Προς το περιεχόμενο

Mount εξωτερικού HDD στο ίδιο πάντα mount point, γίνεται;


Haldol

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν συνδέσω έναν εξωτερικό σκληρό μπορεί να αναγνωριστεί ως /sdc1, /sdc3, οτιδήποτε. Δεν έχω καμία εγγύηση για το ποια «θέση» θα του δώσει το σύστημα ώστε να ορίσω fixed mount point στο /etc/fstab.

 

Σε περίπτωση λοιπόν που θέλω να γίνεται mount στον ίδιο κατάλογο κάθε φορά που το συνδέω, υπάρχει κάποια λύση;

 

:-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά 95% ναι, μόνιμα θα είναι στο μηχάνημα. Ο δίσκος περιέχει web projects. Sites ή scripts δηλαδή.

 

Θα είναι μόνιμα mounted στο /var/www για να έχω πρόσβαση στα περιεχόμενα με τον Apache. Ταυτόχρονα όμως θα πρέπει να είμαι σε θέση να μπορώ να τον βάλω στον Mac να πάρω κάτι ή να τον δώσω σε ένα φίλο. Συνεπώς όταν τον ξανασυνδέσω δεν θα ήταν και το καλύτερο να τον βρω μέσα στο /media αντί εκεί που πρέπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια σκεψη...

 

- Το fstab διαβαζεται λιγα δευτερα (για να μην πω msec) μετα την φορτωση του πυρηνα. Εισαι σιγουρος οτι σε αυτο το μικρο χρονικο διαστημα θα εχει "ξυπνησει" ολο το υποσυστημα των usb για να σου δωσει προσβαση στο σκληρο, ακομα και αν αυτος ειναι σε filesystem 100% λινουξοσυμβατο?

Σε παρομοια περιπτωση που μου εχει τυχει, με ntfs εξωτερικο σκληρο, και ολα στημενα στην εντελεια, ειχα αυτο ακριβως το προβλημα. Μετα την εκκινηση ολου του συστηματος, με ενα mount -a ολα γινοταν κανονικα, αλλα τι στιγμη που τον ηθελα να ειναι mounted δεν ηταν.

 

Με το uuid του σκληρου που θα παρεις απο την παραπανω εντολη θα προσθεσεις κατι σαν αυτο στο fstab

 

>UUID=1234-5678      /var/www    ntfs-3g    defaults         0       0

 

Αν δεν γινεται mount οπως και σε μενα, καλο ειναι να του βαλεις ενα "noauto" εκει, για να μην σου πεταχτει ενα ωραιοτατο "fail" απο το ntfs-3g οταν θα προσπαθησει να τον κανει mount και δεν θα τον βρει, και τον κανεις mount μετα εσυ με το χερι.

 

Επισης, καλο ειναι να μπορεις να τον κανεις mount και unmount σαν απλος χρηστης, για να διευκολυνεις το παραπανω προβλημα. Εκει θες την παραμετρο "users", οποτε καταληγουμε σε αυτο

>UUID=1234-5678      /var/www    ntfs-3g    defaults,noauto,users         0       0

 

Τα παραπανω ισχυουν ασχετως filesystem, απλα εβαλα ntfs-3g για παραδειγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δικό μου fstab για την ίδια δουλειά είναι

>/dev/disk/by-label/Transcend       /media/Transcend    vfat    users,owner,rw,iocharset=iso8859-7,umask=000,utf8 0 0 

απλά (στο Ubuntu τουλάχιστον) αν δεν βρεί τον δίσκο στο boot βγάζει μήνυμα να περιμένει να συνδεθεί ο σκληρός ή να συνεχίσει χωρίς mount. Ίσως με το noauto που είπε ο jim_p να μην δημιουργείται πρόβλημα. Θα το δοκιμάσω και θα σας πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...