Προς το περιεχόμενο

Ζωντας στην Ιταλια. Εργασια, διαμονη κλπ


stormrain

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Καλημερα. Αφου ανα διαστηματα εχουν συζητηθει θεματα διαμονης σε χωρες οπως η Αγγλια, η Σουηδια κλπ, ειπα να ανοιξω αυτο το θεμα σχετικα με την Ιταλια.

 

Αν υποθεταμε πως καποιος θελει να φυγει απο την Ελλαδα και να παει σε καποια πολη της Ιταλιας (ιδανικοτερα Μιλανο, Ρωμη αλλα οχι μονο) και να εβρισκε μια δουλεια ως πωλητης πχ (εχοντας ως εφοδια αριστη γνωση αγγλικων και ιταλικων και οχι καποιο αλλο πτυχιο και μια προυπηρεσια 10 ετων ως ιδιοκτητης καταστηματος). Τι μισθο θα επρεπε να περιμενει με βαση τα εκει δεδομενα? Επισης τα εξοδα για ενοικιο ενος μικρου διαμερισματος σε καποια νορμαλ περιοχη των παραπανω πολεων σε τι επιπεδο κυμαινεται και ποσο ευκολο ειναι να βρεθει?

Γενικα, τι παιζει οσον αφορα το κοστος ζωης εκει και την ποιοτητα?

Πηγαινω καθε χρονο εκει, αλλα ποτε δεν το ειχα δει απο την οπτικη γωνια που περιγραφω, οποτε θα με ενδιεφερε να ακουσω καποιες γνωμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θα μου άρεσε και εμένα η ιδέα να μείνω μόνιμα στην Ιταλία αλλά κολλάω στη γλώσσα.Ιταλικά δεν ξέρω καθόλου και είναι αρκετά δύσκολο να τα μάθεις όταν είσαι 30+ Έχουν παρόμοια κουλτούρα με τους Έλληνες αλλά σαν χώρα είναι πολύ όμορφη,προσεγμένη και καθαρή.Μια φορά κατάφερα να πάω Ιταλία και θέλω οπωσδήποτε να την ξαναεπισκευτώ γιατί έχει πάρα πολλά οραία μέρη.

Κατάφερα να πάω 2 μέρες Μιλάνο και μια στη λίμνη Κόμο.

Πάντως στη θέση σου εαν ήξερα άπταιστα Ιταλικά ένα πράγμα θα έκανα σίγουρα όσον αφορά τη δουλειά.Ξεναγός.Η καλύτερη δουλειά ever (κατά τη γνώμη μου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Λέω να μην ανοίξω καινούργιο θέμα αφού κάτι παρόμοιο θέλω να ρωτήσω και εγώ. Αν υπάρχει κάποιος που μένει Ιταλία ή γνωρίζει έστω για την Ιταλία πώς είναι από άποψη δουλειάς. Ξέρω τώρα και αυτοί είναι σε τραγική κατάσταση αλλά γενικά τι γίνεται. Θα είχε ένας Πολιτικός Μηχανικός ελπίδες να δουλέψει εκεί; (με άριστη γνώση Αγγλικών και πολύ καλή γνώση Ιταλικών). Περιμένω απαντήσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τις δουλειές που ρωτάτε ιδέα δεν έχω αλλά θα ρωτήσω κανένα φίλο και θα σας πω.....

 

Για το ξεναγός αρκετά δύσκολα γιατί θέλει άδεια. Οι άδειες βγαίνουν από τις νομαρχίες μετά από εξετάσεις (που από όσο έχω ακούσει από φίλους σχετικούς με το αντικείμενο θέλουν πολύ διάβασμα) και ισχύουν μόνο για ένα συγκεκριμενό νομό.

Ενοίκια στην Βενετία: μονό δωμάτιο 450 ευρω + έξοδα (=λογαριασμοί), διπλό δωμάτιο 250-400 + έξοδα, σπιτάκι για να μείνεις μόνος με 1 υπνοδωμάτιο+κουζίνα+μπάνιο 600 ευρώ + έξοδα, 2 κρεββατοκάμαρες+μπάνιο+κουζίνα+μίνι καθιστικο 800 ευρώ + έξοδα. αυτά για την παλιά πόλη.

