Προς το περιεχόμενο

Ζωντας στην Ιταλια. Εργασια, διαμονη κλπ


stormrain

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από την στιγμη που έχει 67% την αναγνωρίζουν, έχω και εγώ ένα ποσοστό χαμηλότερο από αυτό.

 

Το πρόβλημα είναι στα επιδόματα που πλέον έχουνε θέσει πολλά περιουσιακά κριτήρια, εισόδημα συζήγου οικογενειακό και δεν δίνουν επίδομα ενώ σε όσα επιδόματα έδιναν έκαναν περικοπές.

 

Ακριβώς αυτό ισχύει και στη δική μου περίπτωση. 

 

Επειδή έχω στην κατοχή μου 2 διαμερίσματα και παίρνω νοίκι από αυτά, δεν με αφήνουν να βγάλω βιβλιάριο πρόνοιας, άρα και ούτε επίδομα από την πρόνοια.

Συν το ότι δεν έχω δουλέψει ποτέ λόγω του προβλήματος υγείας μου, οπότε δεν έχω καθόλου ένσημα και γι'αυτό δεν μπορώ να βγάλω σύνταξη αναπηρίας ούτε από το ΙΚΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ακριβώς αυτό ισχύει και στη δική μου περίπτωση. 

 

Επειδή έχω στην κατοχή μου 2 διαμερίσματα και παίρνω νοίκι από αυτά, δεν με αφήνουν να βγάλω βιβλιάριο πρόνοιας, άρα και ούτε επίδομα από την πρόνοια.

Συν το ότι δεν έχω δουλέψει ποτέ λόγω του προβλήματος υγείας μου, οπότε δεν έχω καθόλου ένσημα και γι'αυτό δεν μπορώ να βγάλω σύνταξη αναπηρίας ούτε από το ΙΚΑ.

έχεις 2 σπίτια και εισπράττεις ενοίκιο κ απο τα δύο

δεν έχεις δουλέψει ποτέ 

θες παροχές απόρων (πρόνοια), επίδομα , σύνταξη κλπ 

 

1)τα χρήματα που θα σου δώσουν απο ποιον θα τα πάρουν ?

2) θεωρείς τον εαυτό σου άπορο?( άπορος = αυτός που δεν έχει πόρους , δηλαδή εισόδημα )

3) θεωρείς οτι βρίσκεσαι σε χειρότερη κατάσταση απο την πλειοψηφία των Ελλήνων ?

 

θεωρείς παράλογο οτι δεν έχεις αυτές τις παροχές?

 

σε ρωτάω για να μου λύσεις τις απορίες , δεν προσπαθώ να στην πω. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχεις 2 σπίτια και εισπράττεις ενοίκιο κ απο τα δύο

δεν έχεις δουλέψει ποτέ 

θες παροχές απόρων (πρόνοια), επίδομα , σύνταξη κλπ 

 

1)τα χρήματα που θα σου δώσουν απο ποιον θα τα πάρουν ?

2) θεωρείς τον εαυτό σου άπορο?

3) θεωρείς οτι βρίσκεσαι σε χειρότερη κατάσταση απο την πλειοψηφία των Ελλήνων ?

 

θεωρείς παράλογο οτι δεν έχεις αυτές τις παροχές?

 

σε ρωτάω για να μου λύσεις τις απορίες , δεν προσπαθώ να στην πω. :)

 

Έχω δύο παλιές γκαρσονιέρες σε υποβαθμισμένη περιοχή, με 150 ευρώ νοίκι η καθεμία, άρα σύνολο 300 ευρώ το μήνα, με τα οποία δυσκολεύομαι και δεν μπορώ να ζήσω. Αυτό είναι και το μοναδικό μου εισόδημα.  

Συν ένα λογαριασμό στην τράπεζα που κληρονόμησα και που σε λίγο καιρό θα έχει εξατμιστεί κι αυτός...

 

Και θεώρησα ίσως ότι έπρεπε να υπάρξει για μένα μία επιπλέον μέριμνα από αυτό το κράτος...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δύο παλιές γκαρσονιέρες σε υποβαθμισμένη περιοχή, με 150 ευρώ νοίκι η καθεμία, άρα σύνολο 300 ευρώ το μήνα, με τα οποία δυσκολεύομαι και δεν μπορώ να ζήσω. Αυτό είναι και το μοναδικό μου εισόδημα.  

Συν ένα λογαριασμό στην τράπεζα που κληρονόμησα και που σε λίγο καιρό θα έχει εξατμιστεί κι αυτός...

 

Και θεώρησα ίσως ότι έπρεπε να υπάρξει για μένα μία επιπλέον μέριμνα από αυτό το κράτος...

