Προς το περιεχόμενο

Ζωντας στην Ιταλια. Εργασια, διαμονη κλπ


stormrain

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

για όσους τελικά το αποφασίσουν:

 

διαδικαστικα (καλά σίγουρα ξεχνάω κάτι):

πριν:

1. βγάλτε μια ταυτότητα με λατινικούς χαρακτήρες (αν δεν έχετε ήδη)

2. βγάλτε ένα διαβατήριο ή σιγουρευτείτε ότι το διαβατήριο σας δεν λήγει τον επόμενο μήνα

3. ζητήστε να σας βγάλουν άδεια οδήγησης με λατινικούς χαρακτήρες (αυτή που μοιάζει με τηλεκάρτα)

4. ζητήστε μια ευρωπαϊκη κάρτα ασφάλισης από τον ασφλαίστικο σας φορέα (Ε112 αν δεν κάνω λάθος)

5. άν έχετε σκοπό να χρησιμοποιήσετε πτυχιά ή οτιδήποτε άλλο από ελλάδα πρέπει να μπουν επάνω τους σφραγίδες χάγης να μεταφραστούν επίσημα και να επικυρωθεί η μετάφραση (αν χρειαστείτε λεπτομέρειες για αυτά μου λέτε)

 

Στην ιταλία:

1. πάτε στην αντίστοιχη εφορία (Agenzia delle entrate) και βγάζετε ένα ιταλικό ΑΦΜ (codice fiscale) με το διαβατήριο/ταυτότητα σας. Το συγκεκριμένο σας είναι απαραίτητο για την δουλειά/ασφάλιση/τράπεζες και γενικώτερα για οποιαδήποτε συνναλαγή σας με το ιταλικό κράτος.

 

1.5 πρέπει να πάτε στο αντίστοιχο ΙΚΑ (INPS) και να εγγραφείτε στην αντίστοιχη κατηγορία ανάλογα με την δουλειά που έχετε σκοπό να κάνετε (το checkarete με τον εργοδότη σας).

 

2. Αν τελικά έχετε βρει δουλεία, σπίτι κτλ., είστε υποχρεωμένοι (όχι οτι ελέγχουν αλλά λέμε τώρα) μετά την πάροδο τριών μηνών να πάτε στο δημαρχείο της περιοχής σας και να γραφτείτε στο δημοτολόγιο

για την εγγραφή στο δημοτολόγιο ζητούσανε (δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι τώρα τελευταία): διαβατήριο, συμβόλαιο για το σπίτι, συμβόλαιο εργασίας και ασφάλιση. Αν δεν έχετε συμβόλαιο εργασίας ζητάνε κάποια χρήματα στην τράπεζα σαν εγγύηση (νομίζω 5.000 ήτανε, απλά να υπάρχουν σε έναν λογαριασμό). Το συμβόλαιο εργασίας θα πρέπει να είναι σε ισχύ και να έχει διάρκεια "..κάτι μήνες..." (ούτε οι ίδιοι δεν ξέρουν). Αν δεν έχετε ιταλικό αυτοκίνητο κάντε την πάπια για το δίπλωμα οδήγησης γιατί αλλιώς θα χρειαστεί να το γυρίσετε σε ιταλικό (τα ιταλικά ανανεώνονται κάθε 10 χρόνια σε αντίθεση με τα δικά μας που ισχύουν μέχρι τα 65). Μετά την κατάθεση των δικαιολογητικών έχουν 90 μέρες για να έρθουν στο σπίτι να ελέγξουν (δημοτική αστυνομία) ότι όντως είσαι εκεί και ότι το σπίτι ενδείκνυται (είναι συνδεδεμένο φως/υγραέριο και έχει τον απαραίτητο αριθμό κρεβατιών).

 

3. τώρα που έχετε εγγραφεί στο δημοτολόγιο (residenza) έχετε δικαίωμα ψήφου στις δημοτικές εκλόγες και μπορείται να επιλέξετε αν θα ψηφίσετε ιταλούς ή έλληνες ευρωβουλευτές. Επίσης μπορείται επιτέλους να πάτε στα γραφεία που έχουν να κάνουν με την υγεινομικη περίθαλψη και να ζητήσετε να σας βγάλουν ιταλική κάρτα υγείας (συνήθως την βγάζουν για την διάρκεια του συμβολαίου) και να βγάλετε Ιταλική ταυτότητα (έχουν 10ετη ισχύ, και για εμάς τους αλλοδαπούς ισχύουν μόνο εντός συνόρων)

 

4. για την ιταλική εφορία είστε υποχρεώμενοι να κάνετε φορολογική δήλωση αν είστε πάνω από ένα όριο (νομίζω 5.000) ή αν έχετε παραπάνω από ένα συμβόλαια με τον ίδιο ή διαφρετικούς εργοδότες.

