Προς το περιεχόμενο

Επιλογη λογισμικου


Kotel

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας.Εχω εναν αρκετα δυνατο Υ/Η (2gb ram,intel core 2 duo κτλπ) χωρις να ψαχνω κατι συγκεκριμενο αποφασισα να περασω λινουξ λογισμικο κυριως για τις free εφαρμογες.Ποια θα ηταν η καλυτερη δυνατη επιλογη μου.Δεν εχω εμπειρια απο λινουξ λογισμικο περα απο ubuntu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν πολλά free παιχνίδια, αν αυτό εννοείς. Δες και εδώ. Δεν νομίζω να υπάρχει κάτι πιο πλήρες από Ubuntu, απλά είναι τέλειο!!!!

 

Η λέξη πλήρες πιστεύω δεν ταιριάζει τόσο στο Ubuntu, θα έλεγα καλύτερα μπουκωμένο. Τι τέλειο έχει το Ubuntu, έκτος από την κοινότητα του(που δεν την λες τέλεια, αλλά μεγάλη), που δεν το έχουν οι άλλες διανομές;

 

Όσο αφορά το gaming, είναι πολλά χαζοπαίχνιδα, αλλά είναι μετρημένα στα δάχτυλα αυτά που μπορεί να ασχοληθείς λίγο παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά τη γνώμη μου, η κοινότητα είναι πολύ σημαντική υπόθεση. Επίσης δεν ξέρω γιατί το λες μπουκωμένο. Εγώ δεν έχω βρει κάτι που να ήθελα να κάνω και να μην μπορώ. Επίσης θεωρώ το Ubuntu ιδανικό για κάποιον που ξεκινάει linux λόγω της ευκολίας στην εγκατάσταση/απεγκατάσταση προγραμμάτων.

 

Όσο για το πλήρες, εννοείς out of the box?? Προφανώς δεν μπορούν όλα τα προγράμματα να είναι προεγκατεστημένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λέξη πλήρες πιστεύω δεν ταιριάζει τόσο στο Ubuntu, θα έλεγα καλύτερα μπουκωμένο. Τι τέλειο έχει το Ubuntu, έκτος από την κοινότητα του(που δεν την λες τέλεια, αλλά μεγάλη), που δεν το έχουν οι άλλες διανομές;

 

Όσο αφορά το gaming, είναι πολλά χαζοπαίχνιδα, αλλά είναι μετρημένα στα δάχτυλα αυτά που μπορεί να ασχοληθείς λίγο παραπάνω.

 

Πληρες δεν θα το πεις , προσιτο ομως σε καποιον αρχαριο χρηστη που θελει να φυγει απο τα windblows :-) ειναι και δεν αλλαζει. Δεν ειναι τυχαιο οτι η διανομη αυτη εφερε την επανασταση και πλεον ο κοσμος στρεφεται στο ελευθερο λογισμικο. Ολες οι διανομες εχουν τα θετικα και τα αρνητικα τους , ολες ομως βασιζονται στον ιδιο πυρηνα :-). Κανεις δεν ειπε οτι θα παιζεις παιχνιδια στο linux , ειναι ενα αδυνατο σημειο του ομως υπαρχουν αρκετα αξιολογα αλλα και εμπορικα που με τις καταλληλες ρυθμισεις θα παιξουν.

 

Οι υπολογιστες δεν ειναι παιχνιδομηχανες ,,,,,εαν θελεις παιχνιδια παρε μια κονσολα και τελειωσε η υποθεση αλλιως κατσε καθε λιγο και λιγακι να δινεις λεφτα για να παιζεις παιχνιδια στον υπολογιστη.......

 

 

Φιλικα

Κωστας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Λειτουργικό σύστημα θες να πεις.Έχει διαφορά.

2)Mandriva,openSUSE,Fedora(υπάρχει και Games Spin) ως εναλλακτικές για το Ubuntu.

