Προς το περιεχόμενο

fileserver και linux


papafreedom

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα σε ολους.

εχω εναν fileserver στην δουλεια μου ο οποιος δουλευη με 2 σκληρους σε raid 1 (mirror)

με win xp sp3.

ποια εκδοση linux να βαλω για να δουλεουν ολα σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το raid ειναι με καρτα (hardware raid) ή φτιαγμενο μεσα απο τα windows με χρηση του controller της μητρικης (software raid).

Υποθετω δεν θελεις να το χαλασεις :)

 

3ος σκληρος υπαρχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, απλα για να δω αν ειναι software ή hardware raid ρωτησα. Ο 3ος, αν υπηρχε, θα ηταν αυτος του λειτουργικου για να μεινουν οι αλλοι 2 σαν καθαρος αποθηκευτικος χωρος.

 

Λοιπον... (θα τα πω ολα μαζεμενα)

- Οτι και να επιλεξεις η καρτα σου υποστηριζεται κανονικοτατα απο το linux και θα δεις τη συστοιχια σου σαν 1 δισκο κανονικα χωρις να κανεις κατι παραπανω.

- Μιας και εισαι αρχαριος, δες για διανομη που θα σου προσφερει κατι ετοιματζιδικο με samba και εναν απλο τροπο να κανεις shares, πχ μεσω καποιου web interface. Δεν ξερω καποια.

- Ισως να χρειαστει να αλλαξεις το filesystem στο οποιο ειναι αποθηκευμενα τα αρχεια σου, γιατι το ntfs θα σε εκνευρισει με τα shares.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι θεμα ευκολιας. Απλα θα εχεις το λειτουργικο αλλου και τον αποθηκευτικο χωρο αλλου.

Ειναι θεμα... τακτοποιησης :P

 

Εγω πχ δεν βλεπω το λογο να εχεις το λειτουργικο σε raid 1!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είναι Linux, αλλά το FreeNAS δεν θα ήταν καλό; το βλέπω παίζει πολύ για fileservers

 

Το freenas είναι καλό σαν επιλογή αλλά δεν θα το πρότεινα αν θες να το συνδυάσεις με το ήδη υπάρχον raid ειδικά αν αυτό είναι φορμαρισμένο σε ntfs. γενικά συστήνεται με το δεδομένο ότι θα χρησιμοποιήσεις το δικό του filesystem.

 

ΥΓ. Ένα + πάντως για το freenas στην ευκολία στησίματος ειδικά για αρχάριους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...