Προς το περιεχόμενο

Δεν φαίνεται ο φάκελος χρήστη (των Windows)


loukas77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά. Έχω ένα laptop (βασικά ένας φίλος το έχει :P) εδώ και 6 χρόνια (:X) και εκεί έχει όλη τη δουλειά του των 6 χρόνων. Προχτές ενώ ήταν στον υπολογιστή, αυτός κόλλησε... Έτρεχε Windows XP. Και γιατί το θέμα είναι στην κατηγορία Linux? Γιατί αφού το PC δεν μπαίνει πλέον στα windows, βασικά μπαίνει... καθυστερεί υπερβολικά, και μετά από 5-10 λεπτά BSOD και συνεχείς reboot μέχρι τη loading screen και πάλι το ίδιο (loading screen-reboot) (επίσης αν πάω να αντιγράψω αρχεία μένει στο "Προετοιμασία για αντιγραφή" και μετά BSOD), Είπα και εγώ να τρέξω μία live διανομή linux και από εκεί να πάρω τα αρχεία του... (μετά format και αν δεν γίνει τίποτα - είναι hardware το πρόβλημα - του λέω να πάρει καινούργιο). Κατεβάζω το Ubuntu, το γράφω σε CD, πάω να το φορτώσω, μετά την loading screen κολάει με μια μαύρη οθόνη.

 

Του βάζω backtrack3 και ανοίγει κανονικά. Μια χαρά, συνέδεσα τον εξωτερικό σκληρό μου και μπαίνω στο "Documents and Settings" να αντιγράψω τα αρχεία αλλά... Εκεί δεν βλέπω τα usernames των 2 χρηστών που είχε ο υπολογιστής... Παρά μόνο το "All Users", "Guest" κλπ... Γιατί δεν τα βλέπω για να αντιγράψω τα έγγραφα? Μπορώ να το διορθώσω? Περιμένω τις απαντήσεις σας. Αν χρειάζεστε κάποια ακόμα πληροφορία πείτε μου. Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ονοματα των χρηστων ειναι με ελληνικους χαρακτηρες?

 

Σχετικα με το γραψιμο των iso σε δισκακι δες και αυτο το θεμα.

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=402638

 

Μαλλον για κακογραμμενο δισκακι προκειται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση. Τα ονόματα είναι ελληνικά όμως δεν θα έπρεπε να τα βλέπω έστω σε "κενέζικα"? Επίσης δεν παίζει πλέον ρόλο το Ubuntu αφού bootάρει με backtrack... Καμία ιδέα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως έγινε μεταφορά του φακέλου σε άλλο δίσκο η διαμέρισμα για λόγους έλλειψις χώρου;

(Επίσης καθάρισε αν δεν το έκανες το laptop μπάς και είναι από υπερθέρμανση το όλο κακό. )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπήρχε άλλο partition ή δίσκος... Και μου φαίνεται αδύνατον να μην είχε χώρο με 20+GB άδεια... Απλά ο ένας χρήστης είχε επιλέξει τα έγγραφά του να μην φαίνονται από τους άλλους. Ο άλλος όμως δεν το είχε αυτό, ούτε κωδικό είχε. Το πρόβλημα πρέπει να είναι όντως υπερθέρμανση αλλά δεν ξέρω πως να το καθαρίσω... Ας πάρω τα αρχεία και βλέπω μετα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα πρέπει να είναι όντως υπερθέρμανση αλλά δεν ξέρω πως να το καθαρίσω...

Πας εδώ

youtube

βάζεις "μοντέλο του laptop + clean" και κάθεσαι και βλέπεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον!

 

Για να διαβασεις και να γραψεις ntfs partition πρεπει η διανομη να εχει το ntfs-3g εγκατεστημενο. Εστω οτι το backtrack 3 το εχει.

 

Το backtrack 3 ειναι εποχης Ιουνιου 2008. Το τοτε ntfs-3g επρεπε να κανει mount το σκληρο με μια συγκεκριμενη παραμετρο η οποια θα οριζει το locale του και επιτρεπει να δει αρχεια και φακελους με μη λατινικους χαρακτηρες.