ήμουν σχεδόν σίγουρος οτι θα πεις κάτι τέτοιο(γνωρίζω παρόμοιες περιπτώσεις, όχι αναπήρου αλλα ατόμου που δεν βρίσκει δουλειά λόγο ηλικίας) και γιαυτό σου είπα κ απο πριν οτι δεν προσπαθώ να στην πω

δυστυχώς το κράτος μας θεωρεί οτι 300 euro το μήνα είναι αρκετά για να ζήσουμε, βέβαια αυτοί που παίρνουν τις αποφάσεις δεν θα μπορούσαν να ζήσουν εβδομάδα με τόσα, πόσο μάλλον όλο το μήνα αλλα αυτό ειναι κάτι που δεν τους αφορά , εμείς τι κάνουμε...

 

σχετικά με το θέμα για να μην είμαι και τελείως offtopic 

προς τον OP : Στη θέση σου δεν θα επέλεγα ένα κράτος με γλώσσα τελείως άγνωστη σε εμένα , δεν ξέρω κατα πόσο ειναι εφικτό αυτό που σκέφτεσαι γενικότερα αλλα καλύτερα επέλεξε ένα κράτος που να επαρκούν τα αγγλικά , εφόσον βέβαια γνωρίζεις τα βασικά+++ για αρχή. Το να βρεθείς σε μια ξένη χώρα χωρίς γνωστούς να σε βοηθήσουν για αρχή και χωρίς να ξέρεις την γλώσσα για εμένα ειναι αρκετά ριψοκίνδυνο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Για να μην ανοίγουμε άλλο θέμα, ας μας γράψει κάποιος που ζει σε εκεί τα τελευταία χρόνια, πώς είναι τα εργασιακά, πος ειδικότητες έχουν ζήτηση, πόσο μάλλον είναι τα ενοίκια etc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ελεγα οτι ειναι ατοπο να παει καποιος Ιταλια χωρις να εχει συγκεκριμενη προταση 

Χωρες με χαμηλη ανεργια ειναι Αγγλια,Γερμανια,Tσεχια κτλ και ευρυτερη Ασια για πιο τολμηρους 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι απλά δεν αρέσει σε όλους ο τρόπος ζωής των Γερμανών ούτε ο συντηρητισμός των Τσέχων και ψάχνουν για κάτι αλλο.

Πάντως ότι και να λέμε για την κρίση στη νότια Ευρώπη, τίποτα δεν συγκρίνεται με την κρίση στην Ελλάδα ούτε σε ένταση ούτε και σε διάρκεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

Ναι απλά δεν αρέσει σε όλους ο τρόπος ζωής των Γερμανών ούτε ο συντηρητισμός των Τσέχων και ψάχνουν για κάτι αλλο

Ο τροπος ζωης των Ιταλων ειναι μαλλον πιο κοντα στον Γερμανικο παρα στον δικο μας

Πχ πολλα τουριστικα μερη δεν εχουν ιχνος νυχτερινης ζωης,μαγαζια κλεινουν πολυ νωρις,δημοσιες υπηρεσιες δουλευουν μηχανογραφημενα απο την εποχη που εμεις ειμασταν στις σπηλιες,εχουν αυτοκινητοβιομηχανια,και φυσικα δεν υπαρχει πουθενα καπουτσινο φρεντο,μονο εσπρεσο που πινεις στο ποδι και φευγεις-δεν ξερουν το τουρκικο ραχατι,οπως δεν ξερουν και καμια ξενη γλωσσα εκτος απο τους πολυ νεους.

Το μονο κοινο που εχουμε ειναι τον καιρο,οχι οτι αυτο δεν μετραει.

 

 

 

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, vagos789 είπε

Ο τροπος ζωης των Ιταλων ειναι μαλλον πιο κοντα στον Γερμανικο παρα στον δικο μας

Πχ πολλα τουριστικα μερη δεν εχουν ιχνος νυχτερινης ζωης,μαγαζια κλεινουν πολυ νωρις,δημοσιες υπηρεσιες δουλευουν μηχανογραφημενα απο την εποχη που εμεις ειμασταν στις σπηλιες,εχουν αυτοκινητοβιομηχανια,και φυσικα δεν υπαρχει πουθενα καπουτσινο φρεντο,μονο εσπρεσο που πινεις στο ποδι και φευγεις-δεν ξερουν το τουρκικο ραχατι,οπως δεν ξερουν και καμια ξενη γλωσσα εκτος απο τους πολυ νεους.

Το μονο κοινο που εχουμε ειναι τον καιρο,οχι οτι αυτο δεν μετραει.

Είναι καλό ότι δεν έχουν τη νοοτροπία του Ελληνάρα (συμπεραίνω απ' αυτά που λες). Επίσης φαίνεται ότι ζούσες εκεί (ή έχεις ζήσει). Για πες για το επαγγελματικό κομμάτι, ποιες ειδικότητες έχουν ζήτηση; υπάρχουν δουλειές του κατώτατου μισθού για να ξεκινήσει κανείς πχ σερβιτόρος, πωλητής, σχολές για μετανάστες για να μάθουν τη γλώσσα (όπως υπάρχουν τα volkshochschule στη Γερμανία και τα community colleges στο ΗΒ);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...