Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με driver


thanos713

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, μόλις εγκατέστησα OpenSUSE, τελευταία έκδοση, και έχω πρόβλημα με τον driver της κάρτας δικτύου. Πάω στο YaST -> Συσκευές δικτύου -> Ρυθμίσεις δικτύου -> Περίληψη και μου γράφει "RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet Controller", αυτή λογικά είναι η κάρτα δικτύου, πώς μπορώ να της περάσω driver?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, μόλις εγκατέστησα OpenSUSE, τελευταία έκδοση, και έχω πρόβλημα με τον driver της κάρτας δικτύου. Πάω στο YaST -> Συσκευές δικτύου -> Ρυθμίσεις δικτύου -> Περίληψη και μου γράφει "RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet Controller", αυτή λογικά είναι η κάρτα δικτύου, πώς μπορώ να της περάσω driver?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Δεν δουλεύει;

 

http://www.google.gr/#hl=el&source=hp&q=RTL8111%2F8168B+PCI+Express+Gigabit+Ethernet+Controller+linux&btnG=%CE%91%CE%BD%CE%B1%CE%B6%CE%AE%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7+Google&aq=f&aqi=&aql=&oq=RTL8111%2F8168B+PCI+Express+Gigabit+Ethernet+Controller+linux&gs_rfai=&fp=bb1cc5eeffbbac44

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό μπορεί να δουλεύει αλλά δεν ξέρω πως να το κάνω γιατί είμαι νέος στο linux... Μπορείς να μου εξηγήσεις κάποιο από αυτά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα παρόμοιο πρόβλημα:http://www.linuxquestions.org/questions/slackware-14/realtek-semiconductor-co-ltd-rtl8111-8168b-pci-express-gigabit-ethernet-controller-683656/

 

Δηλαδή συνδέεις το ethernet και δεν δουλεύει;Παράξενο.

Πάνε YaST -> Συσκευές δικτύου -> Ρυθμίσεις δικτύου ->Γενικές Επιλογές και επέλεξε Διαχείριση με τον NetworkManager και δες μετά αν σου βγάζει διαθέσιμα δίκτυα(θα το βρεις στην taskbar δεξιά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποοοοοοοο, τώρα κατάλαβα τι γίνεται... Αυτή είναι η κάρτα δικτύου η εσωτερική η ενσύρματη, εγώ όμως θέλω του flash-ακιού την κάρτα που είναι ασύρματη, πώς θα δω ποια είναι; Βάζω το usb και δεν αναγνωρίζει τίποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποοοοοοοο, τώρα κατάλαβα τι γίνεται... Αυτή είναι η κάρτα δικτύου η εσωτερική η ενσύρματη, εγώ όμως θέλω του flash-ακιού την κάρτα που είναι ασύρματη, πώς θα δω ποια είναι; Βάζω το usb και δεν αναγνωρίζει τίποτα...

Βάλε το usb και δώσε στο τερματικό(αν έχεις KDE είναι στο Kickoff,αν έχεις GNOME πας Υπολογιστής-Περισσότερες Εφαρμογές-Τερματικό):

>su

Θα σου ζητήσει κωδικό,και μετά:

>lsusb

Για να δούμε πως το βλέπει(postαρε το αποτέλεσμα).

 

Τι DE έχεις(GNOME,KDE);Αν έχεις KDE,πάνε Updater Applet(κάτω δεξιά)-Ρύθμιση Εφαρμογής και τίκαρε την τελεύταία επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήξερα τι είναι το τερματικό όσο κουλό και αν φαίνεται... :P Μου έβγαλε αυτό:

 

>Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Bus 001 Device 002: ID 148f:3070 Ralink Technology, Corp. 
Bus 001 Device 003: ID 058f:6362 Alcor Micro Corp. Hi-Speed 21-in-1 Flash Card Reader/Writer (Internal/External)
Bus 001 Device 004: ID 0bc2:3001 Seagate RSS LLC 
Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 003 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 004 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 005 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 005 Device 002: ID 046d:092f Logitech, Inc. QuickCam Express Plus
Bus 005 Device 003: ID 046d:c045 Logitech, Inc. Optical Mouse

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bus 001 Device 002: ID 148f:3070 Ralink Technology, Corp.

 

http://web.ralinktech.com/ralink/Home/Support/Linux.html

http://www.ralinktech.com/ralink/Home/Support/Linux.html (είναι down)

Τι DE έχεις(GNOME,KDE);Αν έχεις KDE,πάνε Updater Applet(κάτω δεξιά)-Ρύθμιση Εφαρμογής και τίκαρε την τελεύταία επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο πρώτο link ποιο από όλα να κοιτάξω; Επίσης το τίκαρα αυτό αλλά το πρόβλημα είναι ότι δεν είναι συνδεδεμένο στο internet...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...