Το ntfs-3g του σημερα κανει την παραπανω λειτουργια αυτοματα, χωρις καποια παραμετρο. Αν θυμαμαι καλα, αυτο το feature προστεθηκε στις αρχες του 2009.

 

Επειδη ειναι πιο ευκολο να κατεβασεις μια διανομη με προσφατο ntfs-3g απο το να ψαχτεις με device names, mount point, παραμετρους κλπ για να βρεις πως θα διοβασει τα ελληνικα αρχεια ειναι πιο ευκολο, κατεβασε κατι φρεσκο.

Επισης, σιγουρεψου οτι κατεβηκε ολο ακριβως οπως ειναι στον σερβερ και οτι γραφτηκε σωστα σε δισκακι.

 

Ενα πολυ καλο live cd για ολες τις δουλειες ειναι το parted magic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον!

 

Για να διαβασεις και να γραψεις ntfs partition πρεπει η διανομη να εχει το ntfs-3g εγκατεστημενο. Εστω οτι το backtrack 3 το εχει.

 

Το backtrack 3 ειναι εποχης Ιουνιου 2008. Το τοτε ntfs-3g επρεπε να κανει mount το σκληρο με μια συγκεκριμενη παραμετρο η οποια θα οριζει το locale του και επιτρεπει να δει αρχεια και φακελους με μη λατινικους χαρακτηρες.

Το ntfs-3g του σημερα κανει την παραπανω λειτουργια αυτοματα, χωρις καποια παραμετρο. Αν θυμαμαι καλα, αυτο το feature προστεθηκε στις αρχες του 2009.

 

Επειδη ειναι πιο ευκολο να κατεβασεις μια διανομη με προσφατο ntfs-3g απο το να ψαχτεις με device names, mount point, παραμετρους κλπ για να βρεις πως θα διοβασει τα ελληνικα αρχεια ειναι πιο ευκολο, κατεβασε κατι φρεσκο.

Επισης, σιγουρεψου οτι κατεβηκε ολο ακριβως οπως ειναι στον σερβερ και οτι γραφτηκε σωστα σε δισκακι.

 

Ενα πολυ καλο live cd για ολες τις δουλειες ειναι το parted magic.

Ευχαριστώ για τη συμβουλή. Αυτό με το ntfs ότι θέλει mount για να δει τους φακέλους στα ελληνικά δεν το ήξερα. Κατεβάζω τώρα το parted magic από εδώ http://partedmagic.com/. Θα έχω κανονικά πρόσβαση στον σκληρό? Αρχεία φακέλους και όλα? Γιατί για partitions εγώ χρησιμοποιώ το GParted αλλά δεν έχω δει file explorer μέσα του (ίσως δεν κοιτάω καλά?). Θα το γράψω τώρα το parted magic και θα σας πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το gparted ειναι για να κοψεις το σκληρο σε partitions, και οτι σχετιζεται με αυτα, πχ labeling, μονο.

 

Μην μπερδευεις το mount με την παραμετρο που λεω.

 

Mount γινεται καθε τι που εχει ενα filesystem, αλλα η εκαστοτε παραμετρος ειναι αυτη που του επιτρεπει πχ να διαβασει αρχεια με μη λατινικους χαρακτηρες ή να γινει mount μονο για αναγνωση.

 

Οταν εσυ κανεις κλικ σε ενα σκληρο για να διαβαστει, τοτε αυτος γινεται αυτοματα mount με τις default παραμετρους που εχουν οριστει (συνηθως καμια :P).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ubuntu CD που είχα γράψει και κόλαγε, το έβαλα στο desktop μου και ξεκίνησε κανονικά... Άρα δεν φταίει το πως έγραψα το CD... Θα προσπαθήσω και με το άλλο όταν βρω χρόνο (και άδεια CD :P)... Η διαδικασία να κάνω mount είναι πολύ δύσκολη στο backtrack?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη η δουλεια απαιτει πολυ τερματικο, ανοιγεις ενα και δεν κανεις τιποτε αλλο (ουτε κλικ στον σκληρο σου μεσα απο τον konqueror), κανεις τα παρακατω με απολυτη προσοχη. Εχει σημασια και ι μικροτερη τελιτσα, οπως και τα μικρα-κεφαλαια.

