Προς το περιεχόμενο

αποτυχια εγκαταστης ubuntu


manic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χθες το πρωι πηρα ενα το λαπτοπ μου που απο την εταιρια εχει πανω τα vista (δουλευε κανονικα) πηγα να περασω τα win 7 (cracked) τα περασε σαν αναβαθμιση χωρις να γινει φορματ οταν ομως το ανοιξα κολισου πολυ ετσι ειπα να το κανω restart μετα ομως δν μπορουσε να φορτωσει καθολου τα win με τα πολλα λεω να βαλω ubuntu γραφω το iso σε ενα dvd και παω να κανω φορματ ολα gg μεχρι που σε ενα σημειο σταματαει η εγκατασταση μου βγαζει ενα μνμ λαθους λεγοντα οτι οφειλετε ειτε στο δισκο ειτε σε υπερθερμανση (ο λογος που το ειχα δωσει ηταν η αλλαγη δισκου) τι να κανω και τι μπορει να φταιει?

 

υγ: υπερθερμανση δν ηταν γιατι ημουν μεσα σε κλιματισμο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες μας με απλά λόγια τη ακριβώς κάνει όταν ξεκινάει και φορτώνει τα windows ή τα ubuntu και με ακρίβεια το τι μηνύματα βγάζει.

 

Το να λες ότι έβγαλε κάποιο πρόβλημα δεν βοηθάει,και αυτό

υγ: υπερθερμανση δν ηταν γιατι ημουν μεσα σε κλιματισμο...

απλά είναι γελοίο,η θερμοκρασία στο laptop δημιουργείται στο εσωτερικό του και εκεί πρέπει να αντιμετωπίζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες μας με απλά λόγια τη ακριβώς κάνει όταν ξεκινάει και φορτώνει τα windows ή τα ubuntu και με ακρίβεια το τι μηνύματα βγάζει.

 

Το να λες ότι έβγαλε κάποιο πρόβλημα δεν βοηθάει,και αυτό

 

απλά είναι γελοίο,η θερμοκρασία στο laptop δημιουργείται στο εσωτερικό του και εκεί πρέπει να αντιμετωπίζεται.

 

στα windows εμενε στην αρχικη οθονη πριν το log in καποιες φορες ενω φορες αλλες εβγαζε ενα βελακι και ολα τα αλλα μαυρα (χωρις να μπορω να κανω κατι απο το πληκτρολογιο πx: ctrl+alt+del) στα ubuntuδεν εχω καταφερει να κανω εγκαταση (ολοκληρωμενη) την πρωτη φορα που προσπαθησα ενω ειχα κανει ολες τις ρυθμισεις ειχα διαλεξει γλωσσα ειχα διαλεξει να εχω στο δισκο 100% ubuntu (ειχε win 7 πριν αλλα οπως ειπα δν δουλευαν) κτλ. οταν πηγε να κανει την εγκατασταση εμεινε στο 15% βγαζοντας ενα μνμ σφαλματος με εναν μεγαλο αριθμο και ελεγε "Το σφαλμα αυτο οφειλεται ειτε στον σκληρο σας δισκο ειτε σε υπερθερμανση του υπολογιστη" το λαπτοπ το επιασα και δν ειχε ζεσταθει. εχω προσπαθησει να περασω ubuntu 2 φορες ξανα (μετα απο αυτο περιστατικο) και κολαει στην αρχη δλδ μου εχει το σημα των ubuntu 5-6 βουλες που αναβοσβηνουν (σαν μπαρα που φορτωνει) αλλα μενει εκει κανενα 20' και δν κανει τπτ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε να περάσεις ξανά το ubuntu με το alternative iso που κάνει την εγκατάσταση σε text mode. Θα σου έλεγα να δοκιμάσεις και την τελευταία έκδοση που είναι σε beta ακόμα την 10.10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν πηγε να κανει την εγκατασταση εμεινε στο 15%

Φαντάζομαι ότι αυτό έγινε στην διαμόρφωση οπότε όντος πρέπει να είναι πρόβλημα σκληρού, σίγουρα σου τον αλλάξανε εκεί που τον έδωσες;

Αν θες κάνε έναν έλεγχο του σκληρού με το κατάλληλο πρόγραμμα από εδώ.

