Προς το περιεχόμενο

Αγορά κάρτας γραφικών για Linux


tecni.art

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα, φτιάχνω μια σύνθεση υπολογιστή ο οποίος θα χρησιμοποιείτε για web development και για σερφάρισμα στο ίντερνετ, αρχεία κτλ... όχι τίποτα δυνατό δηλαδή.

Ψάχνω μια καλή σχετικά κάρτα γραφικών να δουλέυει στο Linux και συγκεκριμένα στο Ubuntu για να μην μπλέξω μετά:), να υποστηρίζει και Compiz-Fusion.

Απο plaisio.gr αν μπορείτε, πάνω κάτω στα ~100 ευρώ ή λιγότερα.

 

Δεν ξέρω αν είναι το κατάλληλο μερος αλλά σκέφτηκα οτι μπορεί να ειναι.:-D

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου δεν σε ενδιαφερουν οι επιδοσεις σε 3d κλπ, διαλεξε απλα τη φτηνοτερη low end καρτα που εχει.

 

Θα ειναι πιο αθορυβη και θα καιει σημαντικα λιγοτερο απο μια των 100Ε.

Με τα υπολοιπα παρε... μνημη πχ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοτε nvidia, επισης low end. Με το vdpau θα εισαι αρχοντας.

 

Απο κατασκευαστες δεν ξερω και πολλα, αλλα δεν θα επαιρνα gainward, palit κλπ.

 

Μηπως θα ασχοληθεις με cuda? Αν ναι, τοτε δωσε κατι παραπανω για mid end καρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να προσθέσω οτι θα βλέπω ταινίες σε 720p, για 1080p δεν με ενδιαφέρει και πολύ...:-) απο κατασκευαστές έχουνε καμια διαφορά πχ sapphire με XFX?

 

Αν ειναι μονο για 720p δεν πολυχρειαζεσαι επυταχυνση video απο τη gpu γιατι αυτο μπορει να το κανει ευκολα η cpu. Η γνωμη μου ειναι πως αφου δεν θες καρτα για παιχνιδια, παρε μια low-end πχ nvidia gt210 κλπ.

Ποιον επεξεργαστη εχεις επιλεξει?

 

---------- Προσθήκη στις 13:30 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 13:24 ----------

 

 

Απο κατασκευαστες δεν ξερω και πολλα, αλλα δεν θα επαιρνα gainward, palit κλπ.

 

 

 

jim_p σε διαβεβαιω πως ολες οι μαρκες (στις καρτες γραφικων) ειναι ιδιες, οι διαφορες που εχουν απο μαρκα σε μαρκα ειναι το συστημα ψυξης και το brand name;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη ολες οι μαρκες στις καρτες γραφικων ειναι ιδιες και λογω του οτι εχουν το ιδιο τσιπακι, γιαυτο υπαχουν αναφορες για rma σε καρτες οπως της gainward και δεν υπαρχουν σε αλλες οπως της sapphire.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εχεις παραγγειλει ηδη?

 

Παρε καλυτερα ενα πιο αξιοπιστο τροφοδοτικο και ασε την ξεχωριστη ψυκτρα για την cpu! Εχει ηδη δικη του στη συσκευασια.

Επισης δινεις πολλα για ssd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι φυσικά και δεν το έχω παραγγείλει, αυτό με την ψύχτρα δεν τον γνώριζα, άρα δεν παίρνω ψύχτρα. Απο τροφοδοτικά πάλι δεν γνωρίζω τι εστί πιο αξιόπιστο;

 

Είμαι σε λάθος φόρουμ αλλά μιας και έγινε το πόστ...:)

 

Την κάρτα γραφικών πώς την βλέπεις;

 

Όσο για τον SSD έχω ακούσει οτι είναι γρήγοροι, ένας HDD 10000 rpm ή 7200 λές να έκανε δουλειά; έχω δει και έναν στα 15000 rpm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανοιξε ενα νεο θεμα στο αναλογο κομματι του φορουμ και πες τους απλα οτι πρεπει να εχεις nvidia.

 

Θα δοκιμασω να κανω μια συνθεση και θα σου πω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...