Προς το περιεχόμενο

πρόβλημα με εγκατάσταση


kyriakos2121

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα ρε παιδιά , εδώ και αρκετές ημέρες προσπαθω να εγκαταστήσω τα linux στο λαπτοπ μου , η μάρκα είναι hp , την αναφέρω μήπως οφείλεται σε αυτό το πρόβλημα μου , λοιπόν , όταν κάνω boot το cd μου χωρίς καν να προχωρήσει στην εγκατάσταση μου βγάζει στην αρχή ένα κείμενο και μου λέει να πατήσω για βοήθεια την εντολή 'help' και μου λέει και κάτι άλλα για commands τι να κάνω ρε παιδιά ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα ρε παιδιά , εδώ και αρκετές ημέρες προσπαθω να εγκαταστήσω τα linux στο λαπτοπ μου , η μάρκα είναι hp , την αναφέρω μήπως οφείλεται σε αυτό το πρόβλημα μου , λοιπόν , όταν κάνω boot το cd μου χωρίς καν να προχωρήσει στην εγκατάσταση μου βγάζει στην αρχή ένα κείμενο και μου λέει να πατήσω για βοήθεια την εντολή 'help' και μου λέει και κάτι άλλα για commands τι να κάνω ρε παιδιά ;
Γινε λιγο πιο κατατοπιστικός.Ποιο ακριβως μοντελο HP εχεις και ποια διανομη πας να βαλεις?Και οταν σου βγαζει ενα κειμενο που λες τι λεει πανω κατω?Μονο για Help λεει,δηλαδη κατι δεν πηγε καλα?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω το hp pavilion dv6 , θέλω να βάλω τα ubuntu , μου έγραφε κάποιες εντολές των linux και συμπλήρωνε στο τέλος ότι αν χρειαστώ βοήθεια να πατήσω 'help' , τώρα τι έλεγε παραπάνω , θα σε γελάσω , ήταν εντολές των linux πάντως , όταν πάντως δοκίμαζα να το κάνω εγκατάσταση μέσα από τα windows μου έλεγε ότι δεν υπάρχει ένα αρχείο στο cd , δοκίμασα να τα ξανακατεβάσω αλλά πάλι τα ίδια !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια.Οταν πηγες να κανεις εγκατασταση μεσω win λογικα εχεις και δευτερο partition για να κανεις κατι τετοιο.Ετρεξες το wubi και σου ειπε οτι λειπει καποιο αρχειο μαλλον κατι εχει γινει λαθος.Ξανακατεβασε το iso(τσακ μπαμ κατεβαινει)και καφτο σε ενα cdακι.Οταν ξεκινησεις και διαλεξεις απο που θα κανει boot το μηχανημα(cd λογικα)θα ξεκινησει η εγκατασταση και εκει θα πρεπει να διαλεξεις σε ποιο partition θελεις να γινει η εγκατασταση.Προσεχε μονο μην το κανεις πανω στα win.Εκτος και αν θελεις αποκλειστικα Ubuntu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα ρε παιδιά , εδώ και αρκετές ημέρες προσπαθω να εγκαταστήσω τα linux στο λαπτοπ μου , η μάρκα είναι hp , την αναφέρω μήπως οφείλεται σε αυτό το πρόβλημα μου , λοιπόν , όταν κάνω boot το cd μου χωρίς καν να προχωρήσει στην εγκατάσταση μου βγάζει στην αρχή ένα κείμενο και μου λέει να πατήσω για βοήθεια την εντολή 'help' και μου λέει και κάτι άλλα για commands τι να κάνω ρε παιδιά ;

 

Ξεκίνα με τα απλά.. Βεβαιώσω ότι το CD σου δέν έχει κανένα πρόβλημα.. που σίγουρα έχει όπως μας τα λές.. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή τα ξανά κατεβάζω , προτείνεται ubuntu ή xubuntu ; Από θέμα επιδόσεων του υπολογιστή ποιό είναι καλύτερο ;

Ubuntu

 

Το μήνυμα που έχετε εισάγει είναι πολύ μικρό. Παρακαλούμε μεγαλώστε το μήνυμα σας ώστε να περιέχει τουλάχιστον 10 χαρακτήρες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...