 

 

 

μετά από πολύ καιρό:

 

μετά από 4 χρόνια εγγραφής στο δημοτολόγιο (συνεχόμενα) μπορείται να ζητήσετε ιταλική υπηκοότητα για να βγει χρείαζεστε:

από ελλάδα:

ληξιαρχική πράξη γέννησης (με σφραγίδα χάγης, μεταφρασμένο και επικυρωμένη μετάφραση στα ιταλικά)

 

από όσες χώρες έχετε κατοικήσει μετά τα 14:

πιστοποιητικό ποινικού μητρώου και πιστοποιητικό ότι δεν εκρεμούν σε βάρος σας ποινικές διώξεις (με σφραγίδα χάγης, μεταφρασμένο και επικυρωμένη μετάφραση στα ιταλικά)

 

Από Ιταλία:

φορολογικές δηλώσεις των τελευταίων 3 ετών με εισόδημα πάνω από 8260 ευρώ

βεβαιώσεις από τα δημοτολόγια των δήμων που έχετε κατοικήσει με το ιστορικό

βεβαίωση οικογενοιακής κατάστασης

 

η όλη διαδικασία μπορεί να πάρει και 3 χρόνια κατά την διάρκεια τον οποίων θα πρέπει να συνεχίσετε να είστε γραμμένοι στα δημοτολόγια κάποιου ιταλικού δήμου και να περάσετε από συνέντευξη για να διαπιστωθεί αν και κατά πόσων έχετε εγκλιματιστεί.

 

τι ξεχνάω?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι ξεχνάς φίλε bgeorgalas αλλά αυτό το ποστ σίγουρα βοηθάει πάρα πολύ όποιον σκέφτεται να μετακομίσει Ιταλία. Ti ringraziamo per l'informazioni interessanti!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποια ειναι τα top site για ευρεση αγγελιων σπιτιου,αυτοκ,δουλειας?

ας πουμε στην ελλαδα εχουμε xe.gr/car.gr για σπιτια+αυτοκ. και για δουλειες κυριως το karriera+χε.γρ

εκει θα δουμε ποιες ειναι οι πραγματικες τιμες!προς το παρον διαβαζουμε εμπειριες τριτων που μπορει να ειναι οι εξαιρεσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι ξεχνάω?

Για υπηκοότητα νομίζω θέλεις 10 χρόνια και όχι 4.

 

Οσον αφορά το αυτοκίνητο, όταν ακούσετε πόσο κάνουν οι ασφάλειες στην Ιταλία (στις μεγάλες πόλεις κυρίως), θα πάθετε ένα γέρο έμφραγμα που θα σας αφήσει κυριολεκτικά στον τόπο :shock:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για υπηκοότητα νομίζω θέλεις 10 χρόνια και όχι 4.

 

Οσον αφορά το αυτοκίνητο, όταν ακούσετε πόσο κάνουν οι ασφάλειες στην Ιταλία (στις μεγάλες πόλεις κυρίως), θα πάθετε ένα γέρο έμφραγμα που θα σας αφήσει κυριολεκτικά στον τόπο :shock:

 

 

Τς! 4 είναι για όσους προέρχονται από κρατη μέλη της Ε.Ε.

(έκανα αίτηση την περασμένη βδομάδα :rolleyes: )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τι την θέλεις; Έχεις κανένα κέρδος;

 

να σου πω το κρίμα μου δεν ξερω και εγώ καλά καλά....με έπιασε το πείσμα μου σε πρώτη φάση

βασικά για δύο λόγους:

α. ασφάλιση/υγεία (γιατί ελλάδα δεν έχω τίποτα)

β. μπας και καταφέρω να πάρω τίποτα από ότι έχω πληρώσει έως τώρα στο INPS όταν με το καλό έρθει η ώρα για την σύνταξη (λέμε τώρα)

 

το μπέρδεμα είναι ότι γυρίζω ελλάδα φλεβάρη για στρατιωτικό και μετά δεν ξέρω τι θα κάνω στην ζωή μου και που θα καταλήξω....καλό?

 

kage: site δυστυχώς δεν έχω να σου προτείνω κάτι

 

ασφάλειες αυτοκινήτων: συμφωνώ με τον enric για ένα Yaris 1100 της πρώην που ήτανε να το γυρίσουμε στο δικό μου όνομα ήθελε γυρω στα 1200 euro για την ασφάλεια (έχω δίπλωμα από το '98)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε βαριέσαι... ποτέ δεν κάνει κακό μια ιθαγένεια παραπάνω. Δεν χάνεις και τίποτα.

Άντε με το καλό να τελειώσεις και το στρατιωτικό και σε κανα χρόνο μπορεί να έχουν αλλάξει πολλά πράγματα και εδώ και στην Ιταλία και σε όλη την Ευρώπη.