Αν δεν ξέρεις τη σκληρό έχεις,σου το λέει στο bios.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα συμφωνησω με τον theElf, δοκιμασε κανενα προγραμμα zerofill- diagnostic utility. (καθε εταιρια σκληρου δισκου εχει το δικο της προγραμμα που κανει αυτη την δουλεια, οποτε δοκιμασε πρωτα της x εταιριας, και αν δεν βγαλεις ακρη, τοτε 3party)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε να περάσεις ξανά το ubuntu με το alternative iso που κάνει την εγκατάσταση σε text mode. Θα σου έλεγα να δοκιμάσεις και την τελευταία έκδοση που είναι σε beta ακόμα την 10.10

για πες το λιγο ποιο απλα το alternative iso ειναι τροπος εγραφης διαφορετικος ή αλλο αρχειο ubuntu

Φαντάζομαι ότι αυτό έγινε στην διαμόρφωση οπότε όντος πρέπει να είναι πρόβλημα σκληρού, σίγουρα σου τον αλλάξανε εκεί που τον έδωσες;

Αν θες κάνε έναν έλεγχο του σκληρού με το κατάλληλο πρόγραμμα από εδώ.

Αν δεν ξέρεις τη σκληρό έχεις,σου το λέει στο bios.

 

αυτο ομως πως θα το κανω αφου απανω δν εχει κανενα λειτουργικο? και δν εχω και κανενα frame για να το βαλω ως εξωτερικο δισκο

 

υγ: το οτι ειχε ομως αρχικα εγκαταστημενα τα vista δν δειχνει οτι ο δισκος ειναι οκ ? (εχω και τον παλιο του δισκο που μου εδωσαν μετα την αλλαγη εαν τον βαλω επανω θα παιξει (ειχε καποια bad sector για αυτο μου τον αλλαξαν))

 

---------- Προσθήκη στις 14:03 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 13:51 ----------

 

προσπαθω να κανω disk sanitizer μεσα απο το bios αλλα ουτε ετσι μπορω μου βγαζει μνμ "error writting disk" και οταν παω diagnosticks-->HDD self-test options μου λεει "driver does not support self-test" εκτος απο το παω στα multirama και να τους κραξω ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η περισσότεροι κατασκευαστές σου δίνουν λινκ και για bootable cd ή σου λένε πώς να το κάνεις.

 

υγ: το οτι ειχε ομως αρχικα εγκαταστημενα τα vista δν δειχνει οτι ο δισκος ειναι οκ ?

 

Αν ήταν ok δεν θα έβγαζε προβλήματα(εκτός και αν κάτι κάνεις τρομερά λάθος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η περισσότεροι κατασκευαστές σου δίνουν λινκ και για bootable cd ή σου λένε πώς να το κάνεις.

 

 

 

Αν ήταν ok δεν θα έβγαζε προβλήματα(εκτός και αν κάτι κάνεις τρομερά λάθος).

 

ok επειδη μεσα απο το bios δν μου δειχνει ποιον δισκο εχω θα ανοιξω για να το δω και θα κανω αυτο που λες. εχω κανει 10αδες φορες φορματ και ποτε δν ειχα προβλημα, το οτι δν με αφηνει κανω τεστ απο το bios στο δισκο και βγαζει error σημαινει οτι εχει προβλημα ή οχι?

edit επειδη δν εχω cd μπορω να κανω bootable dvd?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το οτι δν με αφηνει κανω τεστ απο το bios στο δισκο και βγαζει error σημαινει οτι εχει προβλημα ή οχι?

Δεν ξέρω το bios σου ούτε το τεστ αυτό.

edit επειδη δν εχω cd μπορω να κανω bootable dvd?

Το ίδιο είναι,για αυτήν την δουλειά ,μόνο που είναι ποίο ακριβό το dvd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ετρεξα το προγραμμα της western digital και μου εβγαλε οτι πρεπει να επικοινωνισω με τεχνικο και εναν 4ψηφιο κωδικο σφαλματος δλδ εχει τλκ προβλημα ο δισκος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ετρεξα το προγραμμα της western digital και μου εβγαλε οτι πρεπει να επικοινωνισω με τεχνικο και εναν 4ψηφιο κωδικο σφαλματος δλδ εχει τλκ προβλημα ο δισκος?

 

Εκτός και αν κάνει κανένα βραχυκύκλωμα ή δεν πατάει καλά,ΝΑΙ έχει πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...