 

τα ιταλικά μαθαίνονται σχετικά εύκολα αν κάνεις κανένα ιδιαίτερο και νταλαβερίζεσαι καθημερινά με ιταλούς (εμένα μου πήρε γύρω στο 6μηνο για να πω ότι είμαι οκ) πράγμα το οποίο συμβαίνει αναγκαστικά καθώς αγγλικά δεν μιλάνε σχεδόν καθόλου και για οτιδήποτε πέρα από το supermarket (τράπεζες, δημαρχία κτλ κτλ) είναι απαραίτητα.

 

άμα είναι θα σας πω και τα γραφειοκρατικά που χρειάζεσται για την εδώ εγκατάσταση πιο μετά....

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες φίλε... Μάθε αν μπορείς και για το αν έχουν ζήτηση οι Πολ. Μηχανικοί και πες μας. Εσύ τι δουλειά κάνεις εκεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγγνώμη για την καθυστέρηση,<BR> με βάση τις εμπειρίες μου: <BR>γενικά μην περιμένετε ότι τα πράγματα είναι πολύ διαφορετικά από ότι στην Ελλάδα (τουλάχιστον όπως τα είχα αφήσει εγώ πριν 10 χρόνια) παίζουν μεγάλο ρόλο και εδώ οι γνωριμίες και το μιλητό κτλ κτλ για να μπεις κάπου....: <BR><BR>dragon: για πολ. μηχανικό που ρωτάς δυσκολεύομαι, μπορώ να σου πω όμως για κόσμο που έχει τελειώσει αρχιτεκτονική: για να έχεις δικαίωμα υπογραφής και να μπορέσεις να πάρεις δικά σου έργα με αποδείξεις παροχής υπηρεσιών πρέπει μετά την αποφοίτηση να γραφτείς στην "επετηρίδα" (δεν ξέρω αν μεταφράζεται έτσι ordine degli architetti στα εδώ ή απλώς albo) κάτι αντιστοίχο με το δικό μας τεχνικό επιμελητήριο φαντάζομαι. Για να σε δεχτούν πρέπει και εκει να δώσεις επιτυχώς εξετάσεις. Αλλιώς απασχολήσε σε κανένα γραφείο και δουλεύεις τα σχέδια ή rendering ή οτι άλλο χρειάζεται χωρίς δικαίωμα υπογραφής..... Φίλος που δούλευε σε "μουράτο" γραφείο βενετία είχε σύμβαση έργου (συμβόλαιο για ένα χρόνο για να εξηγιώμαστε, χωρίς έξτρα υπερωρίες, άδειες και δώρα) για 800 ευρώ το μήνα καθαρά. Από ότι έλεγε δεν ήταν και πολύ ευχαριστημένος γιατί δούλευε 10+, τύχαιναν πολλά έκτακτα και στο γραφείο δεν του είχαν καν υπολογιστή με original προγράμματα.... (και μιλάμε για γραφείο που παίρνει δουλειές εκκατομυρίων). Τελικά έμεινε 2 χρόνια κια παραιτήθηκε.<BR> Η άποψη μου είναι ότι ή θα σου κάτσει καλή φάση λόγο τύχης ή θα πρέπει να έχεις γαμάτο βιογραφικό και εμπειρία... και πάνω από όλα εξαρτάται και σε τι έχεις δουλέψει (αν μου πεις πχ. ότι έχεις 10 χρόνια εμπειρία σε ηλεκτρικές εγκαταστάσεις αεροδρομίων ή σε γέφυρες ή σε αγωγούς υγραερίου κατά πάσα πιθανότητα το πράγμα αλλάζει πάρα πολύ) Το problem είναι ότι έχουν γεμίσει και εδώ σχολές και υπάρχει πολύς κόσμος που μόλις τελειώσει είναι διατεθιμένος να δουλέψει ακόμα και τσάμπα για να έχει κάτι να βάλει στο CV μετά....