΤ πολλοι λενε οτι ειναι ενα spin ή remaster του γνωστου σε ολους ubuntu αλλα κανετε λαθος

ειναι μια ubuntu-based επειδη εχει και _δικα_ της αποθετηρια αρα θεωρητε διανομη ενω το zorin , monomaxos , ulitimate ειναι σχεδον ενα παραφουσκωμενο ubuntu (remaster) και εχει τα ρεπο του ουμπουντου

Γιατι ομως να βαλουμε σκετο ubuntu και οχι ενα remaster

σε καποιον νεο?

πες οτι δοκιμαζει πχ το ultimate ( παραφουσκωμενo remaster ubuntu)

βαζοντας το θα θεωρησει καποιος οτι το λινουξ ειναι ενα λειτουργικο με πολλες εφαρμογες ... και οταν θα αλλαξει διανομη πχ fedora - opensuse και δει οτι εχει λιγες εφαρμογες θα θεωρησει οτι το ultimate edition ειναι καλυτερο επειδη ειναι παραφουσκωμενο....

αρα σε αρχαριο παντα του βαζουμε ubuntu για να συνηθισει την λιτοτητα :P (απο εφαρμογες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί να μην προτείνουμε σε αρχάριο το Mint;

 

αφού σε αντίθεση με το ubuntu:

  • παίζει mp3
  • παίζει youtube
  • έχει μόνο ένα πάνελ και μάλιστα κάτω.
  • το κυριότερο: έχει τα κουμπάκια των παραθύρων στη σωστή τους θέση.

 

trolling

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρα σε αρχαριο παντα του βαζουμε ubuntu για να συνηθισει την λιτοτητα :P (απο εφαρμογες)

 

Ο αστυνόμος είναι όργανο, το μπουζούκι είναι όργανο, άρα ο αστυνομικός είναι μπουζούκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά την γνώμη μου πάντα η καλύτερη διανομή που έχω δοκιμάσει ως τώρα είναι το PinguyOS 10.04.

Έχει "άπειρες" εφαρμογές προεγκατεστημένες που διευκολύνουν πολύ έναν αρχάριο. Γραφικά καλύτερα από Ubuntu και πολλά άλλα!

Δοκιμάστε το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ, από την έκδοση 1.5 μέχρι και την 2.5, είχα πάντοτε σε κάποιο PC μου το Ultimate. Το θεωρώ ό,τι καλύτερο στο είδος του και -κατά την άποψή μου- καλύτερο κι από το official Ubuntu.

Και η μεντούλα επίσης, αποτελεί ένα κομμάτι από την -τεχνολογική- ζωή μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το aptosid (πρωην sidux) παντα ηταν rolling.

 

Και αφου ειπα το offtopic μου, ας πω και το ontopic.

 

Ο λογος που γινεται ενα remaster bloated απο προγραμματα δεν ειναι αλλος απο το να ικανοποιει την "αναγκη" ενος αρχαριου στο να βλεπει πολλα πραγματα εγκατεστημενα στο pc του και να πιστευει με αυτο τον τροπο οτι το pc του εχει μεγαλυτερη χρησιμοτητα, ασχετως αν δεν θα τα ανοιξει ποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...