Προς το περιεχόμενο

Θέλω να βάλω Linux και να τα έχω dual boot με τα Windows


randy1989

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Μετά από τόοοσο καιρό μόνο με Windows και ακούγοντας τόσο καλά λόγια για τα Linux είπα να τα δοκιμάσω. Το θέμα είναι ότι δεν γνωρίζω και πολύ καλά την διαδικασία. Με ποιο πρόγραμμα να φτιάξω partitions και πόσα? Tι μέγεθος να έχουν? Έχω διαβάσει ότι πρέπει να φτιάξω ένα partitiοn για το "swap". Τι είναι αυτό? Σκεφτόμουν τα Ubuntu αφού για αυτά ακούω πιο πολλά λόγια. Τι λέτε και εσείς? Τα Linux θα τα βάλω στο laptop μου που έχει 500gb σκληρό. Μετά αν μου αρέσουν θα τα περάσω και στο pc μου με 640GB σκληρό. Ευχαριστώ.:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν πολλά tutorials online για αυτό. Ψάξε "dual boot windowsX ubuntu", όπου Χ αντικατέστησε με την έκδοση που έχεις.

 

Δεν θυμάμαι την διαδικασία ακριβώς, αλλά από ό,τι θυμάμαι κάνεις boot από CD/usb linux και μετά έχει οδηγίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα 64bit χρειάζεται AMD επεξεργαστής? Κατι τέτοιο λέει εδώ http://releases.ubuntu.com/lucid/

Όχι.Μην βάλεις καλύτερα 64-bit,υπάρχει πρόβλημα με το flash και το skype.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν εχεις 4+ GB ram δεν αξιζει να βαλεις 64αρα διανομη, και 64αρι λειτουργικο γενικα.

 

Το επιθεμα -amd64 δεν σημαινει οτι ειναι μονο για επεξεργαστες amd, απλα καθιερωθηκε ετσι γιατι πρωτη η amd εφτιαξε 64bitους επεξεργαστες.

Εννοειται πως και η intel εχει 64bitους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλύτερα να παίζει τα βίντεο στο Youtube και να βλέπει 3.8 GB, παρά να βλέπει και τα 6 και να μην παίζει τίποτα από τον Flash. Εξάλου δεν θα του κάνω και καμιά βαριά χρήση. Το κύριο λειτουργικό μου θα παραμείνουν τα Windows

 

---------- Προσθήκη στις 20:49 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 20:33 ----------

 

Κατέβασα το .iso αρχείο το έκαψα σε ένα dvd και bootαρα από αυτό. Μου έβγαλε μια εικόνα που έγραφε Ubuntu και από κάτω κάτι άσπρα κυκλάκια που γίνονταν κόκκινα. Μετά σταματησε αυτό και η οθόνη μου μπήκε σε κατάσταση ανάμονης. Μετά από λίγα δευτερόλεπτα βγήκε από την κατάσταση και μετα ξαναμπήκε. Γενικά μπαινοέβγαινε. Το δοκίμασα πρώτα στο Pc μου, επειδή πρόσφτα του είχα κάνει format και δεν θα με πείραζε να χαθεί κανα αρχείο. Το pc δεν ανταποκρινόταν όταν πάταγα το κουμπάκι reset και αναγκάστικα το κλείσω από το τροφοδοτικό. Ξαναδοκίμασα άλλες δυο φορές αλλά πάλι τα ίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς ήρθες στο κόσμο του GNU/Linux.

 

Εύχομαι η γνωριμία με το λειτουργικό αυτό, να σε αφήσει τις ίδιες εντυπώσεις με όλους μας πάνω στη χρήση του και τη αποδοτικότητα του.

 

To Dual Boot είναι πολύ απλό σε Linux. Όποια διανομή και να βάλεις, έχει απλές οδηγίες και επιλογές κατά την εγκατάσταση του που μπορείς να κάνεις διπλό partition εύκολα, χωρίς να χρειάζεσαι τρομερές γνώσεις.