<BR> <BR>Storm: συνήθως θέλουν κόσμο μικρό σε ηλικία (κάτω από τα 30) για να τον προσλάβουν σαν μαθητευόμενο (apprendistato) πάνω από την συγκέκριμενη ηλικία (μαθητευόμενος βάση νόμου δεν μπορείς να πας) για βενετία τουλάχιστον που χαζεύω βιτρίνες και βλέπω που και που οτι ψάχνουν κόσμο συνέχεια κάτι τέτοια είναι. Οι μισθοί σε μαγαζί εδώ από ότι μου είπε φίλη είναι γύρω στα 1200 καθαρά (Normal μαγαζί μην φανταστείς armani, gucci ή κάτι τέτοιο).... <BR><BR>Ποιότητα ζωής: εξαρτάται πάρα πάρα πάρα πολύ από που θα βρεθείς (αν και η ποιότητα ζωής είναι καθαρά υποκειμενική για τον καθένα). Στα γενικά όμως (ασφάλεια, εργασία, υγεία) ισχύει ότι όσο μετακινήσε προς τα βόρεια η κατάσταση καλυτερεύει (στο σύστημα υγείας, στις συγκοινωνίες, στην διαφθορά, στην ανακύκλωση, στην οργάνωση και την ποιότητα των κρατικών υπηρεσιών, στην ποιότητα των δρόμων) αν και πάλι εξαρτάται πολύ από την πόλη (απλό παράδειγμα: για πιστοποιητικό που χρειάστηκα πρόσφατα από το δημαρχείο: Βενετία βγήκε σε 8 μέρες, σε μια κωμόπολη κοντά στην πάντοβα (μιλάμε για 40χλμ απόσταση) με το 1/5 του πληθυσμού της βενετίας αυθημερόν, και πάει λέγοντας στο να κλείσεις ραντεβού για αναλύσεις αίματος στο νοσοκομείο κτλ κτλ). Ξεκινάς από κάτι αντίστοιχο με την Ελλάδα από σικελία και φτάνεις Trentino alto adige που είναι στα επίπεδα των αυστριακών όσων αφορά τα παραπάνω σε πολύ γενικές γραμμές.... <BR><BR>αντίστοιχα πάνε και οι νοοτροπίες τους: οι νότιοι είναι πιο ανοιχτοί ενώ οι βόρειοι μπορεί να περάσουν χρόνια μέχρι να σε καλέσουν σπίτι τους για φαϊ.... εγώ δουλέυω (για λίγο ακόμα) σαν εξωτερικός συνεργάτης στο πανεπιστήμιο με συμβάσεις έργου/υποτροφίες κτλ. <BR><BR>συγγνώμη για το ορθογραφικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα.. Να 'σαι καλά. Πάντως αυτό που είπες για τα 800€ καθαρά ενώ δούλευε σε γραφείο που έπαιρνε δουλειές εκατομμυρίων θύμισε λίγο Ελλάδα. Αν με πιάνεις.. :whistle: Γενικά δεν ξέρω τώρα άν το ξέρεις πάντως από ότι έχω καταλάβει στην Ιταλία αφού ρώτησα και την καθηγήτρια που κάνω ιταλικά στο φροντιστήριο πιο πολύ παίζουν αρχιτέκτονες παρά πολιτικοί μηχανικοί. Δηλαδή οι αρχιτέκτονες είναι που τα κάνουν όλα στο κατασκευαστικό κλάδο. Δεν ξέρω άν ισχύει βέβαια αυτό. Σε ευχαριστώ και πάλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Ιταλία έχει πολύ εκμετάλλευση στην αγορά εργασίας. Είναι ψιλοκαθίκια οι Ιταλοί και κρύβονται πίσω απο την ευγενική τους παρουσία. Η Ιταλία είναι αυτό που λένε "απ έξω κούκλα και απο μέσα πανούκλα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο διαβατήριο της αδερφής του που είναι ταυτόχρονα και του παιδιού...

Πουλιά στον αέρα πιάνεις εσυ, θα πας μπροστά αγορίνα μου.

 

πολύ σίγουρο σε βλέπω. που το στηρίζεις αυτό?