 

- Ανογεις ενα τερματικο. Θα το βρεις καπου στο μενου με το ονομα Konsole.

 

- Βρισκεις το ntfs partition μεσα στο οποιο ειναι η εγκατασταση των windows, με ενα fdisk -l. Απο εδω και κατω θα φερω το δικο μου στησιμο των partitions σαν παραδειγμα.

>[b]# fdisk -l[/b]

Disk /dev/sda: 320.1 GB, 320071851520 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 38913 cylinders
Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disk identifier: 0xb726b726

  Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
[u]/dev/sda1   *           1        7649    61440561    7  HPFS/NTFS[/u]
/dev/sda2            7650        9473    14651280   83  Linux
/dev/sda3            9474        9716     1951897+  82  Linux swap / Solaris
/dev/sda4            9717       38913   234524902+   7  HPFS/NTFS

Σε εμενα ειναι το /dev/sda1.

 

- Ριχνεις μια ματια για το τι φακελους εχει ετοιμους μεσα στο /media ή στο /mnt. Εγω εχω ενα φακελο που τον λεω "windows" μεσα στο /mnt, θα παρω αυτον.

>[b]# ls /mnt[/b]
large  nfs  [u]windows[/u]

 

- Κανεις mount το partition σου μεσα στον παραπανω φακελο με

>[b]# mount -t ntfs-3g /dev/sda1 /mnt/windows/ [u]-o locale=el_GR.UTF-8[/u][/b]

Αυτο το υπογραμμισμενο ειναι που κανει ολη τη δουλεια για τα ελληνικα στις παλιες εκδοσεις του ntfs-3g, και για αυτο γινεται ολη η φασαρια με χειροκινητο mount.

Οταν τρεξεις την παραπανω εντολη θα πρεπει να σε γυρισει ξανα στην εκτελεση νεας εντολης χωρις να βγαλει κατι απο κατω, αν ολα πηγαν καλα.

 

- Τελος, σιγουρευεσαι οτι μεσα εκει εγινε mount το σωστο partition βλεποντας τα περιεχομενα του φακελου.

>[b]# ls /mnt/windows/[/b]
AUTOEXEC.BAT  debug.log		      MSDOS.SYS      RaidTool
Bootfont.bin  Documents and Settings  NTDETECT.COM   RECYCLER
boot.ini      Intel		      ntldr	     System Volume Information
CONFIG.SYS    IO.SYS		      Program Files  WINDOWS

Τωρα μπορεις να ανοιξεις χαλαρα τον konqueror, να πας στον παραπανω φακελο και να αντιγραψεις τα αρχεια σου. Οταν τελειωσεις του κανεις unmount με ενα απλο

>[b]# umount /dev/sda1[/b]

για το οποιο ισχυει οτι και για το mount παραπανω αν εκτελεστηκε σωστα.

 

Δεν θελω ουτε να σκεφτομαι το ενδεχομενο να πρεπει να γινει το ιδιο και στον αλλο σκληρο, ειτε αυτος ειναι ntfs ειτε fat32!

 

Πιστευω θα ηταν πολυ καλυτερα να κατεβασεις μια διανομη που να εχει πιο προσφατο ntfs-3g και θα τα κανει αυτα αυτοματα.

Το parted magic πχ ειναι μολις 120ΜΒ και μπορει να "γραφτει" και σε στικακι ανετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε σε ευχαριστώ πάρα πολύ που έγραψες όλες αυτές τις οδηγίες!!! Είσαι καταπληκτικός! Αύριο θα το δοκιμάσω και θα σου πω αν όλα πήγαν καλά. Παράλληλα έχω κατεβάσει το parted magic και αν όλα τα άλλα αποτύχουν είναι η σειρά του. Και πάλι ευχαριστώ :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...