 

 

ασφάλειες αυτοκινήτων: συμφωνώ με τον enric για ένα Yaris 1100 της πρώην που ήτανε να το γυρίσουμε στο δικό μου όνομα ήθελε γυρω στα 1200 euro για την ασφάλεια (έχω δίπλωμα από το '98)

Είσαι σε μικρή πόλη μάλλον. Στη Ρώμη και εφόσον ασφαλίζεσαι για πρώτη φορά στην Ιταλία, ζητάνε 2000-2500€ για ένα έτος :eek: (μόνο ατυχήματα και ΟΧΙ ΜΙΚΤΗ!!!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

Καλησπέρα σας.

 

Πάσχω από 67% αναπηρία, θεωρούμαι ανίκανος για κάθε εργασία λόγω ψυχικής πάθησης και επειδή στην Ελλάδα η ζωή έχει καταντήσει ανυπόφορη και κυρίως δεν μπορώ να τα βγάλω πέρα πλέον οικονομικά και ψυχολογικά, θα ήθελα να μεταναστεύσω σε μία χώρα της Ευρώπης για να μπορέσω επιτέλους να ζήσω αξιοπρεπώς.

 

Είχα σκεφτεί για Γερμανία και Σκωτία, αλλά επειδή είδα ότι τα ενοίκια εκεί είναι πάρα πολύ τσιμπημένα έως απαγορευτικά και είναι και πολύ μακρυά για μένα και για την κατάστασή μου, σκέφτηκα μήπως έφευγα για Ιταλία μεριά, που η απόσταση είναι σαφώς μικρότερη και η γλώσσα ευκολότερη. 

 

Στην Ελλάδα δεν μου δίνουν κανένα απολύτως επίδομα για την πάθησή μου και θα ήθελα να ρωτήσω τι γίνεται στην περίπτωση της Ιταλίας.

 

Έχω αρκετά λεφτά στην μπάντα για ώρα ανάγκης, από κληρονομιά συγγενικού μου προσώπου και μάλλον θα μπορέσω να αποδείξω ότι μπορώ κάπως στην αρχή να ζήσω, ως εγγύηση.

 

Τι θα πρέπει να κάνω πρώτα απ' όλα, με το που θα πάω στην Ιταλία με το διαβατήριό μου?? 

Απ'ό,τι είδα παραπάνω, θα πρέπει να εγγραφώ πρώτα στην αντίστοιχη εφορία για ΑΦΜ και μετά στο αντίστοιχο ΙΚΑ. Ισχύει αυτό?? 

 

Στη νότια Ιταλία είναι πιο φθηνά τα ενοίκια?? 

 

Οι άνθρωποι πως είναι εκεί?? Ευγενικοί?? Ανοιχτοί στους Έλληνες??

Πώς είναι η κατάσταση εκεί πέρα, από κάποιον που γνωρίζει??

Καλύτερη από την Ελλάδα??

 

Λόγω της κατάστασής μου και λόγω του ότι δεν έχω ξαναταξιδεύσει στο εξωτερικό, υπάρχουν μεταφραστές στην Ιταλία, ή γενικά άνθρωποι που ζουν εκεί και μπορούν να με βοηθήσουν (στο να πάω στην εφορία και το ΙΚΑ και μετά με την αναζήτηση κατοικίας) να κάνω τα απαραίτητα ώστε να καταφέρω να μείνω στη χώρα??

 

Συγνώμη που ζητάω τόσα πολλά, αλλά είμαι πραγματικά σε απελπισία και δεν ξέρω τι να κάνω.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να δουλέψω είναι πρακτικά αδύνατον...

 

Στην Ελλάδα δεν μου δίνουν ούτε ψίχουλο για να μπορέσω να ζήσω εξαιτίας της αρρώστιας μου...

 

Γι'αυτό είπα να πάω Ιταλία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι εύκολο να πας έτσι σε ξένη χώρα , χωρίς να ξέρεις καν την γλώσσα και να πάρεις επίδομα αναπηρίας.

 

Αν ίσχυε αυτό, θα δουλεύαμε όλοι στην Ελλάδα μέχρι τα 50 και μετά θα παίρναμε σύνταξη στη Σουηδία ή στην Αγγλία γιατί έχουν καλύτερο σύστημα υγείας και υψηλότερες συντάξεις.

 

Για να γραφτεις στο Ιταλικό ΙΚΑ πρέπει να είσαι εργαζόμενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 67% αναπηρία δεν παίρνεις κάτι; Ή δεν σου αναγνωρίζουν την αναπηρία;

 

Από την στιγμη που έχει 67% την αναγνωρίζουν, έχω και εγώ ένα ποσοστό χαμηλότερο από αυτό.

 

Το πρόβλημα είναι στα επιδόματα που πλέον έχουνε θέσει πολλά περιουσιακά κριτήρια, εισόδημα συζήγου οικογενειακό και δεν δίνουν επίδομα ενώ σε όσα επιδόματα έδιναν έκαναν περικοπές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...