Ο κολλητός μου είναι απο Ιταλίδα μάνα. Έχει και παππούδες στην Ιταλία ξαδέρφια κτλ. Έχω πάει πολλές φορές έχω μιλήσει με Ιταλούς που δουλεύουν εκεί και ξέρω απο πρώτο χέρι τι γίνεται.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Ιταλία έχει πολύ εκμετάλλευση στην αγορά εργασίας. Είναι ψιλοκαθίκια οι Ιταλοί και κρύβονται πίσω απο την ευγενική τους παρουσία. Η Ιταλία είναι αυτό που λένε "απ έξω κούκλα και απο μέσα πανούκλα".

 

 

εγώ προσπάθησα να το πω πιο "soft " μετά από 11 χρόνια έδω και τις εμπειρίες μου από τον τομέα που δουλεύω εγώ θα συμφωνήσω....

 

για να μην τα πολυλογούμε:

ο κανόνας είναι ότι θα βρεις δουλειά με σύβαση έργου που σημαίνει ότι δεν προβλέπονται υπερωρίες, εννιαία μισθολόγια, ωράρια, δώρα και διακοπές και σου βάζουν τα λιγότερα ένσημα (για τις διακοπές και τα ωράρια το συμφωνείς προφορικά συνήθως)

τα πράγματα έγιναν χειρότερα γιατί να χτυπήσουν την "ελλαστική εργασία" πέρασαν έναν νόμο που δίνει δικαιώμα στον εργαζόμενο για μονιμοποίηση (καλό δε λέω) μετά από tot χρόνια σε συμβάσεις έργου με τον ίδιο εργοδότη, ο εργοδότης πάλι για να μην υποχρεωθεί να σε προσλάβει αφήνει κενά ανάμεσα στο ένα συμβόλαιο και στο επόμενο (για να μην είσαι συνεχόμενα) ή απλά σε διώχνει όταν πλησιάζουν τα χρόνια για μονιμοποίηση

 

π.χ.: εμάς στο πανεπιστήμιο μας βάζουν κενά τουλάχιστον ενός μήνα ανάμεσα στο ένα συμβόλαιο και στο επόμενο (αυτό από την γραμματεία του τμήματος). Για να κλειστούν οι "τρύπες" σου κάνουν ένα συμβόλαιο 4 μηνο που θα πάρεις λεφτα για 5,5 μήνες ούτως ώστε μέχρι να ξεκινήσει το επόμενο να είσαι καλυμένος. Το κακό είναι ότι τον 1,5 μήνα τον έχεις μεν πληρωθεί αλλά χωρίς ένσημα και επιπλέον σου αλλάζουν τα φώτα στην εφορία γιατί φαίνεται να έχεις πάρει πολλά money σε λίγο χρονικό διάστημα....

 

παίζουν και καλές φάσεις αλλά είναι περισσότερο η εξαίρεση του κανόνα (τουλάχιστον από αυτά που έχω δει εγώ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ξέρω οτι βασικός μισθός ειναι 950+ ευρώ (και με τα νέα μέτρα)

Τα σπίτια στο μιλάνο είναι πάρα πολύ ακριβά (αφού μπορεί να βρεις γκαρσονιέρα με 800 ευρώ)

αυτά ξέρω

ελπίζω να βοήθησα + συμφωνω με τον παραπανω οτι η Ιταλία εχει ωραία μέρη ,καθαριοτητα και λοιπά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ προσπάθησα να το πω πιο "soft " μετά από 11 χρόνια έδω και τις εμπειρίες μου από τον τομέα που δουλεύω εγώ θα συμφωνήσω....

Είδες ρε insomniak που παριστάνεις τον έξυπνο και ειρωνεύεσαι; Πάρε την απάντηση σου τώρα και μώκο άλλη φορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά δεν ξέρω τώρα άν το ξέρεις πάντως από ότι έχω καταλάβει στην Ιταλία αφού ρώτησα και την καθηγήτρια που κάνω ιταλικά στο φροντιστήριο πιο πολύ παίζουν αρχιτέκτονες παρά πολιτικοί μηχανικοί. Δηλαδή οι αρχιτέκτονες είναι που τα κάνουν όλα στο κατασκευαστικό κλάδο. Δεν ξέρω άν ισχύει βέβαια αυτό. Σε ευχαριστώ και πάλι!

 

Για να το λέει κάτι παραπάνω θα ξέρει! :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...