ολες ομως βασιζονται στον ιδιο πυρηνα

3)Δεν έχει καμία απολύτως άμεση σχέση αυτό.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά τη γνώμη μου, η κοινότητα είναι πολύ σημαντική υπόθεση. Επίσης δεν ξέρω γιατί το λες μπουκωμένο. Εγώ δεν έχω βρει κάτι που να ήθελα να κάνω και να μην μπορώ. Επίσης θεωρώ το Ubuntu ιδανικό για κάποιον που ξεκινάει linux λόγω της ευκολίας στην εγκατάσταση/απεγκατάσταση προγραμμάτων.

 

Όσο για το πλήρες, εννοείς out of the box?? Προφανώς δεν μπορούν όλα τα προγράμματα να είναι προεγκατεστημένα.

 

Το λέω μπουκωμένο και διαφωνώ με το πλήρες, γιατί όλες οι διανομές τα ίδια πακέτα έχουν λίγο πολύ και μπορούν να γίνουν πλήρης εγκαθιστώντας ότι χρειάζεσαι.

Δεν είναι ανάγκη να μου κοτσάρει όλο το gnome, για να μην κουραστείς ο χρήστης να κάνει ένα install, δεν είναι δα τόσο δύσκολο. Αν τον φοβίζει η κονσόλα το synaptic είναι μια χαρά εργαλείο για να εγκαταστήσει αυτά που του χρειάζονται.

 

 

@preskos7: Και το Diablo III που θα το παίξουμε όταν βγει με το καλό; :-D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Λειτουργικό σύστημα θες να πεις.Έχει διαφορά.

2)Mandriva,openSUSE,Fedora(υπάρχει και Games Spin) ως εναλλακτικές για το Ubuntu.

3)Δεν έχει καμία απολύτως άμεση σχέση αυτό.

 

 

Ειλικρινα ποτε δεν καταλαβα αυτο τον ατυπο πολεμο που γινεται μεταξυ των διανομων και ποια ειναι η καλυτερη. Ο καθενας μας δοκιμαζει και στο τελος καταληγει σε καποια διανομη και κανει την δουλεια του. Χανουμε ομως την ουσια η οποια ειναι να φερουμε το linux στον οποιοδηποτε θελει να δουλεψει χωρις να τον φοβιζει η κονσολα. Κακα τα ψεματα η κονσολα ειναι το πρωτο πραγμα που φοβαται ο νεος χρηστης.

 

Εαν με τον καιρο βαρεθηκες καποια διανομη ευτυχως υπαρχουν και αλλες που μπορεις να δουλεψεις και που ειναι πιο εξειδικευμένες :-)

 

---------- Προσθήκη στις 22:20 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 22:16 ----------

 

Το λέω μπουκωμένο και διαφωνώ με το πλήρες, γιατί όλες οι διανομές τα ίδια πακέτα έχουν λίγο πολύ και μπορούν να γίνουν πλήρης εγκαθιστώντας ότι χρειάζεσαι.

Δεν είναι ανάγκη να μου κοτσάρει όλο το gnome, για να μην κουραστείς ο χρήστης να κάνει ένα install, δεν είναι δα τόσο δύσκολο. Αν τον φοβίζει η κονσόλα το synaptic είναι μια χαρά εργαλείο για να εγκαταστήσει αυτά που του χρειάζονται.

 

 

@preskos7: Και το Diablo III που θα το παίξουμε όταν βγει με το καλό; :-D

 

 

Δεν ξερω εαν το βλεπεις μπουκωμενο , εγω το βλεπω μια χαρα και το φερνω στα μετρα μου οταν θελω. Ειναι προσωπικη σου αποψη και θα την σεβαστο :-).

Εαν τον φοβιζει η κονσολα υπαρχει το synaptic αλλα υπαρχει και το Κεντρο Λογισμικου που κανει τα πραγματα ακομα πιο ευκολα.

 

Οσο για το Diablo .......playonlinux :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

αλλα μετα για να βαλει φλασ θα τα πει απο εδω και θα ψαχνεται οπως οταν ειχα βαλει εγω φεδορα 12 τοτε και δεν ηξερα πως... αστον να βαλει ubuntu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

αλλα μετα για να βαλει φλασ θα τα πει απο εδω και θα ψαχνεται οπως οταν ειχα βαλει εγω φεδορα 12 τοτε και δεν ηξερα πως... αστον να βαλει ubuntu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...