 

Αν θες να δοκιμάσεις το Linux η πιό προτεινόμενη διανομή, για αχάριους, είναι το Ubuntu.

 

Οδηγοί σχετικά με το Dual Boot είναι πάρα πολλοί, αν κάνει έρευνα. Ένας απλός οδηγός και καλός είναι αυτός.

 

Ρίξε μια ματιά και εδώ και εδώ για να έχεις μια άποψη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλύτερα να παίζει τα βίντεο στο Youtube και να βλέπει 3.8 GB, παρά να βλέπει και τα 6 και να μην παίζει τίποτα από τον Flash. Εξάλου δεν θα του κάνω και καμιά βαριά χρήση. Το κύριο λειτουργικό μου θα παραμείνουν τα Windows.

 

Κατέβασα το .iso αρχείο το έκαψα σε ένα dvd και bootαρα από αυτό. Μου έβγαλε μια εικόνα που έγραφε Ubuntu και από κάτω κάτι άσπρα κυκλάκια που γίνονταν κόκκινα. Μετά σταματησε αυτό και η οθόνη μου μπήκε σε κατάσταση ανάμονης. Μετά από λίγα δευτερόλεπτα βγήκε από την κατάσταση και μετα ξαναμπήκε. Γενικά μπαινοέβγαινε. Το δοκίμασα πρώτα στο Pc μου, επειδή πρόσφτα του είχα κάνει format και δεν θα με πείραζε να χαθεί κανα αρχείο. Το pc δεν ανταποκρινόταν όταν πάταγα το κουμπάκι reset και αναγκάστικα το κλείσω από το τροφοδοτικό. Ξαναδοκίμασα άλλες δυο φορές αλλά πάλι τα ίδια.

Ξανακάψε το CD/DVD στην χαμηλότερη δυνατή ταχύτητα και ξαναπροσπάθησε.

Εναλλακτικά,δοκίμασε και με άλλες διανομές όπως η Mandriva.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα βλέπει όμως το 32bit linux τα 6GB .

 

Ο installer του 32-bit Ubuntu αυτόματα εγκαθιστά τον -pae kernel σε μηχανήματα με >=4 Gb RAM, και έτσι θα βλέπει κανονικά και τα 6 Gb.

Και στις άλλες διανομές μπορεί να μπει ο -pae kernel, ίσως όμως να χρειάζεται να μπει χειρωνακτικά.

 

>
$ uname -a
Linux alkis 2.6.32-24-generic-pae #42-Ubuntu SMP Fri Aug 20 15:37:22 UTC 2010 i686 GNU/Linux
$ grep MemTotal /proc/meminfo 
MemTotal:        4117336 kB

(δηλαδή βλέπει και τα 4 Gb μου ενώ έχω 32 bit kernel)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Μετά από τόοοσο καιρό μόνο με Windows και ακούγοντας τόσο καλά λόγια για τα Linux είπα να τα δοκιμάσω. Το θέμα είναι ότι δεν γνωρίζω και πολύ καλά την διαδικασία. Με ποιο πρόγραμμα να φτιάξω partitions και πόσα? Tι μέγεθος να έχουν? Έχω διαβάσει ότι πρέπει να φτιάξω ένα partitiοn για το "swap". Τι είναι αυτό? Σκεφτόμουν τα Ubuntu αφού για αυτά ακούω πιο πολλά λόγια. Τι λέτε και εσείς? Τα Linux θα τα βάλω στο laptop μου που έχει 500gb σκληρό. Μετά αν μου αρέσουν θα τα περάσω και στο pc μου με 640GB σκληρό. Ευχαριστώ.:-)

 

Μπορεις και εδω να ριξεις μια ματια...

http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=9&t=455

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 64bit ubuntu, το μόνο πρόβλημα που έχω είναι όταν κάνω videos του youtube fullscreen, αλλιώς παίζουν μια χαρά. Όσο για το skype δεν έχω δει κανένα πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...